Jak pěstovat melouny ?

Rady a tipy na pěstování zeleniny a léčivých rostlin

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod pelda 15. 7. 2006 12:48

Máte někdo zkušenosti s pěstováním melounů? Musejí se vyštipovat jako okurky? Letos jsem je zasadil poprvé. Jsou velké, mají mnoho květů ale plody se na nich netvoří. Díky za radu. Jirka

Germi123:// Editován název treadu
Jirka
pelda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Julča 18. 7. 2006 13:46

Také poprvé pěstuji meloun vodní. Stále mu vyráží nové výhony. Plody se začnou tvořit pod květem. Jakmile květ odpadne, malý melounek začne pomalu růst. Dnes večer za mnou přijde odborník, potom Vám ještě napíši.
Julča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Julča 18. 7. 2006 18:07

Dostala jsem radu, a tak ji chci předat dále. Na melounu otrhejte zálistky. Pokud je však už moc dlouhý a jsou na něm květy, nechte ho. Potom pravidelně otrhávejte i ty nové, tvořící se, ale na konci ho nezaštipujte!! Poznačte si největší meloun, abyste věděl, že ho máte utrhnout jako první. Jakmile melouny dorostou a uzrají (což bude koncem srpna nebo v září), poklepejte na něj. Pokud bude dutý a bude suchá a nažloutlá stopka, bude zralý.
Stále jej ke kořínkům zalévejte a pomůže, když koupíte černou fólii a dáte pod meloun. Bude přitahovat slunce.
Pokud si pěstování melounů oblíbíte, příští ro ho pro urychlení můžete zakrýt bílou netkanou textílií, ale na začátku června ji oddělejte, aby mohlo proběhnout opilení. Přeji Vám mnoho úspěchu a hodně rudých melounů.
Julča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pelda 19. 7. 2006 10:07

Děkuji zy radu. Snad se mi to povede vyštípat správně. Ted jsem přijel z Madarska a na jihu tam rostou volně po příkopech. Jirka
Jirka
pelda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Julča 20. 7. 2006 09:48

Budu ráda, když si později napíšeme, jakou jsme sklidili úrodu.
PS: Chci se s vámi podělit o další poznatek. Po odtrhání výhonů jej denně zalívám a zjistila jsem, že meluony mnohem rychleji rostou. Zalévejte ho pouze ke kořínkům.

Ahoj na podzim

Julča
Julča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pelda 23. 7. 2006 11:11

Tak jsem po týdnu zase přijel domů a zkontroloval jsem zahradu. Manželka zaslouží pochvalu za vzorné zalévání. Začaly se oběvovat první melouny. Největší má průměr 10 cm. Když takle porostou dál tak z nich i něco vyroste. Pracuju jako řidič kamionu a na cestách po Maďarsku jsem viděl jak to tam roste na poli bez jaké koliv údržby či zalévání. To by v tom byl čert aby mi to nerostlo i doma. Tak zase někdy Jirka :wink: peldajh@seznam.cz
Jirka
pelda
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milhaus.com 25. 7. 2006 17:26

Také jsem začal pěstovat melouny - vodní.Nechávám je volně růst a do dnešní doby mám 3 melouny,který mají průměr asi kolem 20 cm.Před rokem jsem je zkoušel zaštipovat,ale žádného výsledku jsem se nedočkal.moje rada:nechte to růs volně a příroda si poradí :D Už se teším Mnam :twisted:
milhaus
milhaus.com
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Julča 26. 8. 2006 20:59

Soused melouny zaštipuje a nemůže si to vynachválit. Vždy nechá jedné rostlině pouze dva výhony a úroda je mnohanásobně větší. Naopak moje teta se stejně jako vy řídí heslem "samorostousí" zelenina a může se těšit pouze ze dvou melounů. Jsou sice mnohem větší než ty moje, ale řekněte, snědl byste na posezení 7 kilogramového obra? Myslím, že když je na jedné rostlině třeba 5 plodů je to výhodnější, protože potom nenarostou do takových rozměrů a jde lépe sníst 4kg plod.
Doufám, že dozrají.
Přeji hodně "krvavé" šťávy.
Julča
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod G-MAN 13. 4. 2008 19:23

Dobrý den, nemáte někdo zkušenosti z vypěstováním vlastních sazenic ze semínek melounů? Nevím jestli se mají nechat před zasazením vyschnout a nebo je rovnou zasadit..
Děkuji za jakoukoliv radu
G-MAN

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 4. 2008 19:55

Přiznám se,že je pěstuji,nikoli,že by jsem nechtěl,ale u nás by prostě nešly.Pokud je chcete pěstovat venku musíte být na tom pravém místě,nejlépe se odstěhovat na jižní Slovensko nebo Maďarsko,nebo si tam pořídit chalupu.Jinak by měli jít pěstovat podobně jako dýně,tedy nejlépe na živné půdě, kompostu, s dostatečnou zálivkou,a s vytvořením aspoń v počátku teplého mikroklimatu jako mají rajčata nebo papriky.Nevyštipovat brzo,ale pokud chcete větší plody nenechávat celou násadu.Takto to dělá a radí dobrý kamarád který má i dobré vínečko z vinohradu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 4. 2008 20:07

pokud jsou semena čerstvě vybraná z melounu měla by se umýt vodou a nechat nějaký den zaschnout,protože na nich můžou byt zbytky dužniny a v zemy by zahnívaly.
Semínka zasejte nejlépe do výsevního substratu,který se dá koupit,mírně zakropte vodou,aby zem byla vlhká a přikrijte mikrotenem.
Aby dobře klíčila chce to teplo.
Semena klíčí rychle,asi jako okurky,při teplotě 25 stupňů je budete mít venku do 3-5 dnů.
S tou radou o klimatu pěstování jsem za jedno se Stanislavem,ale jednu zkušenost mám jsme v 500 m.n.m a dají se tu s úspěchem pěstovat v kukuřičném poli,tam jsou pro ně výborné klimatické podmínky.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 13. 4. 2008 20:11

Já se přiznám že je pěstuji. Ale zneužívám k tomu pařník v zahradnictví založený minimálně půlmetrovou vrstvou hnoje.Nejdřív jsou na melounech okna které v půlce června sundám. Nic nezaštipuju jen pleju. Z 50 sazenic jsme měli 100 melounů. Nejtěžší měl loni 12.6kg v předešlých letech 5-6kg.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2008 21:32

Venku melouny opravdu moc nejdou (jen v teplých oblastech), rostlina mi vloni narostla sice silná, ale krátká, jen s dvěma květy: jediný melounek nerostl, vypadal jak větší tenisák :-\ a tím to skončilo. Venku mu bylo určitě chladno.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Mývalice 16. 4. 2008 10:25

A kde bydlíš?
Zkoušel je někdo pěstovat venku, třeba na jižní moravě?
Selhaly-li všechny pokusy, je načase si přečíst návod.
Mývalice
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 4. 2008 18:20

na jižní moravě se jim daří,jezdíme k Hodonínu a tam jsou podmínky pro pěstování melounů.
Já jsem také z jižní moravy,ale od Brna západním směrem takže okraj vysočiny,a daří se jim u nás v kukuřici jak už jsem psala.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků