Kustovnice čínská (Goji)

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Martinko2 3. 2. 2011 21:54

Počul niekto o rastline Kustovnica čínska (Goji) ? Alebo to už niekto vyskúšal ?
Jedná sa o rastlinu pôvodom z Himaláji, ktorá má oranžovo-červené
plody a liečivé účinky. Okrem iného obsahuje 18 amínokyselín.

http://www.gurman.caj-kava-cokolada.sk/index.php/caj/caje-a-ich-ucinky/kustovnica-cinska-goji
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 4. 2. 2011 11:19

Přidávám odkaz na článek o pěstování kustovnice.

Já ji mám od podzimu, zatím ji zimuji, čili na zkušenosti si budeš muset počkat, pokud přežije.;-)
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 4. 2. 2011 13:05

My ji máme taky, ale krátce. I když letos bychom mohli možná okusit plody. V loni měla pár kvítků, uvidíme letos. :hm :hm
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 4. 2. 2011 15:50

Já ji koupila kvetoucí, pak se na ní už objevily plody, ale na podzim jsem na ní stříhala velkou uschlou větvičku a omylem u toho vzala i tu s plody. :-( Takže jsem zvědavá, zda zimu vůbec zvládne - z rostliny zůstal spíš pahýl.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 5. 2011 12:51

Tak pro informaci: kustovnice zimu i brutální sestřih :-[ zvládla. Vyrazila nový stonek z boku pahýlu a ten se má čile k světu. Vypadá to nadějně. ;-) Rostlinku stále nechávám v místnosti, kde byla přes zimu, a teprve po ledových mužích ji zasadím na zahradu.
Pokud s ní někdo máte zkušenosti (i pěstování, i ochutnávání plodů), ozvěte se.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 7. 5. 2011 21:54

Nám trochu omrzla a teď pěkně vyráží. Uvidíme jestli vůbec vykvete.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 5. 2011 20:33

Klívie, minulý rok ta vaše ještě nekvetla?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 8. 2011 21:19

Přináším další zprávy o našem goji. ;-) Na jaře jsme je přesadili do zahrady a už má plody. Je jich pár, protože rostlinka je ještě malá (mladá), ale o to větší radost z ní máme. 8-D Zítra vyfotím. Klívie, co ty?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 29. 8. 2011 11:00

Katko nám v loni kvetla, ale plody nebyly žáné. Teď má zase pár kvítků tak uvidíme, snad nějaké budou , taky bych ji ráda ochutnala.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 30. 8. 2011 21:04

Tak jsem dnes na ni koukala znovu a má nasazíno na květ ohromně, ale pochybuji, že to může dozrát.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 8. 2012 13:52

Vloni jsem poprvé ochutnala plody, rostlinka goji nám zaplodila - a tedy chuťově nic moc. 8-S Letos opět vykvetla a zkusím plody usušit. Pro ty, kdo se rozhodnou kustovnici pěstovat, doporučuji vybrat polostinné místo. Já ji dala na slunné (navíc nemá dostatečnou zálivku) a sice plodí, ale moc neroste.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 29. 8. 2012 17:46

Katko nám roste i kvete, ale nedozrají plody. V jaké jste výšce? V loni byla obalená a nic jsme z toho neměli.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 31. 8. 2012 16:56

Klivie, my jsme docela vysoko - 380 m n. m. Plodů bude asi víc než loni, ale rostlinka samotná moc neroste, protože je docela na výhni a nemá dost vody. Počítám, že časem ji přesadím nebo vysadím něco kolem, aby měla víc stínu.Ta vaše je jak velká? Nemáš ji na fotce?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 1. 9. 2012 16:56

Obrázek
Katko takhle se nám plazí po plotě. Schválně jsem Ti ji byla vyfotit, už začíná kvést. My máme výšku asi 290m. Jsem zvědavá co letos.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 9. 2012 08:08

Klivie, tak to ji máš obrovskou proti té naší! Ta je v podstatě jen malý proutek - taky ti ji vyfotím. Napadlo mě, jestli vám loni nemohly plody opadat v důsledku sucha a nedostatku vody. Nevzpomínáš si, jaké bylo počasí v té době?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 3. 9. 2012 15:19

Matně si vzpomínám, že bylo docela chladno, ale jestli sucho to fakt nevím. Letos to budu pečlivě hlídat. Víš přijde mi, že pozdě kvete na to, aby to dozrálo. Teď má pár kvítků a plno poupat a noci jsou už docela studené.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 9. 2012 08:17

Klivie, tak jsem vyfotila naše goji. Opravdu maličké a řekla bych, že během této sezony vůbec nevyrostlo. Plody budou, zatím jsou zelené, ale loni dozrály dočervena. Do budoucna se chystám zahradu výrazně změnit a myslím, že přesazení této rostlinky bude na pořadu dne. ;-) Ještě se zeptám: jaké podmínky má tvé goji (poloha, zálivka,...)? A kolik má zhruba let?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 5. 9. 2012 15:38

Katko tak to je opravdu malinká. My ji máme na jižní straně a moc ji taky nezalévám jen když je opravdu sucho tak k ní naleju občas konev vody, jinak to nechávám na přírodě. Myslím si, že jí to stačí když takhle roste. Máme ji dva roky.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oberon1 17. 9. 2012 22:36

Dobrý den.Goji mi v loni jako dvouletá začala kvést tak jako vám a plody mi nedozrály. V letošním roce,tedy co by tříletá,přez 2 metry vysoká kvetla zhruba na 80% výhonů na konci dubna a koncem června jsem sklízel krásné dobré plody.Ten zbytek výhonů mi nakvétal postupně a tak ještě teď si týdně tak 2-3 krásně červené plody ochutnám. Je nasazená na plném slunci na jižním otevřeném svahu,u kůlu a drátem staženými výhony (aby se neplazily po zemi) v 350 metrech nad mořem.Jedině při nasazení jsem do země přidal hrstičku suchého kravského hnoje a mulč z posekané trávy.Jelikož jsme v tak zvaném "dešťovém stínu" všude leje a u nás ani ň,tak jsem zhruba každých 14 dní nalil ke keři kyblík vody.Tak ať vám to také tak roste a aby jsme si to zdraví užili :-D
oberon1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 9. 2012 19:12

A jak vám plody chutnaly?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 20. 9. 2012 22:20

No jo , ale nám kvete ještě teď a bude to jako každý rok, že plody nedozrají. Jak docílit, aby vykvetla na jaře?
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 9. 2012 21:08

Tak jsem se dneska po té goji také koukla,stála tady 270 kč a ještě se mi zdálo, že má na listech nějakou šedou plíseň.Tak zatím jsem to odložila.Taky jste koupily tak draze??
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oberon1 22. 9. 2012 16:11

Plody chutnají skvěle,více než ty sušené.Jak zařídit aby kvetla na jaře to nevím,mě se "srovnala" sama.Sazenici jsem nekupoval,tak nevím,kolik stojí. Koupil jsem si v obchodě sáček sušených,zachutnaly mě a tak jsem z jednoho plodu vybral semínka a udělal si čtyři sadičky (více mi jich nevyrostlo),všechny jsem rozdal sousedům a jednu ponechal ,takže cena byla asi 30 Kč :-D
oberon1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 22. 9. 2012 21:07

Oberon dobrý nápad, určitě to vyšlo levněji než 300 kč,ale já nevím kde koupím tu sušenou? Nebyla by rada?? :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 22. 9. 2012 21:14

Danielko já ji koupila v Lysé, nevím kolik přesně stála, ale asi tak 70-90 korun. Víc určitě ne.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 9. 2012 10:06

Mně tedy plody vyloženě nechutnaly. Uvidíme letos. ;-) Danielko, rostlinu jsem koupila za pár korun ve výprodeji v hobbymarketu.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 23. 9. 2012 16:21

Však mě se těch skoro 300kč také zdálo moc. :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oberon1 24. 9. 2012 17:54

Danielka.9 píše:Oberon dobrý nápad, určitě to vyšlo levněji než 300 kč,ale já nevím kde koupím tu sušenou? Nebyla by rada?? :lol:

V každém větším super nebo hyper márketu,já je koupil v Intersparu v pytlíku u sušených švestiček,brusinek a slunečnicových semínek,je toho asi deset deka ;-) Jen je třeba čekat,druhým rokem po zasazení se ukáže a zarodí skutečně až třetím rokem.
oberon1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 9. 2012 18:26

Ok kuknu se v kauflu, tam chodím nejčastěji.Pak půjdu dál kdyby neměli. 8-D 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 25. 9. 2012 20:57

Tak goji plody jsem už sehnala a semena tam jsou také.Tedka už jen zkusit sadit a plody mě chutnají. :lol: :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 9. 2012 09:34

Danielko, tak ať ti to roste! Jedlas plody sušené, nebo čerstvé? Mně nechutnaly ty čerstvé.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 26. 9. 2012 14:51

Sušené jsem jedla,protože jen takové jsem sehnala.Co myslíš zkusit to vyset už teď nebo počkat na jaro.Semínek je tam dost ,tak by se dalo vyzkoušet i obojí kdyby to tedka nevzešlo. :hm :hm :hm :?:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 9. 2012 15:38

Já bych to nechala na jaro. Světla teď bude čím dál méně a sazeničky by se zbytečně vytáhly a byly by slabé.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod M2M 15. 4. 2014 07:54

Chtěl jsem kustovnici čínskou a nevšiml jsem si a koupil jsem kustovnici obecnou, jaký je mezi nimi rozdíl? Dají se plody úplně stejně zpracovávat jako u čínské?
M2M
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 15. 4. 2014 14:18

Tak já si nakonec koupila to goji jestli je to ta čínská nebo obecná může být možná jedno,vlastně také nevím co mi prodali.Nedávno jsem se z televize dozvěděla ,že u nás těžko dozrává, protože kvete pozdě. :'( :hm Prý se má 2x zastřihnout, bylo to v tom pořadu, Hobby naši doby. Máte s tím už někdo nějaké zkušenosti???? Poraďte.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 15. 4. 2014 15:46

V názvosloví kustovnic je obecně zmatek, nicméně jako goji se označuje kustovnice čínská (Lycium chinense), jejíž plody se konzumují coby léčivé. Dá se prý snadno vypěstovat i z plodů sušených. U nás se začala prodávat před pár lety, je to poměrně novinka, naopak v Asii patří k tradičním rostlinám. Já jim mám vysazenou taky, ale na nepříliš dobrém, suchém a slunném místě. V těchto špatných podmínkách moc nevyrostla, ale plodí každoročně. Zatím je to jen pár bobulek, chuťově tedy nic moc, jak už jsem psala. Jiným lidem plody goji chutnají, ale co vím, tak mluvili právě o rostlinkách vypěstovaných ze sušených plodů (já ji koupila v Bauhausu). Kustovnice označovaná jako cizí (Lycium barbatum) je v našich podmínkách poměrně rozšířená, roste hodně rychle, zplaňuje. Bývá vidět na svazích, sázela se tam, kde jiné rostliny nerostly. Je výborná do živých plotů, hustě větví, pěkně kvete, ale co vím, řadila se k jedovatým. A problém taky je, že někteří prodejci ji prodávají jako goji.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 15. 4. 2014 21:40

Jaký je rozdíl nevím, ale je pravda že kvete pozdě a tím pádem plody nedozrají. Aspoň já to tak mám. Každý rok je obalená květy a pak přijdou první mrazíky a my ani neochutnáme. Už jsem se naštvala a ostříhala jsem ji skoro u země a že se prostě vyhodí. Jenže k tomu nějak nedošlo tak uvidíme co letos udělá.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 4. 2014 08:19

Klivie a odkud ji máš? A máš fotku?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 16. 4. 2014 18:34

Katko koupily jsme ji v zahradnictví KRUH. Fotku už bohužel nemám.

-- 16. 4. 2014 17:37 --

http://www.2imgs.com/8ff66b4192 Teď mi došlo, že jsem ji sem kdysi dávala. :-)
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 16. 4. 2014 20:31

Tak to jsem zvědavá jestli ta má nepůjde také na kompost. :oboze :oboze :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 17. 4. 2014 15:17

Klivie, tak když je rostlina z Kruhu, nebála bych se, že to nebude kustovnice čínská. Tohle je jedno ze zahradnictví, které bych k nákupu rostlin rozhodně doporučila. Jakou máte nadm. výšku? A letos jsi ji ostříhala prvně? Nebo už loni?

Danielko, však uvidíš, třeba dozraje. My tu máme nadm. výšku skoro 400 m n. m. a goji plodí. Jenže holky, abyste pak nebyly zklamané tou chutí. :-P Já to vidím totiž tak, že klasika jako černý rybíz, jahody, maliny či ostružiny jsou daleko chutnější.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Klivie 17. 4. 2014 15:31

Katko já nemám obavy z toho, že to není Goja. Mně vadí, že kvete skoro až na podzim a plody ještě nikdy nedozrály. Ptala jsem se ve stánku KRUHU v Lysé a paní mi říkala, že kvete v květnu a v červnu. Tak tomu nerozumím. Stříhala jsem ji každý rok a máš pravdu roste jako plevel. Teď jsem se ještě na ni ani nekoukala, počítala jsem s tím, že ji vyhodím. A s tímhle zahradnictvím taky nemám problém, i ADAVO je dobré.
Danielko kdy kvete Tobě.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 17. 4. 2014 16:28

Klivie a v jaké jste nadm. výšce?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 17. 4. 2014 18:02

Klivie čekám letos první kvetení,loni byla teprve zasazená a nekvetla. :hm :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 17. 4. 2014 20:12

500 m n. m.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 21. 4. 2014 11:18

Přijela jsem z jižní Moravy a tam právě Kustovnice obecná kvete u trati.
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Moravanda 27. 4. 2014 12:26

No já jsu zvědavá, co z toho vyroste nám :D (jestli to nechcípne hned )
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 4. 2014 14:01

Věrko neboj nechcípne, to je jako plevel. Mně znovu obrazila, ale pochybuji, že pokvete v květnu.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník