Jak se zbavit maliníku?

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jarka B. 12. 5. 2009 16:01

Halo zahrádkáři, potřebuji vaší radu. Od sousedů se mi na pozemek prorůstá maliník, zrovna v místě, kde si chci založit zeleninovou zahrádku. Maliník mají hned za plotem, je to asi nějaká lesní odrůda - nevím, nevyznám se. Nestarají se o něj, stejně tak jako o celou zahradu, takže se u nich rozrostl navíc pýr a ten si také razí cestu na mou stranu. Už jsem pozemek kolem plotu překopala a zbavila se kořenů co to šlo, ale něco samozřejmě zůstalo a navíc to není dlouhodobé řešení. Chemii použít nemohu, zničila bych tak maliník na sousedovic pozemku a to by mohlo vést k ještě větším problémům. Takže mě napadla kořenová bariéra, ale z jakého materiálu a jak hluboko? :-|
Jarka B.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod liba6 12. 5. 2009 20:34

taky s ním mám problémy,zatím vytrhávám,vyrývám,roste mi,kde sem ho měla původně i od sousedů a není to lesní odrůda
liba6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 12. 5. 2009 20:36

bych řekl nějak odrýt a k plotu dát tak do hloubky 50cm plastové zábrany
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod helenamarie 12. 5. 2009 20:39

Ano, ale nesmíš tam už nic dodatečně přidat. Za těch moc let sme tam párkrát přidali kompost a maliny tu zábranu pěkně přelízají.
helenamarie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 5. 2009 17:09

Přesně jak píše Helenka, nadřeš se se zábranami a malina ti poroste stejně. Nejsi sama i nám takhle roste od sousedů, nijak to neřeším. Vytrhnu nebo vyryjem a zasadíme k našim malinám.Takovou rostlinku neuhlídáš.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 13. 5. 2009 20:41

To je divné já je mám asi 10 cm nad zem a čo cm pod a nic nepřelízá ani neepodlízá a to samé mám u bambusu a ten má silnější kořeny
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 16. 5. 2009 21:07

Přikláním se k radě př.Čermáka.To je tutovka.Malina na rozdíl od ostružiníku(to je větší problém) koření a rozrůstá se poměrně mělce,v žádném případě nemá rád hloubku.Proto by jsem též radil udělat zábranu z dvojitého igelitu nebo lépe starého nebo zbitkového lina šíře 50cm,postavit kolmo kolem inkriminovaného prrůstání.Ale pozor,tím se zamezí sice invazní prorůstání ale nikoli rozrůstání již na našem pozemku.Je třeba totálně vybrat oddenky již přicestovavše na naši zahrádku.Kořenový oddenek může být i metr dlouhý než se ukáže pupen se zárodkem nové rostliny.Proto tento boj většinou není bojem jednoho roku.Možné řešení je překatrovat celý záhonový pozemek,ale to je spíš pomsta zoufalce,a stejně pokud bude jedinný oddenek v trávníku vedle tak se do připravené půdy rád a rychle vrátí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 16. 5. 2009 21:19

Jestliže u maliníku většinou stačí rostliny vytrhávat a vyrývat,TAK U OSTRUŽINÍKU bezmilosti posekát od samého objevení,nedopustit kvetení.Španě se hlídají výhony které snadno a rády fofrem koření,ale toto je možné i u některých odrůd malin též a na neudržovaných plochách,případně pouze sekaných bez kontroly.Pokud se spokojujete pouze s bojem sekačkovým,tak doporučuji nespoléhat se na koš,ale potom plochu ještě přehrábnout žel.hráběmi,šlahouny rády zůstávájí pod noži sekačky zatlačeny a nepoškozeny.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 5. 2009 07:31

Ještě k postesknutí Danielky.: tento problém a práci nemáme pouze s malinami.všechny rostliny odnožující šlahouny se musí hlídat a redukovat.Nejznámější je kromě malin a ostružin, pejřavka,kopřiva žahavka,bambusy,šeříky,a jiné mnohé keře používané pro živé ploty.
StanislavKrejcar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků