Jíl, voda, ovocný strom...

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod mirasat 17. 11. 2010 19:10

Dobrý den. Řeším ovocný strom. Poloha Dubné u Českých Budějovic 415 mnm. Půda: vrchní vrstva 15 až 20 cm navezená hnědozem, zbytek jíl (všechny barvy včetně šedého). Celkově vlhká až mokrá půda. Daří se Aronii, rybízu. Byla tu i stařičká záhadná jabloň.
http://www.uloz.to/3929204/jablka-jpg
Jabloň byla živa hlavně z navážky, ale vrůstala až do domu a zvedala základ plotu, tak jsem ji pokácel. Soused nade mnou také pěstuje jablka, stromy i pozemek jsou celé od mechu.
Chtěl bych zde vysadit dub bahenní. Také bych rád vysadil ovocný strom. Potřeboval bych nějaký menší, dorůstajícího max do 3 až 4m. Slyšel jsem, že prý slivoň by mohla být snad možným řešením. Předpokládám, že budu muset vykopat jámu a použít kompost (mám k dispozici). Jakou slivoň použít? (Aby byla skromější na kořeny a nevyrostla moc vysoko.) Nebo dát něco jiného? Děkuji.
mirasat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 17. 11. 2010 21:32

Záleží, co vám chutná a poraďte se ohledně vzrůstu ve školce. nevím, proč chcete sázet zrovna dub...
Moje zkušenost - Čačanské švestky ty 4m nepřerostou. Jabloně se dnes dělají na nevzrůstných podnožích, také se do limitu určitě vejdou. Ale aby vám to pak jen padalo na zem a přitahovalo vosy, to nemá cenu.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 11. 2010 17:22

Nu řeknu to jinak,ve Vašem případě je v podstatě lhostejná odrůda,většina Vám tam půjede.Spíše se bude jednat o podnož,a to díky spodní vodě může být St.Julien,není třeba volit Mirobalán který se spíše doporučuje v podmínkách s nedosttkem závlahy.Z odrůd by jsem se přimlouval za skupinu Tophit,Topstar plus a pod.Velikost koruny se odvíjí většinou od zapěstování v prvních letech po výsadbě.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mirasat 8. 4. 2011 11:15

Nakonec to dopadlo tak, že jsem si z Bojkovic nechal poslat St.Julien s naroubovaným TOP TASTE.
Díru a zem jsem měl sice připravenou, ale jinak nebyl čas cokoliv nastudovat. Stromek přišel bez zeminy- s očištěnými zastřiženými kořeny a tak jsem ho zasadil. Vypadá to, že kmen podnože je asi 20 cm vysoký a pak už je roub. Měl to být zákrsek až čtvrtkmen a tak mne překvapil vzrůst stromku asi 180 cm vlastních větví moc nemá, jsou dlouhé asi půl metru a jdou do výšky.
Měl bych stromek teď nějak stříhat ?
mirasat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 4. 2011 20:00

obecne se maji svestky strihat nejlepe v dobe kvetu, nove vysazena asi lehce driv, ale ne moc---klejotok!
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 4. 2011 14:31

souhlasím s Mičurincem,nechte stromek řádně zakořenit a chytit se.Na výchovný řez a jeho korekci máte dva roky,a je podstatnější zakořenění a řádný rozjezd stromku než tvarování.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mirasat 26. 5. 2011 09:19

Stromek se zazelenal. Nové větvičky raší všude možně. Raší i z podnože.
Kdy bych měl přistoupit k odstranění nežádoucích větviček ? Až v listopadu ?
mirasat
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 26. 5. 2011 12:07

S odstraněním nežádoucího obrostu,zvláště na podnožové části není třeba čekat až na dobu "po sklizni",ale odstranovat hned dokud je obrost měkký a mladý.V tomto případě není ani třeba použít většinou nůžek ale stačí je prostě prstem odrolit,čím mladší větvička tím snadnější zacelení.V letošním nepříznivém roce,by jsem ale přecejen doporučil opatrnost,raději v prvním roce nechat růst na stromku a tvarování a střih nechat až na následující rok,kdy je jisté,že stromek jede.
StanislavKrejcar
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků