Ríbezľa červená

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod VladoC 29. 5. 2007 07:32

Pestujem červené kríčkové ríbezle DETVAN a MARATÓN. V posledných rokoch sa mi stáva, že po dvoch týždňoch po odkvitnutí, keď už vidieť v strapcoch bobuľky, tak časť bobuliek zo strapcov opadá. V čom je problém?
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 29. 5. 2007 20:14

Dětvan a Maraton jsou výborné odrůdy československé Sempry v Bojnicích v dnešním Slovensku od manželů ing.Cvopových.A k tomu problému, mohlo by se jednat o tzv.sprchávání bobulí,myslím pokud rybíz používáte jen pro vlastní potřebu je lépe se smířit s nižší úrodou.Také by se mohlo jednat o obranu přeplozených keřů,kdy udržuje jen tolik na co má.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VladoC 30. 5. 2007 15:09

Ďakujem, je to možné, lebo kvetov bolo hodne.
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 6. 2007 22:13

Na keři rybízu by nemělo být víc jak 8-10 hlavních plodných větví, jinak většina květů sprchne. Někdy za to může i nepříznivé počasí v době květu (chladno a větrno s deštěm), kdy nejsou květy řádně opyleny.
Letos včelaři říkali, že na vině malé úrody bude jarní sucho: květy ovocných stromů a keřů měly málo nektaru a proto byly pro včely nezajímavé.
Po sklizni je potřeba odplozené větvě zkrátit (platí i o stromkovém rybízu) zhruba o třetinu, prosvětlovat korunky stromkových rybízů, i keře pravidelně řezat - určitě se vám zvýší výnos. Přihnojování rybízu by mělo být samozřejmostí (zjara dobrým kompostem, přes léto doplnit hnojivou zálivkou z minerálních hnojiv pro drobné ovoce).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod VladoC 17. 9. 2007 21:34

Ako sa správne rozmnožuje ríbezľa červená? Skúšal som sadiť odrezky na jar i na jeseň, ale úspešnosť nebola veľká.
VladoC
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 9. 2007 22:45

Starší, rozrostlé keře se docela dobře dají rozdělit na několik menších, při tom si zachovají svoje vlastnosti (takové "dělení trsů"). Jinak je při řízkování úspěšnost dost špatná, alespoň z mé zkušenosti. Třeba se ozve někdo, kdo to umí :idea:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 19. 9. 2007 11:03

Každý máme svoji zkušenost,velmi si vážím zkušeností paní Fidychové je super.Já s řízkováním rybízu a josty nemám žádný problém.Tak si dovolím napsat svůj lety vyzkoušený a praktikovaný způsob.:V ZÁŘÍ si nařežu ze zdravých větviček řízky,osvědčilo se mi osm lístečku-spodní čtyři příjdou do zeminy horní čtyři jsou kontrolní zda se řízek chytil.Je dobré spodní ty co příjdou do země zastřihnout tak ale abychom nepoškodily listové lůžko,z něj totiž vyrostou nové kořínky řízku.A potom již jen zastrkat do půdy a zalít,a v příštím roce si již jen připravit místo na trvalé stanoviště.Tento způsob je o stoprocent lepší a i bezpečnější než dělení keřů,staré keře mohou být napadeny různými chorobami a škůdci.A JEŠTĚ jedno barbarské řešení,stačí některou větvičku rybízu nebo angreštu nebo josty přikrýt posekanou trávou nebo "kompostem",na jaře budete mít pod tímto zařízením tolik výsadbových řízků,že si s nimi nebudete vědět rady.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vyslouzil 31. 10. 2007 21:19

Hřížení je poměrně spolehlivý způsob množení. Stejně tak z řízků. Některé odrůdy ale z řízků zakořeňují špatně (např Heinemannův pozdní). Důlkežitý je substrát, ve kterém řízky zakořeňujeme. osvědčilo se mi přidat do něj více písku nebo perlitu. Použití stimulátorů prospěje.
vyslouzil
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 15:10

Chtěla bych poradit,vypěstovala jsem z odstřižených větviček černého keřového rybízu , nové keříky a už druhý rok měly jeden střapec plodů. V dalším roce již byly obsypané. Mám jeden stromkový rybíz s krásnými velkými plody.Jde postupovat stejně?Když zasadím odstřiženou větvičku do pařeniště stejně jako v prvním případě, je možné ze stromkového rybízu červeného vypěstovat keř,nebo by z něj byl zase stromek? Stimukátor mohu použít, ale v prvním případě jsem jen tak pichla větvičku do pařeniště a ona rostla.
Poradí mi někdo? Děkuji
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod helenamarie 29. 4. 2009 16:48

Karen stejně jako o černého rybízu. Stromkový rybíz i angrešt jsou roubované na meruzalce. Z větvičky vypěstuješ pouze keř. Postup velmi dobře popsal Stanislav Krejcar - viz výše.
helenamarie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 4. 2009 17:01

Karen myslím, že vypěstuješ jenom keř. Stromkový rybíz je určitě roubovaný na nějakou podnož. My také jen tak zapíchnem větvičky do země a vždycky se nějaké ujmou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 19:56

A ještě něco je lepší odstříhnout tu větvičku jen v zelené části nebo až v té už vyzrálejší.Už si nepamatuju jak to tenkrát bylo.
Děkuji oběma rádcům.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 20:00

Chtěla bych vypěstovat právě jen ty keře a nahradit jimy staré letité ještě po babičce.Mají malinkaté plody a krátké střapce.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 4. 2009 20:22

Černý a i jiný rybíz se množí jednoduše na začátku března když ještě nejsou narašené. Stačí 3očkový řízek zapíchnout až po poslední očko a ujme se skoro na 100% Dají se tímto způsobem množit různé keře. Já jsem si už i rybíz a jostu rouboval na meruzalku jako stromek a povedlo se, dokonce mám černý rybíz a jostu naroubované na červeném rybízu jen tak pro srandu.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Karen Válková 29. 4. 2009 21:42

Já to zkouším ale teďka, ty minulé jsem taky dělala už z olistěných větviček.Ale nevím jestli je lepší použít větvičku ještě zelenou nebo už z vyzrálejšího dřeva.Dík Danieli za rady ,jestli se mi to už teď nepovede zkusím to za rok podle tvé rady.
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků