Jak se vyznat v ořešácích?

Rady o pěstování jabloní, hrušní, mišpulí či oskeruší

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod jaja9999 18. 9. 2010 18:29

:-), pořídila jsem si ho kvůli tomu, že tady nedaleko je plodící alej, z čehož jsem usoudila, že bych se občas oříšku mohla dočkat. A o tom vykrvácení vím taky, proto jsem myslela, že se nesmí řezat vůbec, a můj tatínek mě v tom utvrzoval taky.
jaja9999
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod StanislavKrejcar 20. 9. 2010 21:32

Chce to klídek.Opravdu se musí vědět kdy na řez ořešáků jít.Ořechové špičáky v prvních letech vyžadují více péče než již zapěstované s korunkou.Poškozené větve odstraňujeme v době letní,u ořešáků se NEPROVÁDÍ ZIMNÍ ŘEZ - při narašení nastává totiž silný míznítok,větší rány mokvají,rány trpí houbovými chorobami a špatně se hojí.Zakrácení a tvarování korunky je nejlépe dělat do roku po vysádbě,V pozdější době se dělá pouze vyjímečně,Většinou si strom korunku upraví stejně podle svého.

-- 20. 9. 2010 22:35 --

U ořešáku platí,že pokud na něj vemeš při sklizni hůl tak mu nejvíce prospěješ!Při klácení totiž souběžně provádíš "zmlazení a vyčištění koruny. :-)) O:-)
StanislavKrejcar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 5. 2011 09:53

Tak a já mám po vlašácích, tak krásně měli nasazeno, a strom je černý, sem tam zelený lísteček a jehnědy jsou v čudu
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 7. 5. 2011 20:25

u nas jsou taky žahlý, ale dnes pani rikala, ze ve vesnici vedle (rovnych 300m) jsou stromy zcela cerne tak to jsme dopadli jeste dobre!
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 5. 2011 21:57

Tady taky, přitom krásně kvetl, je to černé. Na druhou stranu, stejně jím jenom čerstvé, otravuje mě to sbírat a sušit, tak si nemám nač stěžovat. U rybníka byl namrzlý i přísavník na zdi...
Zvláštní, že u ostatních rostlin žádné škody, meruňky u souseda, moje třešně, pološvestky, vše v pořádku.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 8. 5. 2011 07:33

Sice to tu nepatří, ale nádherné přírůstky jedliček jsou taky hnědé, byla to nádhera a je to fuč
Naposledy upravil hejjar dne 8. 5. 2011 16:02, celkově upraveno 1
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 8. 5. 2011 14:50

Taky jsem tak dopadla, nejmladší lístky jsou černé a drolí se jak spálený papír, to jsem se těšila co bude letos ořechů. :'( :'(
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nahodny 24. 9. 2017 13:25

Josef Zavřel píše:Dobrý večer.Nikdy bych si nekupoval ořešák s korunkou(většinou ji naštěstí nemá),ale špičák.Lépe se ujímá a korunku si vytvoří sám.Jinak je to přesně o tom,co píše slečna moderátorka.Vysazujte si doma zásadně roubovance.Víte co sázíte a máte zaručenou kvalitu plodů a brzkou plodnost.Za stromek můžete dát někde až 300 Kč(specielní náročnost při roubování),ale sázíte jej pro více generací.Já mám v chladných podmínkách vyzkoušený americký Lake,náš Mars a německý Seifersdorfský.Lake má vysoké procento samosprašnosti(samčí i samičí květy kvetou téměř ve stejnou dobu).Vysazovat se mají buď velmi pozdě na podzim v listopadu a proto že nebývají v tu dobu často příznivé podmínky,uvádí se spolehlivější jarní výsadba.K dostání ve školkách je i první česká červenojadrná odrůda Sychrov.Je dobře mrazuvzdorná.Hezký večer.


ale spicak je Bohumil a nee Mars
nahodny

Odeslat příspěvekod Návštěvník 24. 9. 2017 16:02

Dobrý den,
může mi prosím někdo doporučit ořešák s menší korunou a také papírák nebo polopapírák? Nemáme zase tak velkou zahradu. Děkuji.
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků