Marhula - odchádza? Júj, ako ti pomôcť?

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod štefan 26. 9. 2008 09:57

Odchádza, vädne, -- neviem čo sa stalo. Možno bol prevedený vlani nesprávny rez, možno vymrzla, no - neviem. Hladám pomocníka v oblasti "BABO RAĎ". Je mi jej lúto, také dobré marhule rodila (ananásky). Pre informáciu.: bývame na myjavských kopaniciach v nadmorskej výške 298m/n.m. Dosť chladné podmienky, ale je zasadená na južnej, slnečnej strane hneď na podstienku a velmi dobre sa jej darilo. Zrazu - toto.: http://novovek.szm.sk/marhula_4780_700.jpg
Bol by som velmi rád, keby sa niekto našiel a poradil, ako ju zachrániť. Ďakujem.
štefan

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 26. 9. 2008 12:48

To je asi mrtvice meruněk. Nebo je na kmenu rakovinná rána která už přerušila transpirační proud. Myslím že je s ní konec,bohužel.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 26. 9. 2008 19:27

Jj, kupte si novou, tahle max. na jaře obrazí na té jedné větvi a konec.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 26. 9. 2008 19:34

A kupte si ji naroubovanou v korunce na švestce nebo myrobalánu a vyhnete se rakovině na kmenu a v krčku. Je potřeba ji každoročně stříkat proti monilióze (monilióvý užeh v květu a hnití plodů před a při zrání) tím snížíte odumírání větví. Řezat se musí meruňka jen za vegetace a když je teplo a sucho (nejméně dva dny po řezu neprší)
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 10. 2008 14:45

Je to mrtvice meruňky (apoplexie), se kterou už podle mě bohužel nic neuděláte. :-( Takto jsme přišli aspoň o čtyři pět stromků, většinou velmi mladých, i když literatura píše spíše o tom, že mrtvice trápí nejčastěji desetileté a starší stromy.

Neexistuje žádný postřik, je třeba užít preventivní opatření: vysazovat odrůdy vhodné do konkrétních podmínek (meruňky pochází z teplých oblastí a u nás se dožívají vyššího věku skutečně jen v jižních oblastech).

Protože napadený strom je ve většině případů definitivně ztracený, doporučuji zjistit si, která odrůda je ve vašich podmínkách osvědčená, a tu pořídit a zasadit. Svou roli hraje i správný řez, závlaha, hnojení a redukce nadměrné násady plodů.
Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 1. 7. 2014 07:05

Dobrý večer.Já bych chtěl vyčerpávající odpověď sl.moderátorky jen doplnit o zkušenost,že nejlépe apoplexii odolávají odrůdy roubované na generativních podnožích(semenáčích),např.myrobalánu,durancie,renglody a pod.Ne na semenáči meruňky.Hezký večer.


Naposledy oživil Anonymous v 1. 7. 2014 07:05
Josef Zavřel
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků