Jahody: pěstování

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 15. 7. 2011 22:56

Já budu tvořit kočkuvzdorný jahodový záhon.

Edit. Kejki, pro tvůj kočkovzdorný jahodový záhon jsem vytvořila nové téma. K.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 7. 2011 17:40

Tak to jsem zvědavá na fotky. 8-D
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 16. 7. 2011 17:46

Kejki proč kočkuvzdorný :shock: :hm a nás kočičky jahody nejí 8-D :mrgreen:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 17. 7. 2011 12:57

Kateřina Dvořáková píše:Tak to jsem zvědavá na fotky. 8-D

Zítra to nebude, zatím procházím fází oddrnování :mrgreen:

-- 17. 7. 2011 13:02 --

Danielka.9 píše:Kejki proč kočkuvzdorný :shock: :hm a nás kočičky jahody nejí 8-D :mrgreen:

Přestal se jim líbit písek na stavbu, takže pěkný záhon by uvítali kočičáci zatracení. Zato záchůdek od jara ignorují. Dám tam netkanou textilii.

jejda, zase jsem mimo téma, tohle je o balkonech :hm, záhon bude klasický.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 17. 7. 2011 18:36

Kejki rozumím u nás je to úplně stejné 8-D 8-D 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kvetinka7 16. 3. 2012 16:34

Mne sa osvedčilo pestovanie jahôd v kopčekoch a pod tým textília. mačky nemajú čo hrabať. Osobne ich nemáme, ale zato u suseda sú hneď 3 a tak nám lozia na záhradu :-)
Jahody s textíliou majú aj iné výhody. Plody sú čisté. Dobre sa tam drží aj vlaha a nemusia sa okopávať.
kvetinka7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 3. 2012 23:35

Kopečky ani hrůbky nemám, jen tu textilii a podle ní je kočičí cesta udusaná jako mlat.
Uvidím, jak přečkaly jahody zimu.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 17. 3. 2012 16:20

Tak u nás ji přečkaly docela mizerně.Jen aby vůbec něco vylezlo,zatím tam jako skoro nic nevidím.Vloni jsme sázeli nové, možná to je to neštěstí.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 17. 3. 2012 19:57

Danielko u nás to samé. Vloni jsme též dali nové.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 17. 3. 2012 21:35

No to je radost Evi 8-S ,kde tedka na jaře seženem nové sazenice. :oboze
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 18. 3. 2012 18:56

Dneska jsem se byla podívat na zahrádce a jsem na tom zrovna tak.Nově zasazený jahodník je v čudu.Ještě,že jsme ten starý nezrušily.Sice na něm toho už moc nebude,ale alespoń něco.
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 22. 3. 2012 22:10

Koukla jsem dnes na jahody, mám je druhým rokem, hmm...... a moc toho nezůtalo.Vloni toho moc neurodily a letos to bude ještě horší :hm
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 23. 3. 2012 11:15

Dnes mi přišel jahodník Aromas, zatím jsem ho namočila do slabého roztoku lignohumátu, pak ho nasadím do květináče, až obrazí tak na záhon. Po dlouhé době, jsem se dala na drobné ovoce ať mají vnučky co ďobat.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 3. 2012 21:15

Vypadají hrozně, ale postupně obrážejí lístky, ztráty tak půlka z nově zasázených...
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 23. 3. 2012 21:19

Juva juva, teď se koukám na ty rostlinky a mají narašené srdíčka, že by ligno bylo tak kouzelné?
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 3. 2012 13:40

To je jaro.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 3. 2012 22:00

Taky jsem dnes okukovala jahody a musím konstatovat, že nic moc. Snad se vzpamatují.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 3. 2012 10:20

Taky je chodím okukovat něco tam leze,ale jak to bude vypadat, kdo ví.I některé růže vypadají,že vymrzly. :hm :hm :-(
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kvetinka7 5. 4. 2012 15:00

Kľudne ich začnite teraz hnojiť a zalievať ak máte sucho a oni sa spamätajú.
kvetinka7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 4. 2012 00:29

Růže možná, ale jahody přežily jen jeden druh, z toho druhého není nic.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 14. 3. 2014 23:59

Tak bych si chtěl letos zkusit vypěstovat na zahradě trochu jahod. Příliš se v tom ale nevyznám a tak bych potřeboval poradit kdy a jak na to. Kdy je nejvhodnější doba na výsadbu? Myslíte, že už nyní v polovině března by se s tím mohlo začít? Je už docela teplo a zima a sníh už nás snad nepřekvapí. Kde nejlépe sehnat sazenice jahod a jakou odrůdu? Rád bych aby byly větší, plodily co nejdéle, nebyly příliš náročné na pěstování a nějaký rok vydržely. Chtěl bych pod ty jahody použít nějakou folií nebo textilií, ale nevím co z toho je lepší. Budu rád když mi ohledně toho více či méně zkušení jahodáří něco poradíte.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 3. 2014 12:02

Dají se koupit sazenice už od března, http://jahodarna-vranany.cz/multiplata-zakorenene/, ale sklizeň bude slabší běžně se sází v srpnu. Dají se pěstovat na netkané textilii, ale sláma je údajně lepší. Mně pod netkankou půda ztvrdla na kámen. Jahody nemají rády čerstvý hnůj a na jednom místě se nepěstují dlouho, rostliny stárnou.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 3. 2014 12:54

kejki3:
O pěstování jahod na slámě čtu poprvé. Ohledně té netkané textilie jsem všude četl docela dobré ohlasy a zkušeností s ní. Používá se i nějaká folie, ale textilie mi připadá být lepší. Ono asi každý bude mít nějaké zkušenosti s něčím co sám vyzkoušel a co se mu osvědčilo. Kdybych sázel jahody až v srpnu tak letos bych už asi z nich příliš úrody neměl, pokud vůbec by nějaká byla.Když je zasadím nyní na jaře tak pokud se dobře ujmou tak ještě letos by z nich nějaká úroda snad mohla být. Píšeš, že jahody nemají rády čerstvý hnůj a co kompost?
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 16. 3. 2014 19:50

Kompost dáváme a navrh netkanou textilii. Jahody se mají nechat tak tři roky a pak obnovit. A je pravda, že lepší je je sázet v srpnu.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 3. 2014 20:10

Ten srpen asi opravdu možná bude lepší, ale pokazím něco na tom když je zasadím už nyní na jaře? Rád bych z nich měl ještě letos nějakou úrodu. S jakou konkrétní odrůdou máte kdo dobré zkušenosti?
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 6. 2014 13:48

Sazenice jahod jsem koupil v OBI stále plodící a několík kusů jednou plodících na tržnici. Sadil jsem je koncem března. Pohnojil jsem jim kompostem a trochu i cereritem. Pod jahody jsem použil netkanou textilií. Ze začátku to vypadalo dost mizerně, ale po těch květnových deštích se to docela dost rozrostlo a nyní už nějakou dobu si každý den pochutnávám na těch jahodách. Nemám toho hodně (pouze 27 sazenic), ale to mi stačí. Předpokládám, že až se to ještě více rozroste tak to možná bude i více plodit. Vyžaduje to ale dost hodně vody a nyní kdy jsou ty vedra je to třeba zalévat každý den.
Na některých sazenicích mi začaly vyrůstat pruty kde na koncích se tvoří asi nové sazenice. Zajímalo by mne jestli je to vhodné odstříhávat aby to zbytečně nevysilovalo sazenici. Jinak předpokládám, že je to možné nechat až nová sazenice dostatečně povyroste a tu po odtržení zasadit.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 10. 6. 2014 14:59

Je fajn,že se s jahůdkama tak zadařilo :tleskani .Ty šlahouny pokud nechcete sadit nové jahody je třeba ostranit,jinak se z jahodiště stane jden chumel :lol: .Osobně zakládám nové jahody po 3 letech.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 6. 2014 17:00

Omlouvám se, nevšiml jsem si dotazů. Na květy příští sezony se zakládá od srpna, ty sazenice z OBI a pod. jsou z nahnané snad z frigo sadby a pokud se koupí pozdě v létě s květy, tak další rok neplodí, protože nestíhají utvořit květy. Běžná srpnová výsadba netrpí vedry, stihne utvořit základ pro další rok a díky termínu se dá pole v roce výsadby ještě pro něco použít před jahodami.
Naopak nakvetlá sadba na jaře má sílu z loňska, takže ať se daří.
Pokud budete chtít sadbu, nechte šlahounu jen jednu sazenici a zakraťte , jinak jich dělá řetěz a rostlina se oslabuje + další sazenice v řadě nejsou tak silné.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 6. 2014 20:23

Asi 2 - 3 rostliny mám trochu mizernější a tak zvažuji, že pokud mi na těch šlahounech vyrostou nějaké solidní sazenice tak bych je vyměnil za nové.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 20. 6. 2014 19:15

Na těch sazenicích vyrůstajících na šlahounech se ale netvoří žádné kořeny. Zajímalo by mne jak se to sadi když to nemá kořeny.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 20. 6. 2014 23:28

Ale ony se tam utvoří.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 21. 6. 2014 10:11

kejki3:
A za jak dlouho se ty kořeny na těch sazenicích začnou vytvářet? Některé už jsou docela velké a začínají i kvést, ale po kořenech ani náznak.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 21. 6. 2014 23:28

Běžně se vytváří při 3-4 listech, ale sazenice nekvetou. Leží výhony na zemině? Ale i na folii se pokouší najít místo pro kořeny.
Co to bylo za odrůdu?

Jen poznámka ke kočkám odolnému záhonu - jak byly jahody malé a pod textilii se dostal vítr, získal Tim úžasnou hračku. Lovil vzdouvající se plachtu, lezl dovnitř dírami, které si podle potřeby zvětšil a vůbec si s tím užil spoustu zábavy. Protože z 20 sazenic přežilo fakt pár, tak mi to bylo jedno, půda byla jako šutr, takže se kočičí hrabání nekonalo.
Dneska jsem sázel poslední dýně do textilie, tak doufám, že současný nezbeda tento způsob zábavy neobjeví. Pro jistotu jsem díry přisypával zeminou. Jahody jsou bez textilie a kocoury nezajímají, mají lepší místa, kde mě můžou naštvat.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 6. 2014 00:03

Jahody mám na textilií. Ty sazenice už jsou některé větší a opravdu kvetou a u některých se z těch květů začínají i tvořit jahody. Co to je za odrůda nevím. Koupil jsem to v OBI pod označením stále plodící kde odrůda nebyla uvedená a pak ještě několik jednou plodících na tržnici, ale ani u těch odrůda nebyla uvedená. U obou je to s těmi sazenicemi na šlahounech stejné.
Jinak s kočkami nemám problémy, ale když jsem to zasadil tak mi v jednom místě začal trochu řádit krtek a asi jeho přičiněním mi některé zničil a poškodil. Rád bych si proto z těch sazenic vypěstoval nové abych je mohl nahradit za ty zničené a mizernější.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 6. 2014 12:27

Tak jsem se dočetl, že na textilii se doporučuje pro zakořenění poskytnout květník se zeminou a asi i rovnou sazenici u něj přichytit.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 22. 6. 2014 16:57

kejki3:
S tím květníkem se zeminou to zkusím. Mohl by jsi prozradit odkaz kde jsi se o tom dočetl?
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 6. 2014 09:14

Promiň, nechodím každý den a teď už to nenajdu. Ale dělalo se to i v JZD, když se ještě pěstovaly jahody. Tam zase šlo o manipulaci s budoucí sadbou.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 30. 7. 2014 12:09

Tak ta rada s květináčkem naplněným hlínou byla dobrá. Zkusil jsem to a už mám takto vypěstované některé nové sazenice jahod na kterých už i dozrávají jahody. Bez toho pouze volně na textilií by ta sazenice asi nedokázala vytvořit dostatečné kořeny, tak aby se to dalo po oddělení zasadit.
vlazy
Návštěvník