Jak se vyznat v ořešácích?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Červík 13. 10. 2006 16:36

Do zahrady bych chtěla vysadit ořešák - papírák. Ale nevím, který druh vybrat. :?: :cry:
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 11. 2006 20:17

Pokud mohu poradit odrůdu tak se přimlouvám za kvalitní českou vyzkoušenou odrůdu Mars z VÚOH.Kupte si ji v nejbližší školce u vás jako roubovance se zapěstovanou korunkou.Dočkáte se dříve plodů než u semenáčků.Pro pěstování ořešáků ale potřebujete prostor,jedná se všeobecně o mohutné stromy.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 2. 11. 2006 17:47

Prostor mám. Ale v ořešácích jsem se moc nevyznala. Díky za info!
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 1. 7. 2007 13:07

Ještě malé připodotknutí,pokud by jste měli zájem o výsadbu jakéhokoli ořešáku třeba jen pro okrasu impozantního stromu,tak v mnoha případech stačí si odebrat semenáčky z podstromů,kde dost často vyklíčí a rostou,ale pozor je lépe si vybírat mladší rostliny z důvodů snadnějšího dobývání.Ořešáky totiž mají hlavní kořen kůlový a ten u starších semenáčků setsakra v půdě drží. :roll:
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 7. 9. 2007 13:01

MALÉ PŘIPOMENUTÍ - Díky tomu,že se přecejen už podzimně ochladilo tak se rychleji přibližuje dozrávání vlašských ořechů a jejich padání.Pro chataře a chalupáře kteří na svých zahradách ořech mají doporučuji pod korunou posekat trávu - lépe se ořechy hledají a sbírají.Snažte se pokud možno vysbírat všechny,sice pod ořechem nerado něco moc roste - kromě ořechových semenáčků.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 9. 2007 21:50

O nové semenáčky ořechů se každoročně postarají veverky, dělají si zásobičky od podzimu během celé zimy. Pokud dostanou v zimě víc ořechů najednou, okamžitě většinu roznesou po blízkém okolí a pečlivě zahrabou na zahradě. Na jaře pak klíčí ořechy všude - v pařeništích, záhonech i v trávníku. Někdy je s podivem, jak hluboko si veverky "kořist" uschovají.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 9. 2007 14:58

Ještě k papíráku - aby všichni věděli, oč jde. Ořešák královský dělíme podle tloušťky a tvrdosti skořápky na kamenáč, křapáč, papírek, polopapírek, pozdně rašící a hroznovitý. U všech skupin existují další variety, třeba s červenými listy, jednolisté, smuteční a v poslední době oblíbené s červeným jádrem.

Pokud si budete vybírat nějakou odrůdu, mrkněte se do Státní odrůdové knihy, kde jsou zaregistrované. U ořešáků to je: 'Apollo', 'Bohumil', 'Jupiter', 'Lake', 'Magdon', 'Mars', 'Saturn', 'Seifersdorfský', 'Sychrov' a 'Vilém'.
V zahraničí mají úspěch i odrůdy se slabším růstem jako například 'Milotai 10'.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 12. 10. 2007 21:36

Ještě malé připodotknutí.: Je sice nejpopulárnější ořech papírák pro svoji snadnou luštitelnost,ale má jednu nectnost,a tou je to,že je řeba častěji a pečlivěji sbírat.V podzimním období kdy je už vhčí počasí,hrozí u papíráků snadnější napadení plísní jader.Proto pro zahrady u chat kde jsme jen o sobotách a nedělích by jsem spíš doporučil jiné než papíráky,ale je to jen můj názor a zkušenost.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef Zavřel 19. 11. 2007 19:21

Dobrý večer.Nikdy bych si nekupoval ořešák s korunkou(většinou ji naštěstí nemá),ale špičák.Lépe se ujímá a korunku si vytvoří sám.Jinak je to přesně o tom,co píše slečna moderátorka.Vysazujte si doma zásadně roubovance.Víte co sázíte a máte zaručenou kvalitu plodů a brzkou plodnost.Za stromek můžete dát někde až 300 Kč(specielní náročnost při roubování),ale sázíte jej pro více generací.Já mám v chladných podmínkách vyzkoušený americký Lake,náš Mars a německý Seifersdorfský.Lake má vysoké procento samosprašnosti(samčí i samičí květy kvetou téměř ve stejnou dobu).Vysazovat se mají buď velmi pozdě na podzim v listopadu a proto že nebývají v tu dobu často příznivé podmínky,uvádí se spolehlivější jarní výsadba.K dostání ve školkách je i první česká červenojadrná odrůda Sychrov.Je dobře mrazuvzdorná.Hezký večer.
Josef Zavřel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 11. 2007 09:07

Samozřejmě s vámi plně souhlasím!Já abych se přiznal tak vysazuji pouze špičáky,ale u mne je to z důvodů množstevních kdežto u zahrádkářů kteří si chtějí vysadit pouze jeden dva stromky bez starostí o budování korunky je ta korunka pohodlnější.Ale ještě jedno připodotknutí!Opravdu je lépe sázet špičáky pro jistější start do zakořenení a růstu.Pokud budeme sázet jakoukoli rostlinu na podzim před zimou můžou se stát nepříjemné okolnosti s okusem nasázených rostlin a v tom jsou špičáky ideálnější,dají se totiž lépe ochránit zabalením případně i trvalými chrániči.A jestě si dovolím poznámečku,spodní patra se snažte zakládat už ve výškách 1-1,2 m(min.0,75m) každý jednou zestárne a lépe se plody sklízejí.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 11. 2007 09:15

Ještě malé odbočení: pro ty kdož uvažují o pořízení si ořechů lískových.Pokud je nechcete použít jako formu živého plotu kolem zahrady tak doporučuji lísku roubovanou na podnoži Lísky turecké,ta je sice vedena jako okrasná,ale jinak se používá coby podnožový materiál u kmenných lísek tam kde se nechceme zabývat redukcí keřů.Nechte si korunku také založit ve výškách 1 m.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Andreas.Maier 5. 5. 2009 08:45

dobrý den, také to je trochu odbočení ale chtěl bych se pozeptat, jak to je s vhodností vysázení ořechu na zahradě? slyšel jsem že zakyselí půdu , co je na tom pravdy? případná další negativa ? díky za info
Andreas.Maier
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 7. 5. 2009 08:59

Dobrý den.K té půdní reakci ořešáků.: vlastní stromy toto nedělají,úpravu půdní struktury má na svědomí "kompost" pod stromy.Pokud budete pečlivě odstraňovat opadané listí z pod stromů tak se takovéto reakce obávat nemusíte.Jinak k těm negativum pěstování Vlašských ořešáků - nepočítejte s tím,že budete moci něco aktivně pěstovat pod korunou,poroste tam i špatně trávník,ale to je spíše výtěžností ořešáku živin z okolí koruny.U lískových oříšků je největším problémem napadání škůdci,nosatci dokáží výrazně eliminovat úrodu plodů.
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jaja9999 17. 9. 2010 09:24

Hledám na netu info o řešácích. Loni jsem si koupila Seifersdorfský ve tvaru špičáku. Bylo už pozdě a vzápětí nachumelilo takže jsem ořešák zahrnula do kompostu a ponechala osudu. Brzo na jaře jsem ho zasadila, rašit začal dost pozdě a asi 20 cm od špičky neobrazil. Obrost začíná tak v 70 cm.
A teď dotazy :-)
1. byl mi prodán jako samosprašný a vhodný do 720 m n.m. nelhali mi?
2. Jakým způsobem zapěstovat korunku (žila jsem v domění, že ořešáky se nesmí vůbec řezat, že se mají nechat jen růst jak chtějí)
Vidím, že vlákno není moc navštěvované, ale budu doufat, že se sem někdo podívá a poradí. Děkuji J.
jaja9999
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ram1 17. 9. 2010 21:22

Jajo, u tebe to bude stejně nejspíš jen strom pro okrasu. On ti sice nezajde úplně, ale poměrně pravidelně ti budou namrzat květní pupeny, takže se ořechů dočkáš spíš náhodou, když se povede konec zimy a začátek jara. Ořešáky se mohou řezat ale musí se vědět kdy. Je to jako s javory. Nesmí se řezat v nevhodnou dobu, protože to by ronily mízu a mohly by úplně "vykrvácet". No už tě raději nebudu poučovat, když vím, jak to těžce neseš.
Ram1
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků