O jakou se jedná vadu a co s ní?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod TomasXXL 12. 10. 2008 20:03

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, o jakou vadu se jedná na ovocném stromě na přiloženém obrázku (co to způsobilo) a jak ji lze odstranit? Děkuji T.P.

ObrázekObrázek
TomasXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 10. 2008 23:14

Trošku z archivu :) http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/430 ... ych-stromu,
Onemocnění kůry a stromu způsobují houby
Houby napadají zejména mladou výsadbu a vyvolávají výrazné trhliny na kůře peckovin. Postižená kůra má tendenci se oddělovat. Na meruňkách a broskvoních jsou na infekce náchylnější letorosty a mladé větévky. Nákaza se projevuje pod pupeny a uzly jako hnědě zbarvená, postupně se zvětšující rána.
Jabloně se teď mohou snad ještě ošetřovat, ale to vám řekne někdo v chemii zběhlejší. U peckovin to může být i jiný vliv, než jen houba.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomasXXL 13. 10. 2008 19:34

Děkuji za radu - asi s tou houbou máte pravdu, protože to mám i na třešni. Myslíte, že když to chemicky ošetřím, že se strom potom "uzavře", nebo nějak uzdraví?
TomasXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 10. 2008 22:26

Ne, je to pouze prevence napadení dalších stromů a strom při oslabení houby nezhyne a dál plodí. U ran okusem nebo řezem pomáhá za čerstva zamazání jílem, ale tady už si strom dělá zával, to se nespojí. Hlavně by v ráně neměla zůstávat voda.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomasXXL 15. 10. 2008 08:52

Tak našel jsem si tu přípravek Champion 50, který by měl na houby zabírat. Dávkování bude asi na balení, tak by mě ještě zajímalo, co vše mám tím připravkem postříkat-bude stačit stříknout pouze kmen? Jak vysoko? Pak ještě píšete, že dojde k oslabení houby-to ji jako ten přípravek nezničí?
TomasXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 10. 2008 11:08

Jak radí kejki ve Vašem případě už není třeba se moc znepokojovat,strom si dokázal poradit sám!A použití Championa nic nedocílíte ale ani nic nepokazíte.Tato ochrana je spíš směrována na ochranu plodonošů,a aktivních větví a listů!Ale jedna připomínka,neměl by jste se spíš zaměřit na aktivní ochranu kmínků chrániči ať plastovými nebo drátěnými?Není to ochrana bezúčelná,ale naopak ! A dokáže ochránit i výsadbu před sekačkou!!!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomasXXL 15. 10. 2008 19:43

Aha, takže jestli jsem to dobře pochopil, tak vyfoceny strom už není napadený tou houbou a ta prasklina je pouze následek prodělaného napadení? Pokud to tedy ten strom přežije (zavalí se), bude plodit dál a vůči té houbě bude už imunní? (udělá si něco jako protilátky) Je to tak?
TomasXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 10. 2008 16:27

Ne, ta houba je tam pořád a podle kondice stromu mohou začít podobně praskat větve a obnažovat se. Nicméně proces je dlouhodobý a strom plodí. Myslel jsem, že to je v sadu, pokud máte jen ty dva, je to otázka dožití. Postřik je potřeba na celý strom.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TomasXXL 16. 10. 2008 19:51

Vyléčit se to teda nedá? To mi neříkejte, že v dnešní době s tím něco nejde udělat...
TomasXXL
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 23. 10. 2008 10:45

Chce to klídek.Není třeba se zase tak moc znepokojovat!Keiki to myslel dobře s varováním,ale to dožívání může trvat i 20-30 let.Je ale také pravdou,že takto poškozené stromy,jsou snadněji napadány a lehčeji zraňovány.Ale většinou,to pro samozásobení rodiny stačí a nemá to výraznější vliv na plodnost.S náhradou je možné počkat až do doby kdy se nám to bude hodit.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 23. 10. 2008 17:36

To jsem měl asi napsat, že to bude klidně 20 let, to se omlouvám.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 25. 10. 2008 19:47

Nevím co by jste s tímto poškozením v dnešní době chtěl ještě udělat.Rána je zdá se zavalená,strom si relativně poradil sám,K úplnému uzavření už asi nedojde,pokud by to byla čerstvá rána tak se to kdysi dělalo překrytím mokrým jílem s pilinama a na vrch gázou,ale v tomto případě už je rána izolována akorát bez vrchní kůry!
StanislavKrejcar
Návštěvník