Kořeny

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 15. 5. 2008 18:55

Dobrý den,

protože mám některé roslinky zasazené v nevhodné zemině ohledně savosti vody (aniž bych uvažoval, nahrabal jsem si půdu z prvních krtinců, které jsem našel, protože mi někdo poradil, že bude dobrá), stalo se mi, že jsem pár z nich přelil a možná usušil zároveň. Totiž, problém je v tom, že horní třetina květináče je snad neustále suchá (pokud nezalévám shora), zatímco ve spodní části květináče je půda neustále vlhká. Proto jsem třeba zalil rostlinu, která měla svrchní část půdy úplně suchou (2-3 cm, ve 13cm vysokém květináči), ale tím jsem ji vlastně přelil, protože ve spodní části květináče začaly kořeny uhnívat a kořeny v té horní části vypadaly trochu seschle.

Mám jinou možnost než je ihned přesadit do lepší zeminy? Co když budu udržovat tu spodní polovinu květináče ideálně vlhkou a ta horní prostě bude suchá? Kořínky v té horní části odumřou? Nebo se snad udrží naživu, když má rostlina dostatek vody z těch spodních? Občas mohu zalít shora.

Myslím si, že ta suchá půda je v horní třetině květináče a zbylé dvě třetiny květináče jsou vlhké tak, aby v nich kořeny nehnily. Pokud rostlinu zaliji tak, že má vlhkou i horní třetinu, pak jí můžou kořeny ve spodní části začít hnít. Myslíte, že stačí, že bude mít rostlina kořeny jen ve dvou třetinách květináče? Ale jak pak mám zjistit, kdy zalévat, když to nezjistím ohmatáním vrchní části půdy?
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 15. 5. 2008 20:38

Nevím jaké složení hlíny z krtince máte,ale samotná hlína z pole je pro pokojové rostliny těžká a málo propustná,což je asi ve vašem případě.
Chtělo by to rostlinu vysypat z květníku obrat pohnilé kořeny a vsadit znovu do připravené namíchané hlíny ,která by mohla být 2 díly krtince,1 díl písku,1díl rašeliny,já dávám místo rašeliny lesní hrabanku/nejlépe bukovou.
Takto namíchaná zemina bude lépe propustná a lehčí.
Jak zalévat,to je tady častou otázkou na kterou se nedá jednoznačně odpovědět.
záleží na druhu rostliny,na teplotě prostředí,atd......
Rostliny je lépe zalévat míň ,než aby byly přelévané.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 5. 2008 11:24

A pokud zaléváte do podmisek (u některých květin je to nutnost) může být hlína na povrchu suchá.
kejki3
Návštěvník