Hrušky nebudou

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 7. 2008 22:10

Letos si na severu na hruškách asi nepochutnáme :'( . Na čtyřech stromech - polokmenech jsou dohromady d v ě hrušky, na staré hrušni, vysokokmenu, každoročně obalené šťavnatými plody, není hrušek víc jak deset. Stejně málo plodí letos hrušně v alejích podél cest ...
Je to jen místní "postižení", nebo jste na tom stejně?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 7. 2008 22:15

Já mám na hrušce tři plody. Jak tak koukám kolem tak toho mnoho jinde nemají.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 7. 2008 22:21

Já mám hrušku ve střídavé plodnosti, takže letos pár kousků bylo očekáváno. (Je stará, nemá cenu jí trápit.)
U rodičů dokonce zasychají stromy, přestože je tam voda v písku do dvou metrů.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 7. 2008 22:36

Nejvíc mně zarazilo, že ani v aleji nejsou hrušky, za léta nepamatuji, že by nebyla úroda. Jezdili sem lidé z širokého okolí a sbírali (nebo střásali) hrušky do pytlů každoročně. Letos budou jen koukat :shock:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 7. 2008 22:43

Tady je u silnic všechno plonkové. Malé trpké, kaménčité nebo červavé.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 7. 2008 23:46

Včelař tvrdí, že se včelky snažily s opylováním celkem normálně, žádné mrazíky v době květu taky nebyly, tak čím to je :?:
Pravda, bylo i míň třešní, švestky (u nás) taky nic moc a meruněk poskrovnu :-( . Něco ještě shodí vítr, tak snad aspoň jabloně to vyrovnají, zatím vypadá úroda slušně :idea: .
Naposledy upravil Fidych dne 13. 7. 2008 20:43, celkově upraveno 1
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 10:10

tak to si pro hrušky musíte dojet k nám na vysočinu tady jich je zatím dost,jestli se s nimi nic nestane,nepřijde na ně nějaká pohroma. :hm
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 7. 2008 12:38

Mám Solanky víc jak padesát let staré(4ks),sad je izolován kolem jsou jen pole a třešňovky,vloni všechny odpočívaly,letos to vypadá,že se jich tak 15-20 kg z každého stromu sklidí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 7. 2008 12:45

Ale je také pravdou,že dokud mimo Solanek tam byly i Clapovky tak úroda byla stabilnější,ale i tyto mají pravděpodobě svůj osud spečetěný.Slouží spíše jako označení hranic polního sadu než pro úrodu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 13. 7. 2008 12:53

Ještě se vyjádřím k problému alejového ovoce!Ať byl minulý režim jak chtěl špatný tak Správa silnic měla ve svých řadách i zahradníky a sadaře kteří se o tyto aleje starali.Nejen sklízeli ale i prořezávali,a ošetřovali postřiky.Dnes si ce ubyla cestářům o toto starost,ale kolemjdoucím to nevadí a myslí si,že neudržovaná výsadba v dnešní době bude stejná jako ovoce v obchodech a to je bohužel omyl. :-!
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 7. 2008 20:16

To přestalo už za minulého režimu, po roce 80 se o ty ovocné stromy starali maximálně nájemci škarp, to byl zdejší systém.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 7. 2008 20:46

Veškerá péče spočívá v pokácení stromů podél silnic a je vystaráno. Však stromy jen překáží motoristům - čert mně bere, když to vidím ]:-<
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 13. 7. 2008 21:12

Jo, to je pravda, když někde blbci nabourají víckrát, je to vina stromu a musí se porazit. V tomhle je doba šílená.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 13. 7. 2008 21:21

u nás byla nádherná kilometrová alej líp a dneska je tu planina o dvou lípách no hrůza hlavně že tam můžou lítat jak šílenci.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 13. 7. 2008 21:44

U nás vykáceli vloni půlkilometrovou alej hrušní po obou stranách silnice, v létě se tam krásně chodilo, teď zbylo asi sedm stromů, ke kterým byl špatný přístup. Planina a úhor, to je pohled :-/ . Auta ale mají volný vjezd i do polí, nic jim nebrání v rozletu (pařezy udělali nizoučké) :-(
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 7. 2008 22:53

Na vlastní oči - vůbec nic!
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Tak vypadají všechny hrušně ... :'(
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 7. 2008 09:29

:shock: no tak to je opravdu zoufalství,když ani jedna hruška
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 15. 7. 2008 22:53

Trochu to poopravím,alejové stromořadí může vadit mladým a nevyježděným řidičům,kteří mají problém se udržet i na dvouproudu.Jinak alejové stromořadí se v 60.lezech minulého století stěhovala za škarpy(příkopy) do strany polí.A to na většině silnic,takže aby ohrožovaly silniční dopravu musely by se nejdříve zasypat ty škarpy.A zkuste si všimnout silnic kde stromořadí není a kde si cestáři zkouší značit krajnice tyčovinou kterou jim šetřílkové vytrhají a doma spálív kamnech.Ti cestáři si toto značení tam nedávají pro srandu,ale aby se měli čeho chytit když tam stromořadí chybí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 3. 8. 2008 16:41

Téma hrušky nebudou musím trochu poopravit,BUDOU,a jak už se na nás máslovky smějou :love:
http://baxi.rajce.idnes.cz/hrusky/
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 3. 8. 2008 21:27

Tak to máte štěstí ;-) . Já mám celkem 3 hrušky.Ale je to štěstí páč jsme doma 3 tak se aspoň nepoperem 8-P .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 3. 8. 2008 21:48

tak to je jistě chováte jak v bavlnce,aby nějaká ještě neupadla. :hm
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 3. 8. 2008 21:53

Zatím se držej holky statečně ;-] .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 8. 2008 00:35

Zbylé hrušně u silnice mají sem tam hruštičku :tleskani . Na chuť to není žádná máslovka, ale aspoň ta hrušková vůně oblaží.
Jenom by sem neměly jezdit hordy snaživých občanů s vysloužilými kočárky a rvát hrušky ještě nedozrálé. K čemu jim to je :?: Čekali lidičky bohatou úrodu jako každý rok, na tu letošní jim stačí igelitka 8-D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 4. 8. 2008 10:52

Nedozrálé se vykupovali na pektiny, ale snad jablka? Tady hrušky nezajímají nikoho, ani ty letní jablka nikdo nesebere na štrůdl.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 8. 2008 20:45

Někdo sbíral padané ovoce pro čuníky, ale myslím, že ubylo čuníků i jejich chovatelů :-P
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 4. 8. 2008 22:30

Nezralé? Podle Černých baronů soudím, že kyselý nežerou...
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 8. 2008 00:37

To je tu nějaká silniční (stará krajová) odrůda, která už padá - žlutá. Škoda, že se na silnici rozprsknou, mohl by být portrét. Na jídlo mají moc trpkou slupku i jinak nic moc.
Musí to být nejméně půlstoletá hrušeň, možná starší :-l
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 5. 8. 2008 09:57

Tak padanky tu sbírají taky, na kvas.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod soze 19. 8. 2008 17:14

Tento rok tiež nemám na 3 stromoch ani jednu jedinú hrušku. Keď boli plody cca 1 cm, tak zoschli a opadli. Škodcu som identifikoval - bola to plodomorka hrušňová. Budúci rok bude nutné hrušky správne a včas ošetriť.
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 8. 2008 14:09

Také to tedy nebylo se sklizní nijak slavné,ze čtyř stromů Solanek jsem sklidil 50 kg plodů,ale když pominu machry z výzkumáku,tak je opravdu úroda letos slabší i když u nás nikoli katastrofální,každý ze sousedů má nebo sklidil aspoň pro svoji spotřebu postačující množství.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 24. 8. 2008 14:22

Jinak hrušky Červencovky si pamatuji,z okolí co by alejové ovoce.Bohužel byly zlikvidovány už někdy počátkem 90.let.Byly sice menší,zrály ještě před Solankami(tedy před 10.srpnem),a byly slaďoučké jako cukrkandl,také proto je vyhledávaly vosy a díky tomu,že snadno padaly tak bylo pod stromy žlutočerveno.hodily se na hruškové štrůdly,případně jako polotovar do marmelád,případně letních kompotů .Co by letní ovoce skladování pouze pár dnů,stejně jako Solanka .
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 8. 2008 15:31

Já Červencovku předloni rouboval. Mí známí ji zkáceli tak jsem si ji narouboval na svoji Solanku. Už je větev pěkně narostlá.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 24. 8. 2008 15:31

Ale letos nejsou hrušky tak na ní nic není. Mám jen 3 Clappovy máslovky :-| .
Naposledy upravil Daniel Bozner dne 24. 8. 2008 21:50, celkově upraveno 1
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 8. 2008 21:21

Těch starých, tradičních odrůd je škoda, byly zřejmě mnohem líp přizpůsobené regionu, kde se pěstovaly. Jediné hrušně, co letos u nás mají alespoň nějaké plody jsou právě alejové, praleté hrušně :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 9. 2010 21:37

Tak letos jsme si užili hrušek dosytosti, všechny odrůdy na naší jediné hrušce letos plodí.
Ale co mi to tam teďka zraje :shock: to je mazec :D http://bozner.rajce.idnes.cz/Hloh_na_hrusce/
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod hejjar 12. 9. 2010 22:01

No tak Dane, jmelí na jabloni, hloch na hrušce - to nemá každý zahradník. Taky máme na zahradě jednu hrušeň, ta je tady od nepaměti, každým rokem ji chceme dát pryč, ale hrušky jsou úžasné, strom už bídný, ještě jsem v blízkosti nasadila nějaké tisy tak rez, ale letos vrchol - je tam jedna hruštička
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 9. 2010 22:13

Já musím zajistit krmení pro ptáčky na zimu, hloh mají moc rádi a páč jmelí na hrušce neroste tak si ho tam vypěstuju na hlohu takže rezistence hrušky vůči jmelí ji není moc platná u nás na zahradě.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod mičurinec 13. 2. 2011 20:13

nevite tu nekdo prosim na kolik pupenu mam zkratit vlky, ktere vyrostly po lonskem zmlazeni, nektere zrusim uplne a nektere chci zapestovat jako nove nahr.vetve, poradi nekdo? - jedna se o stare hrusne
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Frogg 14. 2. 2011 11:58

Daniel Bozner píše:Tak letos jsme si užili hrušek dosytosti, všechny odrůdy na naší jediné hrušce letos plodí.
Ale co mi to tam teďka zraje :shock: to je mazec :D http://bozner.rajce.idnes.cz/Hloh_na_hrusce/

Je pravda, že mi přijde smysluplnější roubovat hrušky na hloh, než naopak. ;-)
Mně osobně chutnají lépe hrušky než hložinky. :D
Frogg
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Moravanda 14. 2. 2011 12:53

Koukám na ten supr avatar 8-D :tleskani :tleskani
Moravanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 26. 2. 2011 16:18

Při zmlazení hruškových vlků by jsem na starých odrůdách volil zakrácení na čtyři pupeny(dvě patra),s tím,že po vyrašení a rozjezdu redukovat na jediný nejsolidnější výhon.Novou větev zapěstovávat až v následujícím roce po běžném rozjezdu.
StanislavKrejcar
Návštěvník