Kanadská borůvka

O pěstování jahod, malin, rybízu a dalších druhů ovoce

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hajoska 12. 4. 2007 21:01

Tak půjdu asi brzy koupit tu síť na hladovce, kteří se nechtějí dělit :lol: Ba ne, my už jednu používáme na černý jeřáb, ani tam se ptáčkové nechtějí rozdělit :mrgreen:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 4. 2007 21:58

Dnes jsem se dočetla o dalším adeptu rodiny "borůvek".
Borůvka Alaska, která má být naprosto mrazuvzdorná, dobře snáší značné sucho, nepotřebuje rašelinu, plodí 2-3x do roka a ještě k tomu chutná líp než borůvka :P. A taky netrpí žádnými chorobami a škůdci, je samosprašná, z jednoho keře se sklízí 8-12kg plodů po pár letech pěstování (pokud jsou pár dva roky - klobouk dolů). K tomu je ještě léčivá (nemocný žaludek, onkologické onemocnění a zvýšení imunity) a sazenice stojí něco přes stovku.
Jen se divím, že tuhle borůvku nemáme už všichni na zahrádce :roll:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 14. 4. 2007 19:03

Fidych píše:Dnes jsem se dočetla o dalším adeptu rodiny "borůvek".
Borůvka Alaska, která má být naprosto mrazuvzdorná, dobře snáší značné sucho, nepotřebuje rašelinu, plodí 2-3x do roka a ještě k tomu chutná líp než borůvka :P. A taky netrpí žádnými chorobami a škůdci, je samosprašná, z jednoho keře se sklízí 8-12kg plodů po pár letech pěstování (pokud jsou pár dva roky - klobouk dolů). K tomu je ještě léčivá (nemocný žaludek, onkologické onemocnění a zvýšení imunity) a sazenice stojí něco přes stovku.
Jen se divím, že tuhle borůvku nemáme už všichni na zahrádce :roll:o/quote]


Tak tohle mi připomnělo, když jsem se nechala zlákat koupí Kanadské borůvky...na obrázku byla malá holčička, za ní obrovská borůvka a poznámka, že z jednoho keře sklidíme až 10kg borůvek...no, než začala plodit, párkrát změnila stanoviště a do 10 kil jsme ještě nedosáhli. :roll: ....třeba to přijde letos?! :D
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2007 20:17

Škoda, že někteří prodejci neuvádí latinský název toho, co nabízejí, ubylo by určitě zmatků a dohadů. Všelijaké názvy jsou matoucí - včera jsem uviděla nabídku na Amelanchierovu borůvku, pak z toho vylezla ta "Alaska" a co to opravdu je, se můžeme zas jen dohadovat. Ach jo... :cry:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 15. 4. 2007 21:07

Tak jsem se vrátila z víkendu na chaloupce, kde jse kontrolavala co se dalo. A musím zkonstatovat, že borůvka bude nejspíš opravdu velkoplodá neboli kanadská a má se čile k světu. Tak mám radost, že se vůbec ujala a vyrážím tedy za metou těch 10 kg sklizně... :mrgreen:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 4. 2007 23:32

Jenom drobná opravička: velkoplodá borůvka = borůvka a kanadská = zimolez kamčatský.
Ale nakonec je to fuk, hlavně že se daří a bude obrovská úroda nejmíň těch deset kilo!!!!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 17. 4. 2007 20:30

Tuto informaci jsem u Starkla četl také,pan arch.Čestmír Böhmm v jednom ze svých článků o kanadských borůvkách psal,že záleží na podmínkách a zkušenostech s pěstováním podobného ovoce.Tento článek je psán už per roků zpět.Za tu dobu se samozřejmě podařilo vyšlechtit dost nových kultivarů.Ale stůjme raději na zemi.A až sklidíte první úrodu,zkuste si ji zvážit,a odhadnout jak velkou korunu by jste musela mít na těch deset kilo,ale věřím,že si ji nepěstujete kvůli deseti kilum ale pro chuť a požitek z toho,že se nemusíte za borůvkami vláčet do lesa,ale jen na zahrádku ke koštěti.A les si necháte jen na houby. :D
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 4. 2007 23:23

Ono se vůbec musí opatrně s těmi sliby prodejců! Všechno je super, největší a nejlepší, pak pošlou něco, co se tomu vzdáleně (možná) podobá. Jeden čas jsem z toho měla komplexy, že neumím nic vypěstovat, pak se mi rozsvítilo a už jsem v klidu.
Do lesa na houby je co by kamene dohodil, ale teď nevím, jestli se nemám urazit: nazvat moji borůvku koštětem?! :wink:
Náhodou - když má listy, tak je móóóóc pohledná.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 4. 2007 20:33

Já jsem si to označení jen vypůjčil od jiného.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 18. 4. 2007 21:01

To je dobře, já jí to vyřídím!
Dnes jsem se nad ní tetelila, jak pěkně raší lístky, jsem zvědavá, jak letos pokvete. Pokud ale bude zas sucho jako vloni :cry: ... Už teď nám tři týdny ani nesprchlo, jsme pod kopci v dešťovém stínu a poslední roky je to nějak špatné. Všude lijáky a potopy a my tu koukáme na seschlé trávníky a borůvky. Bez vody se prostě nedá :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Hajoska 19. 4. 2007 21:15

Taky to kontroluju, a hlavně zalévám a zalévám. Bohužel pitnou vodou, nemáme jiný přísun a ono stále neprší...Ale má se také k světu.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 4. 2007 21:37

Tak borůvka už je zelená, jen déšť nikde, naposledy pršelo skoro před měsícem. Snad to přežije ve zdraví :)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 21. 4. 2007 20:04

U nás je také strašné sucho, kropíme o sto-šest a vyhlídky na děšť asi nebudou. Teď jsem na zahradě osazovala okrasný kout s konifery a ještě jinými dřevinami a u těch co byly finančně náročnější jsem vkládala silné "husí krky" pro snadnější závlahu.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 4. 2007 22:52

Prý bylo ještě delší sucho v roce 2003, kdy nepršelo třicet šest dnů (paměť nepamatuje) - tak už do toho moc nechybí. Někde snad byly vydatné deště, ale kde? Suché jaro není nic dobrého :cry:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Červík 22. 4. 2007 17:01

Tak-tak. Ale borůvka se má k světu, i když na ní praží celý den slunce (tak trochu proti doporučení), až pořádně vykvete, přihodím foto.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků