postřik ovocných stromů

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kulda.m 15. 2. 2008 19:19

Dobrý den, kdy a jakým přípravkem se provádí postřik ovocných stromů v této době či na jaře? :idea: :?:
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 16. 2. 2008 19:37

Dobrý večer.Postřik je dobré provádět v bezvětrný podvečer,kdy odpolední teploty vystoupily na + 17 st.C a stromy jsou narašené ve stadiu myšího ouška.Použít lze přípravky na bázi oleje(např.Oleoekol a pod.) v dávce 100 ml/ 10 l. vody. a nebo Calypso 2,5 ml/ 10 l.vody.Zasáhnete přezimující savé a žravé škůdce,včetně květopasa.Hezký večer.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 18. 2. 2008 22:53

Samozřejmě má pan Zavřel pravdu.Jen by jsem to trochu upřesnil,přípravky Oleoekol,frutapon i Nissorun jsou přípravky které jsou vhodné pro použití v nynějším předsezoním období.Jsou ekologicky neškodné a mají za úkol pokusit se o likvidaci přezimujících stádií škůdců na větvích stromů.Postřik se provádí od stádia tzv.myšího ouška po růžové poupě.V dnešní mírné zimě a při větším množství ošetřovaných stromů se toto může použít i dříve případně provést po čtrnácti dněch přestřik.Calypso je vhodné použít až v době plného růstu,i případně kvetení,v předepsané koncentraci není škodlivé ani včelám,čmelákům aní jinému užitečnému hmyzu.Jinak pro zdraví a bezproblémový vývoj plodů je dobré nezapomínat na dostatečné prosvětlení koruny.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 18. 2. 2008 23:15

Prosvětlení lidé hápou jako silný zmlazovací řez. To co se děje v mém okolí je hrůza. A nejvíc mě může namíchnout že když si s tím množstvím vlků co jim po tomto radikálním řezu naroste nevědí rady tak přijdou za mnou abych jim to ořezal.
Omlouvám se ale nemohl jsem to vydržet a musel jsem se vybrečet.
Mimo jiné pěstuji jmelí a ochmet
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 19. 2. 2008 18:51

Zmlazování a prosvětlovací řez jsou dvě věci,a dva způsoby úpravy koruny stromů!Prosvětlovací řez se provádí,tehdy pokud chceme regulovat poměr zelené hmoty koruny k užitné hodnotě koruny.Kdežto zmlazení koruny se provádí v době kdy strom přestává mít uspokojivé přírůstky a úroda zpravidla začíná klesat.Jestliže u prosvětlovacího řezu odstraňujeme pouze letorosty které zahušťují korunu zpravidla dovnitř,případně nevhodným směrem.A na úrodu v tom roce to má minimální vliv ,tak u razantního zmlazení se koruna zmlazuje na nejníže postavené jednoleté letorosty a dle vývoje koruny se doporučuje toto zmlazování u zahrádkářů rozvrhnout na dobu tří let,tedy každý rok 1/3 koruny.Kdy se omezí výpadek úrody na snesitelnou úroveň a relativně se vyhneme tvorbě zavlčených korun.Ve větších výsadbách se můžeme setkat s jiným řešením,ale to má základ v ekonomičnosti než v estetičnosti zásahu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 19. 2. 2008 21:41

Já každému říkám: nehnojit,nezalejvat,neobrejvat a málo řezat aby nerostly vlky.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 27. 2. 2008 13:39

ale v takto "ošetřované" koruně se s vlky spíše setkáte než v rozumně upravované,ekologické pěstování není o tom,že se rostliny nechají svému osudu.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 27. 2. 2008 15:29

Chyba to je krutý omyl.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2008 21:40

bosto2:
To byste měl vidět umělce, na jehož dílo musím koukat dnes a denně z okna! Každoročně se přijde ptát, kdy a jak řezat stromy...
V listopadu udělá na třech jabloních několik pořádných věšáků a konec. Minulý týden ho vidím s křovinořezem motat se mezi stromy (koupil kdysi opravdu úžasnou a ukázkovou zahradu s řadou všemožných odrůd jabloní): člověk nevěří vlastním očím, když vyzubal hlavní terminál asi v polovině koruny tím křovinořezem, vypadá to jak od bobrů. Zbytek koruny zarovnal ze dvou stran jak živý plot, s tím, že aspoň ty stromy budou k něčemu. Vlků má na nich víc než požehnaně :cry: Přitom zahradu vlastní čtyři roky a k tomu stačil zdevastovat tři jezírka (zavíst svinčíkem, neb nesnáší žáby), sekerou zarovnat azalky a ibišky... srdce mě bolí. Trávník seká i v největších vedrech těsně při zemi, (jen se práší), že tolik neroste a nemusí se sekat často.
Já vím, že jsme u ovocných stromů, ale to zas je můj pláč nad lidskou blbostí :x
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 28. 2. 2008 21:52

Já se naštěstí musím dívat jen na ty stromy.Se divím že někoho baví pěstovat jen vlky. Ale to co popisujete je strašný. :shock: :evil:
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2008 21:59

Nejhorší je, že původní majitelé byli skoro osmdesátiletí, ale zahradníci tělem i duší. Zahrada kvetla od jara do zimy, nikde binec, fakt výstavní. Nevím, proč si někteří pořizují zahradu - patrně ukládají peníze do nemovitostí.
No, a nějaký postřik ovocných stromů? To už vůbec nehrozí :!:
(To aby se vrátilo původní téma na své místo)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod bosto2 28. 2. 2008 22:42

No jo postřiky už se musím zase předzásobit. Broskvoně jsem už stříkal. Ještě to bude chtít jednou. Tento víkend ale má být vychřice tak z toho asi nic nebude.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 14:02

čím stříkáte broskve já Delanem ještě chci stříkat jednou,ale čekám až budou malinko v rozpuku,
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 15:51

1 postřik jsem dělal Championem a 2 se chystám udělat Syllitem.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 29. 2. 2008 20:09

Delan mi tady na kadeřavost doporučovala myslím paní Forejtová, že nestříkala ničím jiným a zákrok byl celkem úspěšný snad po jednom postřiku. Tak ho mám koupený a chci zkusit, co to udělá :?:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 20:18

jo já jsem se řídila také dle její rady.
Ale postřiky by se měli obměňovat/střídat/takže příště skusím radu od bosto 2.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 22:06

První postřik by měl být měďnatý tj. Kuprikol nebo Champion. Je dobré měďnatým postřikem vystříkat případné rakovinné a jiné poranění a místa s klejotokem. Měď zabraňuje dalšímu šíření chorob v ranách. Já postřikuju i rány na jabloních.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 22:20

díky za radu klejotok tam je.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 22:36

100% to nepomůže , ale mám pocit že se šíření zastavuje. Je také potřeba řezat broskvoně a čistit případné rány za vegetace a za teplých a slunečních dní. Je dobré když po řezu několik dní neprší. Ideální je horké a suché období.Pak se klejotok vůbec nevyskytuje.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 4. 3. 2008 20:52

Samozřejmě se stímto dá souhlasit.Ale jen taková poznámčička na okraj.Ošetřovat se dá jen v době kdy je to pro ten který přípravek vhodné a doporučené.jinak je to ve většině případů zbitečná práce a vyhozené peníze.Použitím přípravků v době které vyhovují nám nemusí totiž zabrat v době kdy je to třeba z důvodů postupného odbourávání účinků látek v postřicích obsažených.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kulda.m 6. 3. 2008 18:46

Dobrý den, vraťme se prosím k základní otázce čím nyní stříkat. Jak píše p. Zavřel:Postřik je dobré provádět v bezvětrný podvečer,kdy odpolední teploty vystoupily na + 17 st.C a stromy jsou narašené ve stadiu myšího ouška.Použít lze přípravky na bázi oleje(např.Oleoekol a pod.) v dávce 100 ml/ 10 l. vody. a nebo Calypso 2,5 ml/ 10 l.vody.Zasáhnete přezimující savé a žravé škůdce,včetně květopasa.Hezký večer.
Jako začátečník jsem se dočetl, že je nutno stříkat už nyní. Ale teploty nedosahují oněch +17 st.C a asi hned tak nebudou myší ouško není narašené. Nerad bych něco promeškal a proto prosím o radu. Jde o jabloně, hrušku, třešně.
Děkuji
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 3. 2008 22:16

Myslím, že se nic nestane, když se budete řídit myším ouškem. Ony se teploty ve slunečných dnech pohybují i kolem dvaceti (na slunku), ale do rašení ještě přece jen něco zbývá.
Kdysi se stříkalo v zimě - zimní postřiky, ale dnes je praxe jiná, přípravky při nízkých teplotách "nefungují".
Je to věc názoru, ale řídím se u jabloní, hrušní a třešní myším ouškem :), i když ne všechny odrůdy raší stejně, takže běhám s postřikovačem na etapy.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 7. 3. 2008 09:51

Ano,ale je také třeba se zamyslet nad tím,aby jsme neudělali víc škody než užitku.Oleoekol a ostatní přípravky fungují na principu "zaolejování" povrchu větviček,a tím zabránění dýchání přezimujících škůdců,a tím jejich likvidaci.Mělo by se toto použít v počátcích rašení kdy se sice pupeny už začínají probouzet ale ještě plně nejedou tedy ve fázi ukazování se zelených špičiček lístků,tedy vykukování tzv."myšího ouška".Max když už se kališní lístky rozbalují ,okvětní lístky tzv."stadium růžového poupěte" jsou patrné.Při nevhodné době nebo nevhodném přípravku je totiž nebezpečí popálení a tím v lepším případě oddálení v horším likvidaci násady.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 4. 2008 14:27

Prší a mrholí už druhý týden (zima k tomu ještě nepřestala), myší ouška budou za chvíli jak ouška fenka pouštního, a postřik veškerý žádný.
Bude nebo nebude pozdě ošetřit proti padlí, strupovitosti atp.?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 9. 4. 2008 07:09

Ještě není pozdě. U nás je už myší ouško tak se do toho dám. Rubigan bere jak padlí tak strupovitost a také padlí na angreštech. Tak to vemu vše najednou.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 9. 4. 2008 21:04

Včera se mi povedlo postříkat vše, co bylo potřeba. Jen angrešty už netřeba, vloni jsme zlikvidovali zbytek :-( , že si dáme aspoň dva roky pauzu a pak zkusíme nějakou rezistentní odrůdu proti padlí.
Celé roky jsme mívali tolik angreštu (z 15 stromků), že jsme rozdávali celému příbuzenstvu, a teď nemá člověk při cestě zahradou kloudně co mlsnout :oboze
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 9. 4. 2008 21:22

my jsme s angreštem dopadli stejně, a plánuju ho na příští rok.
snad vydrží.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 9. 4. 2008 21:29

Tak angrešty mám jen dva ale zatím je zvládám s pomocí postřiků bez padlí. :-) Ale ta chemie :roll: no snad se dožiju důchodu :-|
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 9. 4. 2008 21:31

kde ta chemie dneska není :?: :-S
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 9. 4. 2008 21:35

:-S 8-P :'(
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 10. 4. 2008 13:51

Asi budu protivný,ale z Vaší debaty je jasně patrné,že při údržbě a ošetření zahrady je na prvním místě potřebnost zahrady před možností a časem majitele.Jinak je to promrhaný čas a většinou i peníze.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 10. 4. 2008 13:58

Tak to jsem nepochopil :?: :hm :?:
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 4. 2008 19:10

Asi chtěl pan Stanislav říct, že se má stříkat v pravý čas a ten čas si na to najít, jinak že je to na nic :oboze . Aspoň tak se mi to jeví :hm
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 9. 5. 2008 21:22

HanaT píše:čím stříkáte broskve já Delanem ještě chci stříkat jednou,ale čekám až budou malinko v rozpuku,

Nějak mi postřiky Delanem nezabraly :oops: , buď to bylo počasím, nebo nevím (termíny se s odřenýma ušima povedlo dodržet). Tak kudrnaté broskve jsme snad ještě nikdy něměli :hm . Většina listů zkroucená, červená se to už z dálky :-[ . Co s tím teď?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 9. 5. 2008 21:35

tak to na tom budem asi stejně,já je mám skroucené až moc :shock:
To vypadá,že slavný Delan nic moc. :-S
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 9. 5. 2008 21:49

Letos bylo mimořádně dobré počasí na infekci kadeřavosti broskvoně. S Delanem také nemám dobré zkušenosti mnohem lépe působí Champion aplikovaný začátkem března a pak opakovat postřik Syllitem tak kolem 20 března.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 9. 5. 2008 21:53

jestli bude nějaké příště,zkusím vaši radu. :hm
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 9. 5. 2008 22:03

Příště bude protože kadeřavost broskvoň nezabije ale oslabí. Koncem června poškozené listy opadají a broskvoň je nahradí novými. Předtím se kadeřavost z napadených listů výtrusy rozprášila do okolí. Pokud máte čas a broskvoň není moc velká je dobré napadené listy obrat a zlikvidovat.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 5. 2008 00:40

Moc velká není, čas bude, nebo si ho udělám a postříkám podle vaší rady. Dost mně pohled na pochroumanou brokvoň nětěší :'(
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 12. 5. 2008 09:55

Já také použila Delan a nevím nevím. Na malé broskvičce se už pár červených listů objevilo, dala jsem je pryč, ale další přibývají. Velká zatím vypadá dobře (hned zaťukávám).
Teď jsem četla zajímavý text o kadeřavosti - psali, že se musí při postřiku (jaro, podzim) střídat měďnaté a sirné přípravky:
podzim - Kuprikol
jaro - 1. postřik - Delan 700 WDG (v době pukání a otevírání obalových šupin)
2. postřik - Kuprikol
Pokud jsme na podzim začali se sirným přípravkem, na jaře musíme užít měďnatý.
Vhodné přípravky: Kuprikol 50, Champion 50 WP, Sulka, Syllit 65, Delan 750 SC, Dithane M45 a další, ale pozor :!: Sulka a Kuprikol se nemají aplikovat v období po vyrašení, takže jestli to dobře chápu :?: , nemohou plnit funkci prvního jarního postřiku.
Jinak, jak píše Daniel, likvidovat napadené listy. Ty, které vyrostou v druhé růstové vlně, budou v pořádku. A na podzim hned začít podle schématu. Zkusím to takto udělat a příští rok uvidím.
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod MilanB 12. 5. 2008 14:34

Doporučuji únor-březen Kuprikol, 2x, na myší ouško (duben) Rubigan (stejně jako jádroviny), po odkvětu na list Wuxal + Bio-Algeen S90.
MilanB

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 5. 2008 21:39

Nejcitlivější je broskvoň Harbinger a nektarinka Harco.Mám je na jednom stromě a je to do očí bijící rozdíl. Red Haven a Cresthaven rostoucí na stejném stromě jsou mnohem méně napadené.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 5. 2008 21:41

pro M: To už jste druhý, kdo se zmiňuje, že se Wuxal přimíchává k postřiku proti chorobám (škůdcům). Jaké je dávkování? Nebo jej výrobce uvádí v návodu k použití?
(Teprve budu Wuxal kupovat).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 5. 2008 21:55

Vše je v návodu. Max 0.3%
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 5. 2008 22:04

Díky :!: :-D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 5. 2008 22:13

Wuxal je dost dobrej na vše.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod lubaja 4. 10. 2008 19:35

Dobrý večer,niekde som sa dočitala že niektoré odrody jabloni aj hrušiek neznášajú postrek meďnatými prípravkami. Je to pravda a o ktoré druhy sa jedná? ďakujem
lubaja

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 4. 10. 2008 19:50

Z jabloní to je Coxova reneta a zřejmě tím mohou trpět i odrůdy které z ní pocházejí. Ale mědnaté postřiky moc nezabírají a proto používám novější a účinnější postřiky.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 10. 2008 19:29

Poraďte, čím začít teď na podzim v postřiku proti kadeřavosti, nebo nechat první postřiky na jaro? Co člověk, to názor - horší je, že nevím, co máme za odrůdy (vše darované a bezejmenné) :-[
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 5. 10. 2008 19:40

Na odrůdě nezáleží, postříkat se musí všechny broskvoně a nektarinky. Doporučují postříkat hned po opadu listů měďnatým postřikem. Nejlepší je Champion. Zabírá i na rakovinu. Já ale stříkám až na jaře a to v půlce března Championem a koncem března Syllitem. Používám i Delan a Dithane ale mám pocit že zabírá hůř. Kdysi jsem používal i Sulku.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 10. 2008 19:46

Právě Delan nebyl jako jarní postřik moc úspěšný. Asi nic nezkazím, když postříkám teď na podzim a zjara znovu? Jistota je jistota:-P
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 6. 10. 2008 20:41

Určitě tím nic nezkazíte.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod cajkin9 26. 5. 2013 09:57

Dobrý den, asi jsem trochu promeškal dobu postřiků co tu tak čtu, mám stromky prvním rokem, koupil sem si 4 mladé trnky na pálení, 1 na jídlo a jednu třešničku ... zimu přečkali v pořádku a krásně mně všechny vyrašili, ostříhal sem je myslím celkem zručne, ale ty postříky jsem prováhal a stromky začínají maličko kadeřavět, dá se s tím ještě ted, až už mají plody něco dělat? Děkuji za odpověd
cajkin9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 26. 5. 2013 13:46

Dnes to říkali i v Receptáři, postřik teď nemá cenu, můžou se poškozené listy otrhat a zlikvidovat, udělám to na broskvoních :hm
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 26. 5. 2013 16:37

Na trnkách a třešních pravá kadeřavost není, dost často se listy tak různě kroutí, když je na nich hodně mšic. Jenže zase - v mokru nemá cenu něco postřikovat (a taky je zima -alespoň u nás je s bídou 8 st.), až listy oschnou a oteplí se, pak by se daly mšice likvidovat.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 8. 2015 16:28

cajkin9 píše:Dobrý den, asi jsem trochu promeškal dobu postřiků co tu tak čtu, mám stromky prvním rokem, koupil sem si 4 mladé trnky na pálení, 1 na jídlo a jednu třešničku ... zimu přečkali v pořádku a krásně mně všechny vyrašili, ostříhal sem je myslím celkem zručne, ale ty postříky jsem prováhal a stromky začínají maličko kadeřavět, dá se s tím ještě ted, až už mají plody něco dělat? Děkuji za odpověd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LiborH 20. 9. 2016 10:38

Dobrý den, ráda bych se zeptal jak je to s postřikem ovocných stromů. Na http://www.homezin.cz/media/kdy-aplikovat-sulka-postrik jsem se dočetl, že aplikovat sulka postřik lze jen na keře na jaře ještě před započetím pupenů, ale teplota vyšší než 7 stupňů. Rád bych se zeptal, zda je postřik účinný i PO nasazení pupenů. Díky.
LiborH

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 9. 2016 09:02

Vždyt to tam píšou, na listy nižší koncentrace, jinak hrozí spálení. U pupenů obdobně.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor