dracaena massangeana

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod martty 17. 9. 2007 09:15

Dobrý den, potřeboval bych poradit s pěstovaním rostliny: dracaena massangeana. Dostal jsem ji jako darek a nevím jak se o ni starat, jak zalévat, hnojit atd... Na internetu jsem nenašel žádou radu o pěstovaní této rosliny. Tak jsem se obratil na Vás. Byl bych Vám moc vděčný za radu nebo za nějaký odkaz (cz), kde se o ni píše víc... Nebo mi tahle "palmička" uhyne a to bych nerad. mart.kunc@seznam.cz

Děkuji předem...
martty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jaromir.malich 17. 9. 2007 13:19

Dobrý den.
Tato palmička není vůbec náročná rostlina. Daří se jí na světlých místech, já ji jednou za měsíc přihnojím hnojivem na pokojové rostliny a daří se jí opravdu dobře.
Stačí jednou za deset dní zalévat.
Redaktor odborných hobby magazínů
jaromir.malich
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 9. 2007 21:06

Vaše dracéna je patrně druh Dracaena fragrans 'Massangeana' s podélnými žlutozelenými pásky uprostřed listu?
Ta vyžaduje více světla než zelenolisté odrůdy, tedy po celý rok stanoviště hodně světlé, ale ne přímý úpal. Bez problémů by měla růst v obytné místnosti - snáší dobře suchý vzduch a nemá ráda chladno. Klesá-li teplota pod +12 stupňů, listy se svěšují a tvoří se na nich hnědé skvrny.
Celoročně ji můžete mírně zalévat, aby zem byla stejnoměrně vlhká (nepřelévat, spíš snese krátkodobě sušší půdu).
Přihnojovat můžete od jara (březen) do konce srpna každých 14 dnů, podle potřeby přesaďte do běžného zahradního substrátu. Občas dracénu osprchujte, abyste z listů odstranil prach, a hlavně: nepoužívejte žádný prostředek k zvýšení lesku listů!
Z chorob se u dracén objevuje jen poškození listů z nesprávné zálivky a chladu, ze škůdců ji mohou napadat červci, nebo svilušky - pomůže některý z postřiků proti savým škůdcům.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod martty 18. 9. 2007 08:38

TY jooo tak to jsem nečekal že se mi nekdo ozve a napíše mi toho tolik...tak dekuji mockrat o rady. :wink:
martty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martty 22. 9. 2007 07:50

NO a když mi žloutnou špičky listu,tak to je chladem a nebo tim že tam má málo vody,nebo hodne?!!!
martty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 9. 2007 18:56

Tak tohle už Vám na dálku těžko zodpovím. Podumejte, jak jste dracénu dosud ošetřoval, kde by mohla být chyba. Pokud byste v budoucnu chtěl zahnědlé špičky zastřihnout, nestříhejte úplně až do zdravé části listu. Pokud bude mít rostlina odpovídající podmínky, určitě se vzpamatuje :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 23. 9. 2007 16:14

Mrkněte na vaši rostlinku pořádně, myslím si, že tím žloutnutím máte na mysli usychání špiček listů. To způsobuje až příliš suchý vzduch, se zálivkou to tedy nesouvisí - pokud je dracéna jinak v pořádku, zálivka bude ok.
Vy máte pestrolistou formu dračince, ta potřebuje častější rosení. Postavte rostlinku do misky s vlhkými oblázky a často ji mlžte. Suché konečky (barva přechází od žluté po hnědou, když na ně sáhnete, ověříte si, že jsou skutečně suché) odstraňte tak, jak vám radí Fidych. Pak by dračinec měl už jen krásně růst. :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Laďa V 24. 11. 2009 08:57

Přidal bych svůj dotaz.



Máme doma krátce zde uváděnou Dracaenu Massangeanu a problém s ní je, že nám hodně zapáchá.Zápach jde především z míst kde vyrůstají listy-z toho jakoby kalichu.Nejhorší je to, když člověk přijde po práci domů, v pokoji to jde hodně cítit. Ty samé rostliny mají u nás v obchoďáku a tam jim *****í.Čím by to mohlo být.Něčím ji pohnojit nebo povrch rosliny něčím omýt, jak se toho zbavit.



Děkuji
Laďa V
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kaky4 6. 12. 2010 19:53

Dobry den, mam podobny problem s mou dracenou ohledne hnednuti konecku listu, dokonce se ji zacly delat i takova hneda kolecka na listech. Mam ji teprve tyden, zalila jsem ji tak dva dny potom, co byla doma. Stoji mi priblizne metr a pul od okna, do oken nikdy nesviti primo slunicko, svetla si myslim ze ma akorat. Neni to treba tim, ze jsem ji zalila moz brzo? Nebo jestli i presto vsechno nema moc svetla nebo malo? Prosim o radu. Dekuju moc
kaky4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod aminophea 23. 1. 2011 15:29

Dobrý den,
mám také dracenu massandgeanu, nevim, jestli je dobře nebo špatně, ale po půl roce mi na kmeni začaly růst nové zelené výhonky - nevím co s nimi, zda to tak má být nebo ne-e.

Děkuji za odpověď.

Hana K.
aminophea
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maya-82 24. 6. 2011 12:26

Dobrý den. Také jsem si pořídila rostlinu Dracaena massangeana, ale tato rostlina strašně *****í. Nedá se nějak ten zápach odstranit?? Není třeba nějak nemocná?? Nebo je to u této rostliny normální?? Předem všem děkuji za odpovědi. Můžete zasílat také na email Maya-82@seznam.cz
Maya-82
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 24. 6. 2011 20:14

V jedné zahrádkářské diskuzi si taky stěžovala majitelka této dracény, že ji rostlina páchne a ptala se na radu. Jediný ohlas byl, že se jí zeptala další diskutující, zda se jí nedrží v listové růžici voda a nezahnívá. To se mi ale nezdá, dřív by to muselo být vidět na listech, že něco není v pořádku.
Máme tuhle rostlinu v práci, a taky nes.....í, napadá mě, že by ji třeba mohl vyhnívat kmínek těsně pod povrchem zeminy v květníku: nebylo by to vidět, a jestli dracénu zalíváte příliš, mohlo by se stát :?: Moc jsem vám nepohla, že... :hm
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Alinka 25. 6. 2011 20:41

Aminopheo, ty výrustky na kmínku, pokud se Vám nelíbí, opatrně odstraňte a nebo si je můžete na rostlince nechat , tím se rostlinka rozkošatí, záleží na vás , jaký bude mít tvar.
Alinka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal 26. 6. 2017 09:10

Dobrý den,

kamarádka má dracenu massandgeanu a ptala se mě na radu. Kytička vypadá svěží, je již po roce na stejném, světlém stanovišti u okna pěkně vzrostlá. Má však jeden problém na okrajích, i na ploše listové čepele se občas na dobu asi měsíce objeví přísušky (suchá kolečka velikosti asi 1-2 cm). Samy od sebe zmizí. Máte někdo, prosím, takovouto zkušenost a hlavně co s tím? Díky.
Michal


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků