Poraďte, aká je to choroba?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod hurikan22 11. 3. 2010 10:45

Pri tohtorocnom strihani jabloni som narazil na takto poskodene vzhonky jabloni. Mam podozrenie, ze je to pozostatok chroby vlnacka krvava, ktorá sa mi objavila na jabloniach minuly rok. Aj ked som to osetril, tak pravdepodobne zostali nasledky. Ak si myslite ze moje podozrenie je pravdive, potvrdte mito prosím vas a ak s tym mate skusenosti, tak budem velmi vdacny ked mi poradite co s tym dalej.Jablone su uz starsie-cez 25 rokov.
P1000609 2.JPG
P1000608 2.JPG
P1000607 2.JPG
hurikan22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 11. 3. 2010 13:57

Ano to jsou pozůstatky sání mšice vlnatky krvavé. Také jsem ji mě loni dost a občas to mám někde taky, na jaře budeme muset proti ní bojovat. Zabere na ní postřik proti mšicím např. Pirimor , Aztec, Mospilan, Talstar a další. Je potřeba do postrikové kapaliny přidat trochu smáčedla např. Silvett nebo pár kapek jaru. Také by bylo dobré udělat předjarní postřik stromů přípravkem Oleoekamet.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod hurikan22 11. 3. 2010 17:02

Tak ten moj predpoklad bol potom spravny. Dakujem velmi pekne za odpoved, musím sa s tým na jar podla vasich rad vysporiadat, aby sa to nesirilo viac.
hurikan22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Klivie 6. 6. 2010 12:28

Tak takhle vypadá většina našich jabloní, a to bylObrázeky obsypané květy.Obrázek[IMG[URL=http://sklad.obrazku.cz/obr412316_P1000386.JPG]Obrázek]http://sklad.obrazku.cz/t412315_P1000388.JPG[/IMG][/URL]ObrázekPoradíte někdo co s tím? A to už nám odešla i višeň, taky obsypaná květy a během týdne je zvadlá a skoro bez listí.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 6. 2010 14:10

No nechci strašit ale vypadá to jako bakteriová spála růžokvětých, to by byl průšvih. Višeň má moniliový úžeh ten se šíří přes květy při deštivém počasí. Jen doufej aby i ty jabloně měli moniliový úžeh, to se dá zlikvidovat postřikem před a po odkvětu.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Klivie 6. 6. 2010 15:36

Tím chceš říct, že jabloně jsou odepsané? A čím postříkat višeň? Děkuji i když jsi mě nepotěšil ba naopak.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 6. 2010 15:56

Na postřik už je pozdě ale tohle horké a suché počasí to zastaví. A s těma jabloněma jsem to snad neuhodnul :oboze jinak je to na likvidaci a vykopání kořenů. Chtělo by to zjistit v nějakém nejbližším sadu nebo školkách jestli to tam nemají. Ty by měli vědět jestli to je nebo není bakteriová spála růžokvětých. Ono je chorob a zvláště přitom vlhkém počasí co panovalo se jim dařilo.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Klivie 6. 6. 2010 16:28

Já se zkusím zeptat v Benešově tam co jsme je kupovali, to je školka. Dane děkuji.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod koky76 6. 6. 2010 21:47

Podla fotiek moc nevidiet ale keby to bola spala co je tento rok dost rozsirena aj SR tak by zacala vacsinou od vrchu a tiekla by z toho tekutina (ako hnis)ktora potom pali vsetko pod sebou ja by som skusil haluzku odtrhnut opatrne olupat koru a pozriet ci nieje napichana nieakym skodcom ale pozor ak je to spala treba opatrne siry sa velmi rychlo aj vzduchom(ako mor).Ete otazka nema niekto na okoli hrusky s rovnakymi priznakmi ak ano tak je to na 90% spala nakolko hrusky su na to velmi nachylne
koky76
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 6. 2010 21:57

Spála se vyznačuje hákovitě zahnutými výhony a na jedné fotce je jeden výhon vidět a tak mám obavy že by to mohla být spála.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Klivie 10. 6. 2010 20:30

Tak jsem se byla ptát v ovocné školce, bylo mi řečeno, že je to moniliniová spála, prý to mají taky na 3000 stromkách. Ne to není překlep opravdu 3000. Je to z prudkých teplotních změn, aspoň tak mi to bylo řečeno.Mám ostříhat suché větvičky a postříkat stromky těmihle postřiky:BAYCOR, ROWRAL FLO. Do teď jsem na tom pracovala tak snad to bude k něčemu.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků