Citrónovník - padání listu -prosím pomoc

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Medicka.ol 15. 3. 2008 10:50

Prosím o urgentní radu. Koupila jsem si nedávno v zahradnictví krásný už docela vzrostlý citrónovník (stal mě 800kč :shock: )

Paní prodavačka mi tvrdila, že ho můžu mít klidně doma, v obývaku přes zimu a v letě na terase.Jenže po 14 dnech doma mu začly šíleně padat listy.
Několik spodních větviček je holých :cry: :cry:

Můžete mi prosim říct, jak se o něj starat? já dodržovala jen stučný návod (zálivka 1x za 3 dny, mírna, hnojit 1x měsičně-což jsme ještě nedělala)
Medicka.ol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 3. 2008 22:01

Myslím, že Váš citroník reaguje opadem listů na změnu prostředí. Možná to není rostlina pěstovaná v našich podmínkách, ale je z dovozu - pěstovaná a hnojená tak, aby vypadala dobře v době prodeje - proto ta prudká reakce.
Zkuste napsat některému z odborníků - existuje hodně klubů a spolků pěstitelů citrusů, určitě Vám rádi poradí. Možná Vám pomohou právě na těchto místech:
http://www.citrusy.cz/
http://www.citrusari-brno.estranky.cz/s ... sich-clenu
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 15. 3. 2008 22:47

Rozhodně potřebuje v zimě chladno,světlo a mírnější zálivku. Já mám citrusy na verandě kde je 5 - 10°C někdy jen slabě nad nulou. Zalévám až když je zemina téměř suchá.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 3. 2008 10:20

zkuste kontaktovat p.Trávníčka v Brně -Lužánkách /dům dětí a mládeže/je to odborník přes citrusy.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Medicka.ol 16. 3. 2008 11:23

Díky za rady, zkusim přestat zalévat (asi 1xza 3 dny bylo moc), a hnojit. Taky jsem nezměkčovala vodu, byla odstáta tak max. 1 den, a to je asi malo.

No pokud to nepomůže, obrátim se na odborníky....

Taky jsem zjistila, že se má citrus rosit, to jsem nedělala :oops:
Medicka.ol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 3. 2008 12:26

rosit přes léto.V zimních měsících pokud je v chladnu tak ne.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 3. 2008 20:28

Teď rozhodně neroste a nehnojte.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Medicka.ol 16. 3. 2008 22:27

Aha :( Tak to mě poradili špatně :(

Takže co teď? V chladnu není.Je v obývaku, jak říkam, v zahradnictví, kde jsem ho koupila mi řekli, že ho v obývaku pěsrovat můžu :( Jinak bych ho neměla kam dát, na balkoně je zima...

AŤ tak či tak, musí zůstat v obývaku..Takže mám se rovnou obrátit na někoho z "cirtusářů", na které jsem dostala kontakty nebo pro mě máte nějaký tip?

Díky moc všem za trpělivost ochotu a rady ;)
Medicka.ol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 16. 3. 2008 22:57

Tak ho dejte co nejvíce na světlo. Tedy těsně za okno.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martinko2 25. 5. 2008 17:22

Ahoj Medicka
Ja mám podobný problém. Kúpil som si mandarinku na výstave Flora Olomouc 2008
odroda Calamondin.
Na výstave krásna, kvitla, jeden dozretý plod a niekoľko malých, husto olistená.
Doma som ju pomaličky privykal na slniečko. Počas chladných nocí som ju dával dnu a cez deň nechával na zasklenom balkóne (južná strana). Z ničoho nič začali opadávať listy. Niektoré zožltli iné zelené odpadli. Dozvedel som sa, že to môže byť dôsledok zlého pestovania predajcu či skôr dovozcu alebo že každé 2-3 roky rastlina obmieňa listy. Neviem. :?:
Teraz ju nechávam celý deň na balkóne, polievam skutočne minimálne tak raz za 9 dní podľa potreby. Umyl som listy vodou, raz prihnojil kvapalným hnojivom na citrusy.
Listy odpadli ešte 4. Ostatné zatiaľ držia :potichu .

Nemajú sýtozelenú farbu ako predtým. Púčiky vyzerajú, že každú chvíľu vyrašia no zatiaľ nič.
Možno sa mýlim ale nie je možné, že rastlina má abstinenčné príznaky :?:

Hnojiť či vymeniť zeminu, čo robiť ?
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod medicka.olga 25. 5. 2008 18:08

Tak ten můj krasavec v době kdy jsem sem psala shodil opravdu spoustu listu.
3 ze 4 hlavnich větvi zůstalo totálně holých....

Tenkrat jsem založila tuto diskuzi( http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... 3a479f0e06 ) a udělala vše co mi poradili...Včetně radikalního ostříhání uschlých větví.. a teď vypadá nádherně, koruna je 2x větší než byla v obchodě...
medicka.olga
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 5. 2008 20:39

Tak to jsem rád :tleskani .Je vidět že Vám kytičky porostou. Jen tak dál ;-) .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 25. 5. 2008 21:07

Já citrusy nepěstuji,ale slyšela jsem že když žloutnou listy je to z nedostatku železa v půdě.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 25. 5. 2008 21:32

Já s nimi začínám .Nemají moc rádi přelití. Když je udržuju susší tak mají nádherně tmavé listy. Je to stejné jako s ibiškem. Bohužel teď na ně tejden lilo tak už jim zase světlají.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Martinko2 26. 5. 2008 14:36

Medicke: Menila si aj zeminu, ak áno akú si dala a koreňe boli vporiadku ?
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan2 27. 5. 2012 21:01

Mám mladý citron laim z kruhu asi dva měsíce, vybíral jsem aby měl jen klacek vzhůru protože chci kmen a pak korunu. Co myslíte, podpoří se tůst když budu ustřihovat spodní listy? Pár jsem jich už odspodu postupně ustřihl a pěkně roste, jen se mě zdá jestli to není divné že vršek kmínku je takový placatější. Citrus mám poprvé a za tu dobu co ho mám je asi o 20 cm větší, je na jižním okně.
Dušan2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Linuxie 4. 7. 2016 19:53

Přezimování citrusů přes zimu v obyváku???? Tak to paní prodavačka chtěla mít o 800 větší tržbu. Citrus přes zimu potřebuje okolo 15 °C což v obyváku není snad nikde! Na žloutnutí listů je dobré železo zvlášť u cotrusů ale jen v případě, že listu světlají všechny. Když najednou sežloutne list a upadne, tak se nic neděje, je to přirozený jev, ale když jich začne opadávat víc.... něco mu vadí (teplota, zálivka, vlhko, špatné osvětlení, popř. škůdci....) je toho hodně. Hlavně ho neustále nestěhovat!!!!
Linuxie