Výsadba jabloně a hrušně

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 6. 2011 22:47

Karen Válková píše:Mám na zahradě vysazenou mladou meruňku.Má za sebou druhé přezimování a na jaře vypadala docela normálně. Letošní mrazíky jí ale pěkně skřísly. Omrzla dost, všechno listí opadalo.Už jsem si myslela že je po ní,když znovu vyrazila,ale už ne všude.Několik krajních větví zůstalo holých.Časem ,ale přece jen i na nich vyrazily nové lístečky,ale jen na koncích.To teda vypadalo, blbě a tak když jsem dneska na záhon kolem měruně sázela keříčky rybízu,vzala jsem si nůžky a ty holé větve ustřihla.
Já vám řeknu to co jsem našla :shock: ..no bylo mně na mrtvici. :-l Z ustřižené pětvičky se na mě šklebily hnusní malý bílí červíčci.A ta větvička jimi byla doslova nacpaná. Ty mrchy se začaly hned sypat ven a kroutily se >:-( 8-P :oboze :oboze :oboze
Vždycky jsem měla za to, že tahle havěť napadá jen mrtvé dřevo.
Co teď???? Poradíte mi někdo????
Obrázek Obrázek
Větvičku jsem odstřihla až do zdravého dřeva,ale nic víc. :kuk: :hm :hm


Drvopleň, či jak se ta mrcha jmenuje žere i živé stromy. 8-S
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 8. 6. 2011 21:31

Keiki a co s tím?? Mirek říkal ořezat.Tak jsem ořezala na několika větvích byl
vidět mrtvej střed větvičky. Tak že jsem řezala dál až do živého.Štěpařským voskem zatřela......No stromeček je docela opižlanej. Vůbec tam nebyl žádný otvor dovnitř. Ten Drvopleň je co?? moucha nebo brouk.A co postřik nějaká prevence???
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 8. 6. 2011 21:40

myslim stejne, ze je dobre, ze jsi ji kuchla, i kdyz tam uz nebyl...pak uz staci, aby takto postizena cast byla napadena snadno monilií a strom odejde snadno a rychle, aspon za sebe rikam, ze jsi udelala pro stromek maximum
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 8. 6. 2011 22:56

Tak teď vypadá takto - chudinka Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 9. 6. 2011 06:07

zkousej ji pak radsi prihnojovat at to zvladne v poklidu, jinak to mas rybizy v dali?
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 9. 6. 2011 09:34

Karen, ty housenky jsou pak takhle velké http://www.poradte.cz/zvirata/2841-co-j ... senku.html, je to můra, housenka žije ve dřevě dva roky. Napadá i zdravé stromy, protože klade vajíčka do záhybů a prasklin kůry. Myslel jsem, že už jsem to tu psal, pokud bych si myslel, že je napadený jen tenhle strom, prošel by komínem. Jenže myslím, že dnes už je to rozšířené dost, na hrušeň mi chodí doktor stromů, ale na nízké stromy nechodí, kvůli kočkám.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 9. 6. 2011 21:30

kejki, to je teda pěkně hnusná potvora.Tak nějaký postřik je zřejmě neúčiný?!
Miry užjsem jej přihnojovala hned jak jsem jej ořezala. Zrovna jsem měla rozdělaný zákvas tak jsem dala i k němu bylo to dobře????

Ty keříčky je rybíz červený, černý a taky tam mám 4 keříčky angreštu. Loni jsem kupovala asi 6 kousků rybízu a 2 angrešty a z těch ořezaných větévek jsem pěstovala nové keříčky. Chytly se skoro všechny a přezimovaly taky. Teď jsem je tam přesazovala .
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 10. 6. 2011 06:12

radeji bych pouzil listova hnojiva-treba Hycol
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 19. 6. 2011 14:41

Tak už mám další problem. Domnívám se že na dvouch ,asi ročních stromcích hrušní, mám REZ!!!
Obrázek

Jestli si to myslým správně, a je to to onemocnění které se přenáší mezi hrušněmi a jalovci,tak já teda v blízkosti žádné jalovce nemám. Vím, že tu v okolí rostou borovice pak smrky, ale o jalovcích nevím.
Hrušně jsem vysadila loni a nemohla jsem si tu nákazu přinést už při koupení?
A pak , co s tím mám udělat v současné době. Napadené lístečky bych otrhala a čím to postříkat?Pomůže to?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 6. 2011 15:20

ano Karen, je to rez, jo.... kdyby chytra obecne znama rez neprezimovala jen na jalovcich!
Malo se vi, ze nejen jalovec je onen mezihostitel, ale též tůje! takze jiste nekde mas tuji, to se vsadim
ja rez moc neresim, vloni ji bylo dost, letos minimum, asi bych zkusil stromek popohnat list.hnojivem
Karen, jak mas velky ten stromek?-prijde mi moc maly, pokud to tak je tak by to chtelo nejdriv zapestovat výše kminek...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 19. 6. 2011 15:42

Stromky jsem kupovala loni. Jsou asi tak kolem metru vysoké.Tady je fotka při koupení. Je to každá jiná odrůda.
první je :.hrusen_Decora_zimni_odruda_Puvod_-_CR_,_vyslechtena_na_SS_Techobuzice._Vznikla_krizenim_odrud_Konference_a_Clappova._Registrovana_v_r._2000.
Druhá : .hrusen_Gracie_rane_zimni_odruda_Puvod_-_CR_,_vyslechtena_na_SS_Techobuzice._Vznikla_krizenim_odrud_Holenicka_a_Boscova_lahvice._Registrovana_byla_v_r._2004.
Opsala jsem si to z vysaček.
Obrázek Obrázek Obrázek
Ale to jak píšeš zapěstovat kmínek - to nevím jak se dělá. Myslela jsem si ,že to udělá samo jak to patří. Vadilo mně při koupení,že tam nebyla žádná korunka,jen takový proutek. Teď už tam nemám ten obal na kmínku,atěšilo mě že se tam utvořilo pár větviček. Ani jsem si nepřála aby to byl nějak vysoký strom, to víš už nejsme nejmladší a Pepča je vůbec invalidní - na strom nevylezeme .
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 6. 2011 17:02

mozna bych spod.vetve orizl..nevim zda jsem Ti predtim poslal soubor ohledne ovoce
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 19. 6. 2011 18:23

Dobře, zítra ty spodní odstříhnu.Pak ti ukážu fotku a co ten postřik? Mám to teď ještě něčím stříkat?
Povídání o ovoci jsi mně už poslal,ale víš i když jsem to četla, a na obrázku nebo poodle popisu se mi to zdá jasný, když pak mám do něčeho říznout - mám strach, že to pokazím.

Jo a Miry dvě cibulky mečíků od tebe už vylezly - to je teda rychlost. Jedna je Majolika a druhou měla jen číslo a to K2-175.Tuhle druhou jsem u tebe nenašla jak bude vypadat????
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 6. 2011 20:19

K-áčko bude podobné jako odrůda Margita, tedy karmínovocervena, absolutní řezovka, takovou Holandane jeste nevyslechtili :-D - zatim muzeme byt my Češi hrdí, patrime svetove k nejlepsim slechtitelum meciku .-)
postrik muzes kdykoliv, kdyz jsou mlady stromky tak se to da postrikat hnojivem na list v pohode
jsem koukal jake pekne obchody s ovoc.stromkami jsou na jiz.Morave! - tady sehnat kdoulone vubec nemuzu, a ani zadne sady tu nejsou, to u vas je to jine..
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 19. 6. 2011 20:31

To že:" my Češi, patrime svetově k nejlepsim slechtitelum mečiku."Je myslím hlavně tvoje zásluha.

Jo ty stromky jsem kupovala tady nedaleko a měli jich tam fůru,ale stejně jsem jim koukala pod prsty a dva co se mi nelíbyly - to ujmutí narobovaní vypadalo podezřele- jsem vrátila.Pani to uznala. Brali jsme tenkrát toho víc najednou (jabloň, ty hrušně , Nostalgii ,rybíz a angrešt)
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků