Jabloň - pomoc (asi) s řezem

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod pajda.s 14. 7. 2012 07:18

Asi před 6 lety jsme koupili domek se zahradou, ve které kromě řady jiných stromků byla i mladá jabloň - v té době měla asi 5 let. Původní majitel byl alkoholik, který ji ořezal tak, že z hlavních větví zbyly jen asi 1/2 metru dlouhé pahýly a na nich hromada vlků. Takto znetvořený strom samozřejmě neplodil, před našim nastěhováním jabloň dávala dvě až tři jablka za rok, když jsme se nastěhovali, byla jabloň silně napadena obalečem a polovina koruny suchá. Některé stromy ze zahrady a dvora už zachránit nešly, musely se vytrhat, ale jabloňky mi bylo líto, chtěla jsem ji nechat alespoň kvůli stínu. Prořezala jsem korunu tak, aby vnitřek koruny byl prázdný, zakrátila dlouhé výhony na cca 1/3 a celkově se pokusila jabloň aspoň prosvětlit. Doplnila jsem postřiky proti hmyzu a padlí, přihnojila. Pokusy se záchranou mi zabraly cca 3 roky, pokaždé šlo o asi 1/4 korunky, sundávané v lednu. Bohužel nejsem žádný odborník, takže výsledek je poněkud problémový.
Jabloň má zdravé listy, pevnou korunku, ale na jaře úplně celá rozkvete, pak se obalí jablíčky, a to tak, že se větve lámou. Protrhávání nepomáhá, koruna je hodně vysoká a na svahu, k horním větvím se nedostaneme. Samozřejmě v tomhle stavu většina plodů spadne ještě úplně malých a zbytek před dozráním, takže užitek pro nás není. Jablíčka na zmar nepřijdou, chovám drůbež, která si pochutná i na nezralých, ale stromku je mi líto. Sama si s tím neporadím, proto bych potřebovala aspoň rámcově i třeba jen odkaz, co dál...druh jabloně samozřejmě neznáme, určit ho nedovedu, tři sadaři, které jsem postupně pozvala, mi každý řekli něco jiného.
pajda.s
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 14. 7. 2012 21:05

Klidně to může být semenáč, který dobrá jablka mít nebude. Také ošetřit nepřístupnou jabloň proti všem škůdcům je úkol nadlidský - http://www.zahrada.cz/forum/jablone/pad ... ka_oblast= Řez má směřovat strom k plodnosti a to vychází, že to děláte dobře.
Mám nemocnou jabloň s houbou, na řez jsem poslední 2 roky neměl lidi a loni i letos má spoustu jablek - Golden, Kids Orange, Rubín a omylem je tam i původní štrůdlák. Až se mi větev s Goldenem vyvrátila teď při bouřkách. Jediné ošetření bylo pověšení bílé lepové desky.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 23. 7. 2012 16:15

Většinou zavlkovani plodnost neovlivni jen zbytečně vysiluje stromek.Pokud jste u jabloně zvolili kotlovitou korunu(běžně se použiva u meruněk a broskvi) chce to nebo lepe chtělo to kosterni větve vest spiše ve vodorovnem směru.Moje rada zni tak,že kosterni větve spodniho patra zkratit na nejnižši vhodnou vyšku ktera vam bude vyhovovat a zbytek odřiznout,Je dobre ponechat dvě až tři větvičky ktere budou směřovat z koruny a na ty zavěsit pet lahve jako zavaži pro vodorovne vedeni.Vždy ale na tomto zakladu bude mit stromek snahu nahrazovat středovy vyhon takže se budete muset smiřit s bud zakracovanim nebo zapěstovanim novych pater,odstup by teoreticky měl byt cca 50-70cm.Jinak jako dalši rada je zastavit se v nejbližši ovocne školce a požadat o konzultaci a připadny zasah.

-- 23. 7. 2012 17:31 --

Kejki- Štrudlak neboli Prusvitne letni je starym osvědčenym opylovačem,jinak štrudlak muže byt i James Grive když přezraje nebo Lobo.Pokud je houba na dřevě tak je faktem zastiněni a vlhkost,pokud by se jednalo o monilii plodu,tak to je o něčem jinem,ale to vzhledem ke zkušenosti a praxi u Vas tež nepřipada v uvahu.Jinak moje rada na omezeni vlhka v podkoruni herbicidni misy u jedincu a pasy u řad.Je to praxe znama u vysokokmenu a u vřeten a palmet spiše nutnost.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 24. 7. 2012 09:42

Ne tohle podzimní kyseláč a s tím zastíněním máte pravdu, je tam úplně pit... stříbrný smrček, snad si letos před dušičkami najdu čas.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků