klívia-zimný odpočinok

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod asfaloth 6. 11. 2010 13:35

Ahojte,
už som to tu raz riešila, ale predsa, či niekto nevie niečo nové.
Moja klívia tento rok kvitla dvakrát. Oproti ostatným rokom, jej neopadali všetky plody a svol, ktorý niesol kvety, ostal zelený. Stvol z prvého (jarného) kvitnutia tento mesiac zožltol, lebo sestra z neho nasilu otrhala všetky plody. Stvol z druhého kvitnutia (letného) má štyri plody, jeden veľký, ktorý stále rastie a tri malé.
Nikdy som nič podobné neriešila a neviem, ako mám postupovať.
V takomto čase som klíviu zvykla dať na svetlú studenú chodbu a prestala som ju polievať. Čo však s ňou teraz, keď má tie plody???
A okrem toho, pred dvoma týždňami sa na báze listovej ružice objavila nová rastlinka. Odvtedy podrástla a má už tri malé lístky.
Počula som, že u orchideí je takéto správanie prejavom toho, že rastline niečo chýba, alebo je chorá (poškodené korene a tak) - preto sa snaží prežiť prostredníctvom potomstva. Nebude to tak aj u klívie? Keď tak usilovne tvorí plody a aj novú rastlinu vyhnala... Tiež má vzdušné korene. My tu máme veľmi tvrdú vodu, bojím sa či jej nepoškodila velámen, to pletivo na koreňoch :-(
Ďakujem za radu.
asfaloth
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mičurinec 6. 11. 2010 18:11

sice neporadim, ale shodou nahod jsem nasel obchod kde prodavaji zlutou klivii... http://translate.google.cz/translate?hl ... 6prmd%3Div
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 11. 2010 00:02

Každá tvorba plodů oslabuje zásobní hlízu, nebo cibuli. K čemu ti plody budou? Normálně bych stvol odřízl a zazimoval.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník