Jak stříhat révu vinnou na jaře?

Pěstujete si vlastní hrozny?

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Marguerite 2. 4. 2006 13:12

Jak stříhat vinnou révu na jaře?Mám první rok vinnou révu a teď nevím jak jí mám zastřihnout :(

Edit: není to vinná réva, ale réva vinná - to by nám vinaři dali! ;-) Katka D.
Marguerite
Marguerite
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 2. 4. 2006 21:09

Důležité je, jaký typ pěstujete? Moštovou nebo stolní odrůdu? A co s ní chcete dělat? Vést po pergole, pěstovat hrozny pro konzumaci, na mošt a víno? Od toho se to odvíjí. Na stříhání už je pět minut po dvanácté, ale dá se to zachránit.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 5. 4. 2006 21:43

Já bych na jaře od stříhání vína upustil, protože réva se tříhá v zimě, aby nevykrvácela. 8)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JG1 11. 4. 2006 16:32

1. ale prd, pokud je to 1. rokem, tak zastřihnout na 2-3 očka.
2. réva se střihá po opadu listů až po rašení
JG1

Odeslat příspěvekod Michael52 25. 4. 2006 12:30

Také stříhám révu před vyrašením a co možná nejpozději, lépe jsou vidět omrznuté části.Možná to není nejsprávnější, ale zatím jsem neměl problémy. Spíš bych řekl, že obecně ji stříhám dost drsně.
Michael52
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akro 27. 4. 2006 10:49

Mám révu vedenou pod pergolou a stříhám ji mimo rašení v podstatě kdykoliv, protože během roku je natolik vzrůstná, že nutně vyžaduje redukci.
Základní řez ale dělám v době vegetačního klidu, obvykle v období od prosince do února.
Během roku pak průběžně odstraňuji výhony, které mi překáží.

Dělám to takhle už léta a réva plodí jak splašená.
akro

Odeslat příspěvekod Hruska(smazano) 29. 4. 2006 12:14

Dá se nějak zabránit vykrvácení révy, stříhal jsem začátkem března a krvácí (8 let stará)
Hruska(smazano)
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vinnar Standa 20. 2. 2007 18:45

Omotej to hadrem :D
Vinnar Standa

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 2. 2007 14:38

Zkus zatřít latexem s euparenem multi.Může se to povézt.Příští roky při řezu nezaspat!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 28. 2. 2007 12:34

Nic se nemá uspíšit. Révu je lépe stříhat až tehdy, když začíná rašit. Jen tak poznáme, které části jsou zmrzlé či uschnuté. Trošku mízy samozřejmě vyteče, ale to nevadí.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2007 20:37

Réva plodí na jednoletém dřevě, které sedí na dvouletém a to na dřevě starším - nechte proto z loňských letorostů obrost se dvěma až třemi očky (pokud vedete révu po konstrukci, můžete zkusit tažně s 5 - 12 očky), záleží pochopitelně na odrůdě. Stříhat lze na dvakrát: poprvé po ukončení vegetace, kdy odstraníte dřevo a výhony nežádoucí, podruhé v předjaří - tehdy už poznáte namrzlé nebo jinak poškozené pruty. Nestříhejte v době velkých mrazů(letos nehrozí) a po narašení - mohou zasychat očka.
Hodně úspěchů Mcl
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 30. 3. 2008 23:24

Dneska jsem si odkopla u jednějch lidí hrozen od kořene,kdoví jestli zaplodí bez naroubování nebo to nemá cenu si s tím hrát. :?: :?:
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 30. 3. 2008 23:57

Prý takovéto sazenice častěji trpí révokazem (i když ten je spíš postrachem vinic, než zahrádek) a nemají tak dlouhou životnost :cry: , ale co je na tom pravdy :?: - mám to jen z doslechu v nějakém pořadu v rozhlase. Ale za pokus stojí všechno, ne?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 10. 4. 2008 07:06

HanaT píše:Dneska jsem si odkopla u jednějch lidí hrozen od kořene,kdoví jestli zaplodí bez naroubování nebo to nemá cenu si s tím hrát. :?: :?:

Tak mě ten hrozen začíná pěkně pučet.

A ještě jsem si objednala chrupku bílou a chrupku červenou
tak abych začala chystat vinohrad. 8-D
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 4. 2008 07:13

:mrgreen: :tleskani :mrgreen:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 4. 2008 19:18

Až bude vinobraní, dejte vědět :-P
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 10. 4. 2008 19:22

Fidych píše:Až bude vinobraní, dejte vědět :-P

určitě dám vědět,koupím lis a aspoň mě bude mět kdo pomoct s točením... :mrgreen: :tleskani :mrgreen:
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 4. 2008 20:29

A těď Vás naštvu :-P . My prodáváme vínnou révu za 25,-kč/ks.
Máme Portugalské modré, Ferdinand leseps, Pirovano, Červenou chrupku, Královnu vinic,
Čabaňskou perlu, Augustovskij a pár dalších ty nemnožím. Ale nejsou to roubovanci, ale jsou pouze nařízkované.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 10. 4. 2008 20:37

tak to jděte do prčic to nemůžete říct dřív, :grr: já ho obědnala za 85,- a zdála se mě cena slušná,ale je roubované to dělá asi tu cenu :oops:
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 4. 2008 20:48

Na roubované je to pěkná cena ;-) . A roubovanci jsou samožřejmě lepší. :idea:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 10. 4. 2008 21:47

prohlížela jsem sazenice v supermarketech a pod cenu 135,- nešli. :shock: Jsu moc zvědavá v jakém stavu přijdou,pak se pochlubím tím kupem. :oboze
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 4. 2008 22:54

Taky myslím, že jste nekoupila špatně roubovance za ty peníze :tleskani V super a hypermarketech je to kupování na nic - většinou dost peněz, a nikdy nevíte, jak to tam dlouho leží a jak s tím zacházeli, než to přišlo na pult. I když v Baumaxu (což by měl být obchod trochu odborný) mají kolikrát tak zubožené zboží, že by se měli stydět :-[ nechat ho lidem na očích.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 4. 2008 20:47

Tak mě dneska došli ty hrozny chrupky červená a bílá.
Obrázek
No dá se říct,že jsou ucházející. :roll:
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 4. 2008 21:09

Vypadají dobře a určitě se chytnou ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 4. 2008 21:13

Jsou pěkné měli by se ujmout pokud je takhle obnažené nenecháte dlouho ležet.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 4. 2008 21:56

Dneska jsem je máčela 5 hod. ve vodě aby se nasákly a už jsou na svém místě :-D
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 4. 2008 21:59

Tak paráda :tleskani .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Miláno78 26. 4. 2008 23:17

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně stříhání révy. Minulí rok jsem zasadil Primus(nemo tak nějak), dostal jsem ji od vinaře na jídlo. Ale zapoměl jsem ji ostříhat. Je to průšvih, dá se ještě ostříhat a jak, Nebo to mám nechat tak jak to je?
Díky za odpověď.
Miláno78

Odeslat příspěvekod Fidych 27. 4. 2008 00:24

Jestli už začíná rašit, tak lepší nestříhat, mohla by vám zaschnout.
Pro příště - zkraťte jednoleté výhony, které sedí na dvouletých a ty a starších - poznáte to podle barvy dřeva (nejsvětlejší jsou jednoleté). Záleží, jestli chcete révu pnout - tažeň by měl mít 5-8 (maximálně 12) oček. Ale mám pocit, že letos bude na jarní stříhání opravdu pozdě :hm.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 27. 4. 2008 09:29

záleží z jaké je Miláno 78 oblasti a nadmořské výšky
pod 500 m.n.m bych opravdu už nestříhala.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Belikova.J 2. 6. 2008 18:46

Plně s Vámi souhlasím , révu mám již 10 let na pergole a jinak to nejde dělat. Na jaře udělám zákl.řez na 2-3 očka a během celého létá než odplodí ji musím vystřihovat ,vylamovat a vyštipovat , jinak by byla strašně zahuštěná , což není dobré ohledně chorob .Samozřejmě záleží na odrůdě révy a její vzrůstnosti.
Belikova.J

Odeslat příspěvekod v.hejtmanek@orlicko.cz 5. 6. 2008 10:47

Díky za obecnější radu k tomu, co s révou, které má již dnes letorosty metr dlouhé. Nasazeno na nich má jeden až dva hrozny, ale roste vesele dál bez hroznů. Pokud bych neredukoval rúst, tak naroste 3-4 metry za rok. Kolik listů mám nechat za druhým hroznem ??? Stačí tři a vše ostatní zakrátit ??? nemáte zkušenost, by nebylo zas málo listové plochy.
Předem dík za odpověď.
v.hejtmanek@orlicko.cz

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 6. 2008 16:22

Pokud nebudete chtít použít některé výhony jako tažně, tak je rozhodně zakraťte, a to už za druhým listem, který následuje po hroznu. Nemusíte se obávat o dostatek listové plochy. Taky si budu muset pohnout! :mrgreen:
A nezapomeňte vylamovat fazochy, už je na to také čas.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 6. 2008 23:59

Fazochy mám ode dneška vylámané, vyvazování mně čeká a zkracování taky ;-) . Tak si říkám, že budou mít aspoň špačci a kosové na podzim přehlednější "terén" :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 06:54

Jestli se nechcete dělit, kupte sítě, funguje to.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 6. 2008 10:26

Kamarádovi se i pod sítí vždycky protáhli, tak se přiznám, že jsem ji ani neinstalovala a dělím se o úrodu s ptactvem. :potichu
Ale nezkoušeli jste uvázat na každý hrozen mikrotenový sáček s propíchanými dirkami - tedy vložit hrozen do sáčku, abychom si rozuměli, a nahoře zavázat? Doma máme igeliťáků plno, takže by se aspoň využily. :-))
A hlavně bych se nemusela dělit s vosami, což mně vadí ze všeho nejvíc. Nemám je ráda. :-/ Jednotlivé bobulky "nakousnou" a už je po nich. Sáčky by jim v tom snad zabránily, pokud by otvory v nich byly menší než vosy. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 11:44

Prosím, co jsou to ty fazochy? Jsem začátečník. Loni manžel zasázel první víno a nyní to pořád sledujem. Roste, jako z vody. Dnes mu řeknu, že má zastřihávat druhý lístek za hroznem, ale ty fazochy, co to je?. Dík Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 12:05

U nás se říká pazochy, je to letorost, který nepotřebujete, takže se vylamuje hned, jak se objeví.
Vy máte novou rostlinu, budete teprve zapěstovávat. Snad to někdo dokáže vysvětlit pořádně.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 13:24

I tak vám děkuji.Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 6. 6. 2008 13:40

Ivo, máte doma rajčata? Jestli ano, tak asi víte, že v úžlabí listů vždycky vyrůstají postranní výhony, které musíte vylamovat.
Právě to samé se dělá i u révy. Pokud jsou už jednotlivé fazochy (nebo pazochy, jak chcete :-D ) velké, protože prošvihnete tu správnou dobu, uštípněte je za prvním listem, abyste nepoškodila očko, které se v úžlabí fazochu vyvíjí.
O víkendu se do toho pustím taky, takže vám fazoch vyfotím, jestli chcete. Mám už zase čím.:)
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod avoklybokavi 6. 6. 2008 14:44

Rajčata mám, postranní výhonky vylamuji, dělám z nich jíchu. Fotit to nemusíte, už vím o co jde. Moc dík. Iva.
avoklybokavi

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 6. 2008 23:15

kejki3 píše:Jestli se nechcete dělit, kupte sítě, funguje to.

Sítě samozřejmě mám, ale přesto se jednomu z domácích kosů podařilo dostat pod síť - pochopitelně nemohl ven, a musel být vymotáván :D . Vůbec ho to neodradilo, a pokus opakoval téměř každý den. S přehledem poskakoval po vedení a vybíral z různých hroznů ty nejlepší bobule :-( , jako by nemohl postupně sežrat jeden hrozen komplet ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 6. 2008 23:35

Bez sítě přiletí parta špačků a je vymalováno. A ten kosák je domácí, to se nepočítá. :pozor
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 6. 2008 00:20

Máte pravdu, že on toho zas tolik nesežere a na špačky si nestěžuji, ti jsou v tu dobu někde jinde, kde mají lepší možnosti.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 8. 6. 2008 14:06

No a skrýt révu (jednotlivé hrozny) do sáčků, o kterých jsem psala, jste nezkoušeli? Váhám, jestli se do toho letos nepustit. :hm Ještě by šla gáza, hezky by to mohlo větrat a nebylo by to tak pracné, jako dělat do mikroteňáků dirky.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 6. 2008 22:56

Určitě by sáčky pomohly, ale kdo to bude pečlivě balit :?: Už natahování sítí mně dohání k slzám, když se všude zachytávají oka, a po žebříku nahoru a dolů lezu snad stokrát, než se zakryje celá plocha. Máme sice jen garáž porostlou ze tří stran, ale i tak je to zábava :roll:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod padous 10. 6. 2008 22:16

Dobrý den chci se zeptat pred dvěma dny sem zasadil 2 vypěstované řízky z révy vinné které byli uz zapěstované ve dně pet lahve a uz mají asi dva vyhonky s listy.jak mam ted postupovat?,kul sem zatloukl vedle neho do země i když sem ten řizek zasadil ponekud sikměji nez bývá na obrázku a mozna i o nejaky cm dále od kůlu.Nevím jaká je to odrůda mám to na jižni strane asi 1 metr ode zdi rodineho domu.Diky moc za rady hledám tady na netu cokoliv ale nejaky stranky jen o víně s podrobnostmi o všem sem nenašel.Asi bude potřeba zakoupit knihu že?Předem moc díky za rady hlavně ty užitečne ;-) ahoj Alda
padous

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 6. 2008 23:04

Myslím, že by Vám dobře posloužila tato kniha:
http://www.grada.cz/katalog/kniha/pestu ... vu-vinnou/
- není drahá a dá se přes internet objednat na dobírku. V jednotlivých kapitolách je všechno potřebné.
Ať se vám pěstování daří ;-)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod padous 10. 6. 2008 23:18

Takze vy osobne taky mate nejakou tu knihu?ještě sem koukal na jinou knihu od :Pavel Pavloušek
Pěstování révy vinné v zahradách.Diky moc zatim naschle
padous

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 6. 2008 23:42

Knihy mám na všechno možné, ono se hodí občas kouknout do chytrých řádků. Ta druhá publikace, kterou zmiňujete, není špatná, ale zdála se mi dost drahá :-(
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniela zo Slovenska 29. 9. 2008 11:55

Dobry den,
hladám akukolvek informaciu, aké skodliviny obsahuje hrozno zo samorodakov
(neviem ako sa to povie po cesky, jedna sa o priamorodiace hybridy).
Nezaujima ma víno zo samorodakov, len ci je mozne ich konzumovat vo velkom
a vyrabat doma stavu.
dakujem za kazdu odpoved
Daniela
Daniela zo Slovenska

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 9. 2008 08:58

Proč by vůbec mělo obsahovat škodliviny? Hybrid je kříženec v první generaci.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 9. 2008 18:15

Keiki má pravdu.Jakýkoli hybrid nejen vinný nemá za úkol šířit škodliviny ale potlačovat negativa jednotlivých již pěstovaných odrůd!Ale pozor,u HYBRIDŮ není zaručeno zachování výhod získaných u hybridu.Kvalita není jistá,ale tím není myšleno závadné nebezpečné ovoce! ;-)
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 30. 9. 2008 18:19

Je to podobné jako u F1 zeleniny,kdy ze sklizených semínek ze semenáčků sice rostlinky vyrostou ale nemusí být identické s původní F1.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Šimek 21. 6. 2009 09:18

Dobrý den.
Jsem začátečník v pěstování vinné révy a tak se setkávám s pojmem "FAZOCHY".
Nevím co to je, paní Kateřinu Dvořákovou bych prosil nebo někoho jiného, jest-li by to mohl vyfotit a poslat mi to meilem a nebo to dát na tyto stránky.
S pozdravem Šimek
Šimek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Šimek 21. 6. 2009 09:24

Dobrý den.
Prosím neposlala byste mi foto ,co to je ta "FAZOCHA", případně jak se vylamuje a za jakým listem po hroznu se během vegetace vyštipují a zaštipují výhonky.
S pozdravem Šimek
Šimek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 6. 2009 20:23

Zkuste se podívat na této adrese, jak s fazochy = zálistky naložit, možná vám to trochu pomůže:
http://www.zahradkari.cz/forum/index.ph ... a=55&kat=2%
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Šimek 24. 6. 2009 19:01

Dobrý den.
Dnes jsem ustřihl několik šlahounů vínné revi a namočil jsem je do vody.
Jsem zvědav, jest-li to pustí kořeny a něco z toho bude.
Nemáte s tí někdo zkušenosti.
Za každou radu budu rád.
S pozdravem Šimek
Šimek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 6. 2009 19:14

P.Šimek možná skuste dát něco i do země,my máme všechna hrozna takhle sazené. Manžel vždy donese od někoho větvičku a sadí do země. Už máme 3 nebo 4 druhy ani to přesně nevím.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Šimek 25. 7. 2009 19:43

Dobrý den.
Mám vinnou révu ve skleníku a na něktrých hroznech již pozoruji, že se tvoří
hrozinky - vysíchají bobule. Vínnou révu přitom hodně zalévám.
Nemá s tím někdo zkušenost co s tím?
Za každou radu budu rád.
S pozdravem Šimek
Šimek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Šimek 29. 10. 2009 19:44

Dobrý den.
Koupil jsem roubovance reva ninná - stolní odrudu - Krystal.
Poradí mi někdo, jakl roste a jaká je.
Za každou radu budu rád.
Děkuji.
Šimek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 10. 2009 20:57

p.Šimek koukni na tyto stránky tam je něco málo o ní napsané.
http://ovoce-zelenina.atlasrostlin.cz/r ... na-krystal
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 18. 2. 2015 06:33

Marguerite píše:Jak stříhat vinnou révu na jaře?Mám první rok vinnou révu a teď nevím jak jí mám zastřihnout :(

Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 18. 2. 2015 06:33

Marguerite píše:Jak stříhat vinnou révu na jaře?Mám první rok vinnou révu a teď nevím jak jí mám zastřihnout :(

Návštěvník

Odeslat příspěvekod tercca 9. 3. 2015 09:19

Dobrý den,
měla bych dotaz,koupili jsme baráček a na zahradě je vinná réva ,je vzrostlá a táhne se po udělané pergole (ta už je na spadnutí).Rádi by jsme révu oživili ale jako úplný laici nevíme jak na to,jak jí ostříhat,zda postřik...loupe se jí kůra tak zda jí oloupat....ráda bych přiložila foto ale nevím jak.Budu moc ráda za jakoukoliv radu.Děkuji
tercca
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 11. 3. 2015 10:17

Nejsem odborník,ale když jí chcete ostříhat tak hned, jinak už poteče míza a to už bude katastrofa.My už stříhali před týdnem,ale jelikož nejsme na to odborníci, tak jen tak podle sebe a rodí nám vždy.Máme jí na pergole.Obrázek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 11. 3. 2015 15:30

Návštěvník píše:

Návštěvník

Odeslat příspěvekod rergeg 19. 3. 2015 12:43

můžu se zeptat ten parafín se dá vyrobit nebo se musí koupit??a jak se přesně jmenuje?? děkuju za odpověd
rergeg

Odeslat příspěvekod Návštěvník 8. 1. 2017 22:22

Martin H. píše:Důležité je, jaký typ pěstujete? Moštovou nebo stolní odrůdu? A co s ní chcete dělat? Vést po pergole, pěstovat hrozny pro konzumaci, na mošt a víno? Od toho se to odvíjí. Na stříhání už je pět minut po dvanácté, ale dá se to zachránit.
Návštěvník

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor