Švýcarská (mojito) máta

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod lister169126 26. 7. 2012 16:04

Zdravím Vás,

jsem začínající "pěstitel" máty. Zkušeností přiliš nemám a učím se spíš za pochodu. Potřeboval bych poradit, jak donutit mátu (obecně bylinu), aby měla více listů. Roste mi to tady do výšky, snaží se to vykvést, ale listů je málo. Hlavně mám strach, že když je otrhám, nenarostou nové, tak se snažím na každém stonku alespoň 2 zachovat. Chtěl bych z toho udělat pořádny keřík, ale nejsem si jistý, jestli je finta v tom, donutit ji (nějak) dělat víc listů na stonku a nebo mít více stonků a "kácet" je.

Určitě je na to spousta výrazů, které jsem slyšel před 12 lety na základní škole, ale jsem rize technického zaměření, čili budu vděčný i za doplnění znalostí.

Děkuji.
lister169126
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 26. 7. 2012 16:27

Je třeba výhony zakrátit,pak se to rozvětví.Ja bych se toho tak nebála normálně je zakrátim není třeba jí nechat kvést.Když má málo listů není někde ve stínu? Nic stím jiného nedělám roste to samo.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 26. 7. 2012 16:36

Ano máta chce sluníčko a ostříhat. Ona krásně obrazí a jde i s kořeny do šířky.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lister169126 26. 7. 2012 21:05

Dekuji Vam za rady, udelam to tak, jak rikate. Maty mam na nejvetelnejsim miste, jak mi to jen podminky dovoluji, ale cetl jsem, ze jsou haklive na zmeny teploty, vitr a prime slunce. Rostou jak dive, cili ve svetle problem nevidim, jen nerostou do sirky, prave je striham, takze za par dni uvidim vysledek :-) .

Moc dekuji, pripadne dalsi tipy rad vyslechnu.
lister169126
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kočičí 27. 7. 2012 09:53

Jo, kdo rád pije mojito, nemá z rozkošatěním problém. U nás je nízká, jako by ji spásly ovce, ale košatá!!! naši mátu, tu obyč, mám na záhoně, ale takové ty lepší - mandarinková, citronová a pod. mám v nádobách a dávám na zimu do sklepa. U nás je moc zima. Levanduli také uklízím, dokud bývala venku, byla mizerná.
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lister169126 24. 8. 2012 16:41

A mate na to nejaky trik?

Ten tip na strihani kvetu je perfektni, akorat se to zacalo strasne vetvit a pocet kvetu roste geometrickou radou, coz se stava docela zasadni casovy problem, Zaroven se mata promenila v trifida, ktery se nevleze ani do kvetinace, ve kterem jsme meli domaci palmu, a leze z nej ven. Ted s nim jdu zapasit a ostrihat co precniva, protoze ted je to vysoke, rozkosatene a porad rostou nove a nove stonky, roste to az neuveritelne rychle a potrebuju to v tom kvetinaci nejak udrzet. Pokud by i na to mel nekdo tip :-), budu rad.
lister169126
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lister169126 9. 9. 2012 19:55

Mam tady dalsi problem, mata roste uzasne, ale zacaly mi je ozirat housenky... Z maty delam predevsim mojito, ale i caj, cili potrebuju zachovat zdravotni nezavadnost a zaroven zabranit mnozeni tech mrch, co mi oziraji listy. Nejake doporuceni prosim? Mimochodem mam je za oknem v byte, cili nechapu, kde se to tam bere...
lister169126
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků