nemoci jabloní

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod p.a.v.e.l.k.l. 16. 6. 2009 20:07

Mám tři roky vysázené zákrsky jabloní. Jeden však na jaře olistí poté se mu skroutí listy. Po odkvětu plody málo rostou. Už druhý rok nemá žádmé letorosty. Mám stomek něčím postříkat?
p.a.v.e.l.k.l.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 8. 7. 2009 12:47

Vím,že je moderní ecopěstování,ale v popisovaném případě se jedná evidentně o napadení škůdcem!A je tedy radno proti tomu zakročit .Může se jednat o napadení pilatkou nebo pilatěnkou.Rada zní,zastavit se v zahradnictví nebo květinářství,a požádat o radu a vhodný prostředek Zahradníka. O:-)
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ra.cermak 12. 9. 2009 07:56

To se mi povedlo ale jedna z jabloní má sazovitost celej strom v háji ale tyto jsou pěkné Obrázek-Obrázek :shock:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Moravanda 12. 9. 2009 09:46

Tak je koukej baštit :D :!:
Moravanda
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 12. 9. 2009 18:15

Radku nevím co je to ta sazovitost, ale jablíčka máš pěkná.Tak já ti ty moje taky vyfotím.Nejsou, ale vůbec červená a ani nebudou.Obrázek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ra.cermak 12. 9. 2009 18:54

No pokud jsem dobře sledoval tak se udělají takové skvrnky jako od sazí a pak doma ty jablka zčernají prej schází vápno v půdě budu to muset napravit :roll:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 1. 10. 2009 00:57

Navzdory záplavám na začátku prázdnin a následnému suchu se letos ovoci docela dařilo. Ani jsem nedoufal, že bude letos taková úroda jablek, hrušek,atd.
Albrechtovo Obrázek
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martin-Br. 1. 10. 2009 01:06

Btw.: Ta sazovitost - není to, když jsou na slupce takové skvrny, jako od nějaké špíny, která ulpí na povrchu jablek. Taky jsem si toho sem tam u některých stromů všiml. Zkoušel jsem to i omývat v domění, že je to usazený prach a spláchnutý smog z ovzduší při dešti. To byla asi hloupá úvaha. Samo, že umýt to něšlo, ale jablíčka nehnijou - zatím.
Staré odrůdy jabloní stejně mají něco do sebe. Jablíčka jsou voňavá, slaďoučká - né jak z márketu bez šmaku. Bohužel rostou až do oblak a všechny stromy každým rokem ostříhávat a ořezávat nestíháme. Nové, šlechtěné odrůdy jsou podle mě náchylnější na určité choroby - např. vzniku takových prasknutých boulí na kmenech a větvích. Víc než 15 let bych jim asi nedával. Možná,že se mýlím.
1.Kaktusy +2.sukulenty, ale jinak se zajímám o kde co ;-)
Martin-Br.
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 10. 2009 21:23

Ta sazovitost - je tady opatření, jak stříkat:
" U plodů jádrovin je vhodné nejpozději od začátku září realizovat opatření k omezení výskytu skládkových hnilob, skládkové strupovitosti a výskytu sazovitosti jablek u odrůd určených ke skladování. Je zde možno použít různé přípravky, jež jsou běžně účinné proti strupovitosti jako jsou např. DISCUS, MERPAN 80 WG či CAPTAN 50 WP (35 dnů před sklizní) dále SYLLIT 65 WP a DITHANE DG NEOTEC (21 dnů před sklizní) a konečně ZATO 50 WG a THIRAM GRANUFLO (14 dnů před sklizní). Zdá se však, že optimální při prevenci skládkových hnilob zvláště pak i sazovitosti po striktním zrušení registrace EUPAREN MULTI je následné použití těchto přípravků. Nejprve stromy s vyvinutými jablky postříkáme 35 dnů před sklizní kombinací přípravků DISCUS+MERPAN 80 WG a poté nejpozději 3 týdny před sklizní strobilurinem ZATO v kombinaci s přípravkem DITHANE DG NEOTEC. Připomeňme si, že sazovitost se silně projeví na plodech jabloní při deštivých a relativně teplých podzimních měsících, zvláště při teplém a vlhkém září." ;-)
Fidych
Zahradník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků