pěstování pokojového jasmínu

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Therushka 14. 3. 2013 11:35

Před týdnem jsem si koupila pokojový jasmín, byl krásně nakvetlý a měl soustu poupat, bohužel mi od té doby většina květů zhnědla, tak nevím, jestli je to normální a odkvétá tak rychle. Nová poupátka nevidím. Má někdo zkušenosti s pěstováním téhle rostlinky? Ocením každou radu co dělat, aby spokojeně rostl a kvetl :-)
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 3. 2013 13:29

Jestli myslíš jasmín jako,, stephanotis ,,tak ten doma mám.Po koupení mně také docela rychle opadal.Je strašně háklivý na otočení a kdo ví na jaké straně nasadil.Dala jsem si na stranu od okna značku a už ho neotáčím. Už mě doma jednou kvetl a letos už tam vidím nové nasazení květů asi čekáme jen na větší sluníčko.Takže moc zkušeností zatím moc nemám,ale nezbývá než o něj pečovat a čekat.Bude to dobré uvidíš.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 19. 3. 2013 20:26

Ono záleží na tom, jakou rostlinku máš na mysli, jak píše Danielka. Jako pokojový jasmín totiž bývá označován věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) i jasmín pravý (Jasminum officinale). Jsou si docela podobní. Pošli fotku, mrknu na to. ;-]
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 20. 3. 2013 11:46

Tak tady je :-)
Přílohy
DSC09426 (600x800).jpg
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 3. 2013 20:23

Fešák. Je to jasmín pravý. Jeho květy úžasně voní :love: - dělají se z nich parfémy. Potřebuje světlé místo a pravidelné přihnojení. Nesnáší, když zemina proschne, ale zase pozor, ať nestojí pořád ve vodě. Vyhovuje mu mlžení, ale ne na květy. Pokud jsi ho mlžila a šplíchla i na ně, může to být důvod jejich rychlejšího zhnědnutí. Na druhou stranu je to přirozený proces, když odkvétají, hnědnou. Já ho pěstovala asi dvakrát, ale nikdy mi nevydržel. Když ho včas nezaliješ a zemina vyschne, začne neuvěřitelně rychle schnout. Obvykle kvete na jaře, a aby se tak dělo pravidelně, potřebuje chladnější zimování s omezenou zálivkou. Nejlepší, když se teplota pohybuje klasicky od pěti do deseti či patnácti stupňů. A v létě ho můžeš dát ven na čerstvý vzduch, někam do polostínu, aby ho sluníčko nespálilo.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 20. 3. 2013 21:24

A myslíš, že mám odstřihávat větvičky, na kterých byly květy?
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 3. 2013 23:45

Nevzpomínám si, že bych je stříhala. Zatím bych to nechala tak a uvidíme. Ustřihnout to můžeš vždycky, možná ty odkvetlé části zhnědnou a samy odpadnou. A víš, co bych na tvém místě zkusila? Přihodit si pár květů do zeleného čaje, jestli ho piješ. Nebo jen samotný jasmínový čaj? 8-D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Therushka 21. 3. 2013 07:03

:-D to jsem měla původně taky v úmyslu, jenže všechny kvítky opadaly a další zatím nikde... Jestli se zadaří a vykvetou, tak to ale hlavně bude můj osvěžovač vzduchu v pokoji ;-]
Therushka
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Anor 13. 6. 2014 19:14

Mám otázku... Někdy v listopadu si můj přítel objednal pomerančový jasmín (muráju). A nějak se jí u nás nedaří, od podzimu jí nenarostl ani lísteček, že by kvetla si můžem nechat zdát. Na jaře jsem jí přesadila do většího květináče, a začala přihnojovat. Ale upřímně nevím, jak se má pěstovat, všude píšou něco jiného - na jedněch stránkách zalévat hodně, na jiných zalévat málo, někde píšou, že je nenáročná, jinde že je velmi náročná, světlo/polostín/stín... Prostě si můžu vybrat. Nemáte někdo zkušenost, jak se to má pěstovat? Pro začátek by stačilo, aby nezdechla úplně, kvést nemusí. :hm Zatím jsem jí vykopla na zasklenou lodžii, aby měla dostatek světla, ale to taky nevím, jestli je dobře... Předem děkuji za rady :-)
Anor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 3. 11. 2016 23:49

Prosìm o radu dostala jsem v řìjnu k narozkám jasmìnu:)
Měla poupata byla krásná voněla.Udělala mi radost a teď kvéty a poupata co měla .....začala hnědnout po okrajìch a odpadla.Zalèvám dešťovou vodou a je na parapetu.Nevìm hak jì zachránit z touhle kytkou skušenosti nemám:( ....jinak kytky jsem si vypěstovala sama i z odštipků...Ráda bych jì porozumněla a chci aby byla zas v pohodě.Prosìm o rady
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků