Zimolez kamčatský

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Klara87 24. 4. 2012 10:08

Zdravím.
Máte někdo zkušenosti s tímto druhem ovoce?
Podařilo se mi získat tři rostliny zimolezu kamčatského. Odrůdy Amur, Altaj a Duet. Rostliny jsou zatím malé, tak jsem je jen přesadila do větších květináčů do kompostové zeminy. Máte nějaké tipy a rady?
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 4. 2012 10:52

Velice dobré zkušenosti, mám je už 15 let - dva keře. Právě odkvétají a je na nich každý rok ovoce, keře už mají 1,5 m v průměru a jsou 1m vysoké. Mám je v jižním svahu (u nás je všecko ve svahu), proto mají poměrně sucho a to je chyba, snesly by víc závlahy. Kromě každoročního pohnojení kompostem a cereritem se o ně vůbec nestaráme, ale dokud byly mladé, dost jsem je zavlažovala. Borůvky mají až 2cm na délku a jsou skvělé, vždy je sníme zasyrova.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klara87 24. 4. 2012 13:44

Děkuji za rady. Jaké máte odrůdy a jsou mezi nimi rozdíly v růstu a chuti? Prořezáváte je?
Mám 2-leté rostliny množené řízkováním. Mají asi 20-30 cm, tak je chci letos ještě pěstovat v květináčích, aby narostly, a příští rok je zasadit do země. Mám je na slunci v závětří. Snad se jim bude dařit.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 24. 4. 2012 16:12

Odříznu jen vyholené větve, jinak nic - plody jsou všude. Co se týče odrůd, tak to jsem ztracena, tenkrát před lety to byla prudká novinka, takže odrůdami se nikdo nezatěžoval. Vím jen to, že mám dvoudomé rostliny, to znamená, že jsem musela koupit samce a samici. Chtělo by to ty samičky 2, ale tenkrát se mi to zdálo děsně drahé - asi 300 za 1 kus, a na mateřské jsem neměla prachy. No a teď už dokupovat nebudu. Myslím, že jste se o ně postarala výborně, tak si myslím, že to chce hnojit, aby pěkně narostly, na podzim pohnojit draslem, aby dřevo vyzrálo.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klara87 24. 4. 2012 18:22

Zařídím se podle vaší rady. Teď jen, aby se jim chtělo růst.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 24. 4. 2012 19:12

Já je mám také asi 15 let, tenkrát v květinářství ani ještě nevěděli co to je. Tenkrát jsem si dal na podzim do truhlíku několik řízků pod sklenici a hned na jaře jsem dva ujmuté dal na zahradu, rostou v dost těžké jílové hlíně, namulčoval jsem je kůrou, jinak se o ně moc nestarám. Plodí krásně, vysoké jsou něco přes metr. Jednou za čas odříznu nejstarší klacek a když vzpomenu přihnojím cereritem. Dětem moc chutnají, jen škoda že brzo na jaře odplodí a pak z nich už nic není až zase na jaře. Odrůdu neznám.
OnePlus 9 Pro 12/256
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 24. 4. 2012 20:51

Mám jeden asi 8 let a taky se o něj nijak zvlášť nestarám.Asi před pěti léty jsem si vzala několik řízků,některé se neuchytily, jiné uhynuly později.Vydržel jeden, který můj šikovný sekáč kompletně posekal, ale zbytek keříu to přežil a už roste a druhým rokem bude plodit.Nemám samčí, nebo samičí, teda to vůbec netuším, a i když jsem měla jednu rostlinu, plodila.Musím ale napsat,že jsem spokojenější s borůvkou kanadskou :hm .
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klara87 25. 4. 2012 06:06

Kanadské borůvky jsem sázela loni. To měly jen pár borůvek. Letos jsou obalené poupaty. Už se těším až pokvetou.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 4. 2012 09:20

Pěkný den, na stránkách máme o zimolezu kamčatském článek včetně návodu na pěstování, doporučuji si jej přečíst.

Na zahradě máme jeden keřík, plodí pravidelně. Sázela ho mamka, a jak už psala děvčata, tehdy se odrůdy neřešily, byla to novinka. Takže jsem ráda, že vlastně plodí. :mrgreen: Možná bych mu měla pořídit kolegu do páru. ;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 25. 4. 2012 20:27

I my je máme víc jak 15let, jsem moc spokojená a chutnají nejen nám, ale i kosákům. Koupila jsem sítě a i přesto na ně chodily tak jsem sešila staré záclony a těmi je přikryla, aby na nás něco zbylo. Každý rok jich i pár zamrazím, zrovna nedávno jsme měli knedlíky. Zdá se mi, že zima se na nich trochu podepsala. Už měly pupeny a pak přišly ty mrazy a vypadá to, že úroda nebude ani poloviční. Jinak opravdu spokojenost.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klara87 27. 4. 2012 09:12

Tak jsem dneska objevila několik květů. Třeba se dočkám i plodů. Jen musím vyrobit nějakou ochranu proti ptákům. Vloni sklidili polovinu kanadských borůvek a zimolez jim prý taky chutná.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 27. 4. 2012 13:05

Určitě se dočkáš plodů, je to spolehlivé. Jejda, já jsem tady zvyklá všem tykat, tak pokud to vadí, omlouvám se.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 4. 2012 14:12

I nám už kvete, ale měla bych ho taky někdy zalít. :oops: Před týdnem jsem ho okopala a kolem chci dát starou slámu jako mulč.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klara87 27. 4. 2012 14:31

Tykání mi vůbec nevadí. Všem přeji bohatou úrodu.
Klara87
Návštěvník

Odeslat příspěvekod joe vac 17. 11. 2012 18:36

jenom pro upřesnění, zimolez kamčatský je cizosprašný a proto by měl mít ještě další keř (keře ) vedle sebe nejlépe jinou odrůdu
není to tedy samčí a samičí čili dvoudomé

ale to tady nemachruju, jsem rád, že jsem se tady dozvěděl, že se dají u nás úspěšně pěstovat, chci je na jaře koupit a zasadit

přeju hodně zdaru a těším se na "borůvky", které miluju, ale nerad na ně chodím do lesa


zdraví josef
joe vac
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron