Ríbezľa červená

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod helenamarie 30. 4. 2009 06:45

Já jsem vždycky množila na jaře, tudíž z vyzrálého dřeva. Jeden jsem koupila, pak se stejně musí při výsadbě zkrátit a hned bylo dost řízků. Karen nevím co s těmi starými, já bych asi chtěla nové odrůdy.
helenamarie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 30. 4. 2009 10:11

Ahoj helenomarie,přesně jak píšeš jsem to udělala minule.Z koupeného keříku před zasazením jsem ostříhala a řízky napíchala do pařeniště.To byl ten černej.Teďka to chci zkusit z červeného stromku. To už je nová odrůda a právě že má krásné velké poldy na dlouhých střapcích.Ty staré keře prostě vyhodím jsou už odhadem aspoň 20-30let staré.Ale nechci je vykopávat teď ,když mají nasazeno na plody - i když letos už fakticky málo.Když se to nepodaří, koupím teda na podzim na trhu.Jarní prodej už jsem propásla.
Dík za rady.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 3. 5. 2009 22:03

Zatím to vypadá nadějně, řízky jsem napíchala zase do pařeniště,první den zvadly, ale druhý den se zase narovnaly a vypadají živě.Mám tam 4-5 řízků stačilo by kdyby rostly 3 větvičky.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 10. 2009 10:15

Tak ty tři zmiňované větvičky skutečně rostou i když moc velké zatím nejsou.Uvidím jestli přezimují. Žízky z černého rybízu mně tenkrát rostli rychleji.Obrázek

Dnes budu sázet dva keře červeného rybízu koupeného.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 10. 10. 2009 19:51

Tak rybíz jsem zasadila,ale co nevím je jestli mám zakrátit větve nyní nebo až na jaře.Poradí mi někdo? ObrázekObrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 10. 2009 21:30

tady je něco o černém rybízu:
http://profizahrada.cz/a/cz/5094-rybiz-rez-rybizu-2/
a něco o keřových rybízech:
http://www.zahradkareni.cz/rybiz.htm
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 10. 2009 21:42

Dík moc, taky jsem si říkala,že to tam nepatří, ale nikdo mi tu neodpovídal. Tak ještě jednou moc děkuji ,a jdu číst tvé odkazy. Ahoj!!
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 11. 10. 2009 21:51

Tak už to vím mám to udělat až zjara na 3-5 pupenů..Díky ti.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 26. 4. 2010 21:11

Dneska jsem si kupovala 4 keříčky červeného rybízu a dva stromkové angrešty. Teprve doma,když jsem je dávala do vody jsem si všimla jak mají divně utvářené kořeny. To jsem ještě neviděla vypadá to jakoby byly dva nad sebou. Bohužel nemám fotku ,až zítra. Vypadá to nějak takhle. V místě odkud se rozbíhají jednotlivé větvičky ,do země vybíhají normální kořeny .Vedou jako normálně na všechny strany.Mezi nimi ve středu pokračuje kolmo dolů jako by kmínek ,rovnej bez jakých koliv bočních kořenů asi tak 15-20 cm je tento úsek dlouhý.Na konci z něj vybíhají další kořeny na všechny strany. Je to u všech keříčků stejné.To se teďka tak dělá? Dříve kupované keře to neměly.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 4. 2010 23:19

To jsem na to zvědavá, že by fakt nějaký nový způsob pěstování :shock: Fotky budou pro představu nejlepší.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 4. 2010 14:34

Ahoj Fidych, tak jsem si to dneska podrobně prohlídla při focení,nevím jestli je to nějaký nový způsob, možná jen snaha udělat z jedné rostliny - řízku dvě.
Obrázek Obrázek
Třeba když neprodají ,tak ten zbytek ostřáhají na dva výhony a zasadí hlouběji do země o to jeno patro.Pak se zapěstují dvě samostatné rostliny .U jedné jsem našla ze spodního kořenového systému jeden výhon a tak jsem keříčky rozdělila
Obrázek Obrázek Obrázek
U jedné mám jen jednu větvičku ,ale to se snad rozkošatí už samo. :oboze
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2010 21:35

No, v zemi to vidět nebude, a jak jste to oddělila, máte aspoň o keřík víc. Je to zvláštní, nikdy jsem to neviděla (taky jsem už nejmíň 15 let nekupovala keřový rybíz). Chystám se k pořízení pár keříků rybízu, tak uvidíme, jestli budou taky "patrové" :-D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 27. 4. 2010 22:32

Já kupovala černej předloni a byl normální. Ano mám jich víc ze 4 mám 6.I když jen s jednou větvičkou a ten druhý má jen takový pahýlek. Jo a proč mi vykáš. ???Zatím si s každým tykáme a navíc my dvě jsme stejná věková kategorie 8-D
Jsem zvědavá jak se jim bude dařit, Dneska jsem je zasadila.Tak později dám vědět jak ten druhý - ze spodní části vyrazil. :oboze :oboze
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 22. 6. 2010 22:44

Tak už jsem zase tady a potřebuji se poradit. Jo z těch dvojitých keříčků ze spodní části jeden nevyrazil,ale taky jsem měla koupené 2 angrešty a z nich taky jeden nerostl.Teď bych se ale potřebovala poradit o řízcích. Z těch koupených keřů jsem z konců větviček nadělala řízky a všechny napíchala na husto do truhlíku. Všechny vyrazily. Na fotce jsou při zasazení a jak vypadají teď.Už jsem to jednou dělala ,ale to jsem měla jen ale 3 větvičky, teď jich mám mnohem víc. Tenkrát jsem je zasadila do pařeniště a tam byly až do podzimu, teď pařeniště nemohu použít - je jich moc. Mám je dát spíš na slunečné místo nebo pod stromy. Ještě bych taky mohla je zasadit do místa kde je slunko až odpoledne. Chci je na trvalo dát na záhon kde mám teď brambory tak že zatím tam jít nemohou.
A ještě nevím co s nimi na zimu. Dospělé keře přihrnuji kompostem a hlínou,ale tyhle malé? Taky přihrnu a možná ještě větve? Taky nevím jestli je mám přesadit na trvalé stanoviště ještě na podzim ,nebo až na jaře?
Poradíš mi zase? Prosím.
Obrázek Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 6. 2013 16:07

Tak rybízy červené jsou vpořádku už začínají rodit letos jsem sebrala prvních 7,5 kg rybízu.Teď mám ale potíž s černým rybízem. Mám 4 dospělé keře, loni byla docela velká a letos to jde do háje. Na většině větví je nějaká plíseň. Na červený naštěstí nešla, ale černej je v háji. Dá se s tím něco dělat?? Pomůže nějaký postřik???Těch nenapadených větví je tam jen pár. Na takové pak nějaké plody jsou.

Obrázek Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků