Je šance na zakořenění větvičky mandloně?

Vše o pěstování třešní, višní, meruněk, švestek, rynglí, broskví a dalších

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod ottova 12. 5. 2008 22:33

Dnes mi to nedalo, abych si při návštěvě Olomouce nepřivezla domů několik mandloňových větviček ze sadu, který tu postupně ustupuje výstavbě. Chtěla bych je zkusit zakořenit, ale nevím, jestli je mám raději dát do vody nebo do substrátu. Nemáte s tím někdo zkušenost? Roubování nepřichází v úvahu, za prvé větvičky jsou utržené narychlo a asi by nesplnily nároky na kvalitní roub, za druhé, nemám je momentálně kam naroubovat, na chatu, kde nějaký ten stromek máme se dostanu kdoví kdy. Díky za případný tip :hm
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 5. 2008 20:04

Zkuste to jak do vody tak i do substratu,ale myslím,že z toho nic nebude.
Mandloň se množí semenem,které roste,ale většinou se dočkáte plodů ze semene jen u pozdních odrůd,nejlépe by bylo ji naroubovat.
Okrasnou mandloň jsem zkoušela několikrát a bezůspěšně.
I kdyby to šlo řízkovat,bylo by na odběr řízků ještě brzy,řízkuje se z polovyzrálých řízků v srpnu.
Ale zkuste to a dejte vědět jak se vám úspěšně zakořenily.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 5. 2008 20:21

Ještě jsem se vám podívala do odborné literatury a tam je psáno,že okrasná mandloň se množí štěpováním na myrobalán.
Zelenýmy řízky to prý také jde,ale rostou velice pomalu.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 5. 2008 21:30

Nejlepší na těchto pokusech je, že se občas povedou věci, které jsou podle odborníků naprosto vyloučené :nenapadne . Je to vždycky napínavé, a pak ta radost navíc!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 13. 5. 2008 21:55

Děkuji Vám za odpověď. Uvidíme, jestli náhoda nebude stát při mně a hlavně větvičkách ;-)
Asi na tom nezáleží, ale jde o pravé mandloně, ne okrasné - to mě nalákalo. Byl to nějaký pokus o pěstování, kdy si za Olomoucí jakýsi botanik pronajal půdu od města a vysadil na ní mandloňový sad a teď město sad rozprodává na stavební pozemky. Dost smutný pohled. Tak jsem prostě měla dvojí nutkání, za prvé zkusit mandloň a za druhé se je tak nějak pokusit zachránit.
Okrasnou mandloň mám na chatě, ale ta vypadá docela jinak.
A samozřejmě mě taky láká ten hokus-pokus, protože někdy skutečně nemožné vyjde a osvědčené se neosvědčuje ^^
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 28. 5. 2008 08:22

Pokusím se o jeden fígl který mě párkrát už vyšel.Pokud máte těch větviček víc tak je volně dole svažte nití která po čase zpuchří a nebude vadit a dejte klasicky do vody.Mě vždy určité procento kořínky pustí.Při vyndavání a vlastním sázení pozor tyto kořínky jsou obvzvláště křehké a lámavé.Ale to je takovým odbornicím jistě známé.Případně se dá i použít klasický kuchyňský ocet ALE JEN NA VTEŘINKU PONOŘIT konec větvičky před napícháním do substrátu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 6. 2. 2009 16:00

Dobrý den, jak to dopadlo?
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ssshark 14. 10. 2014 13:27

Dobrý den, už to asi vůbec není aktuální, ale v Olomouci a mandloňový sad? A plodily??? Bydlím v Olomouci a všichni mě zvýsadby pravé mandloně zrazují...
ssshark


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků