Anturie

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Hajoska 5. 5. 2007 09:24

Dostala jsem v únoru Anturii a zajímalo by mne, jestli ji mohu dát ven na parapet. Kdy a na jaké okno? Máme okna na V a Z. Díky za radu! :wink:
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 5. 2007 12:04

Já osobně bych tuto rostlinku ven nedávala, a to proto, že potřebuje hodně vysokou vzdušnou vlhkost. I když dáte květináč na vlhké kamínky, venku na vzduchu (při současném počasí - sucho, teplo) se voda rychle vypaří a anturie zůstane bez potřebné vlhkosti.

K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 5. 5. 2007 20:34

OK. Zatím ji mám na okně zevnitř, mohu ji dát do polostínu vedle okna? Nebo vyžaduje slunnější stanoviště (zatím je na V).
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 6. 5. 2007 19:26

Anthurium nesnáší příliš intenzivní světlo, spíš polostín, od března do září se v pěstírnách přistíňuje. Takže volte raději místo, kde není přímé slunce.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 6. 5. 2007 19:47

Anturie vypadá, že dá svému pěstiteli pěkně zabrat. Někteří toto tvrzení podorují jiní naopak tvrdí, že čím hůře se o ní staráte tím lépe. Dávejte pozor na průvan a chlad, protože ji pak zčernají listy a květy. Také ji moc nepřelévejte, to listy pro změnu zežloutnou. Někdo říká, že pokud chcete květy, neměla by se hnojit, jiní tvrdí, že potřebuje nejméně jednou za 14 dní přihnojit. Jinak Anturie vyžaduje světlé až polostinné místo, nikdy ne přímé slunce. V létě je ideální teplota pro pěstování 20-28 stupňů, v zimě kolem 15 - 22. Substrát musí být neustále vlhký, doporučuje se rostliny rosit, ale pozor na květy. Jestliže se vám je podaří zmáčet, objeví se na nich nehezké skvrny.
Hezký den!
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod iwigirl 13. 1. 2008 11:20

dobrý den,
oživuji toto téma s žádostí o radu.
Koupili jsme si tuhle rostlinku, bohužel v pofiderní nádobě, do které není vidět a zalévali jsme ji doposud vrchem, 1x za dva dny.
Po 14 dnech jsme začali pozorovat fleky na listech a po dalším týdnu jsem zjistila, že v nádobě je spousta vody, která *****í jako když se něco rozkládá. navíc se na povrchu hlíny začala tvořit bílá plíseň. Takže jsem anturii z nádoby vyndala, nyní je pouze v květináči a už asi týden ji nechávám vyschnout, hlína je nicméně pořád mokrá(blátivá) a plíseň přetrvává. Máme v plánu ji začít zalívat zítra nebo pozítří.
Nemáte někdo ze zkušenějších radu, jak postupovat dále? To samé řešíme s fíkusem.
iwigirl
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hajoska 13. 1. 2008 19:56

Nakonec jsem Anturii dala asi 1 m od východního okna do rohu, kde je relativně docela přistíněná. Mám ji v plastovém květináči ještě z obchodu a v keramickém dekorativním obalu bez dírky. Zásadně ji ale zalévám už od začátku do obalu (původně do misky) , ne na hlínu. To nemá ráda. zalévám asi 1 x týdně i v létě a jen přiměřeně. Nemáme doma moc teplo, teď asi 20 stupňů, takže ani nerosím. A krásně nám kvete celý rok i listy jsou velké, hezky zelené a husté.
To, co se děje Vám, si myslím, že je nadměrnou zálivkou. Zkuste bal nechat vyschnout a pak opatrně zalévat jen do misky.
Mějte pěkný den !
Hajoska
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 11:06

Bílý povlak na povrchu zeminy indikuje plíseň nebo *****ážené soli ze zálivkové vody i hnojiva. Každopádně obojí je důkazem velkého přemokření.
Co s tím? Předpokládám, že vodu z nádoby, v níž rostlina stála, jste okamžitě vylili. Teď odstraňte povlak i s horní vrstvou substrátu a nahraďte jej substrátem propustnějším. Zeminu nechte vyschnout, teprve potom můžete rostlinu zase zalít - ale hlídejte to, zalévejte ji jen do podmisky a po třiceti minutách zkontrolujte, zda v ní nějaká voda ještě je - pokud ano, vylijte ji. Anturii teď v zimě zalévejte, až když je zemina suchá (zkusíte prstem), vydatná zálivka vždy za dva dny je zbytečně intenzivní, tedy pokud rostlina nestojí někde poblíž radiátoru.
Pokud se povlak bude dál tvořit, kupte si Previcur 607 SL (stojí něco přes stovku), je to fungicid mísitelný s vodou.
A ještě - jakou vodou zaléváte? Je odstátá (alespoň 24 hodin)?
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 11:10

Ještě poznámka: vysoká vlhkost vzduchu (pro anturie doporučovaná) neznamená přílišnou zálivku! Až bude rostlina v pořádku, umístěte do podmisky oblázky či vrstvu keramzitu - zabezpečí dostatek vlhkosti, ale zabrání přelití. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 14. 1. 2008 11:13

To mě těší! :D Z mailu bych chápala, že ji máte stále v substrátu, s nímž jste ji koupila? Pokud ano, rozhodně ji na jaře přesaďte.

Iwigirl: Vaší anturii to prospěje také. :wink:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hana 17. 6. 2008 13:20

Dobrý den, mám doma moc krásnou rostlinu anturie - asi 2 rok. Moc se jí daří - začínám mít ale pocit, že by jí prospělo rozesazení - jeví se jako 4 samostatné rostliny. Chci se zeptat, jestli jí můžu při přesazování rozdělit a jaká půda jí prospěje- mám v plánu jí opět dát substrát pro pokojovky s trošku perlitu. Díky moc.
Hana

Odeslat příspěvekod HanaT 17. 6. 2008 17:12

anthurii není potřeba rozdělovat zůstane vám košatější ,ale není problém z dělením ,půda je vhodnější více rašelinová
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 18. 6. 2008 08:45

Já bych ji taky nerozdělovala. Jestli jí už nestačí květináč, přesadila bych ji vcelku do jiného, většího. Já takhle rozdělila lopatkovec (Spathiphyllum) a už to není ono. Mám sice rostliny dvě, ale malé - a s odstupem času bych řekla, že zbytečně. Uvidím, jestli se časem rozrostou. Takže pokud nemáte v plánu anturii množit, nedělte ji.
Nový substrát zvolte propustný a vzdušný, přidejte do něj rašelinu, jak píše HankaT, nebo taky drcenou borovou kůru.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Agassi 7. 7. 2008 11:49

Dobrý den, chci se jen zeptat, jestli je tato rostlina jedovatá pro zvířata např. pro kočky. Dočetl jsem se že může dráždit sliznici, ale nikde jsem nenašel, zda je jedovatá. Děkuji za odpověď.
Agassi

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 7. 7. 2008 13:39

Pěkný den,

ano, anturie je jedovatá jak pro zvířata, tedy i kočky, tak pro lidi. Stejně jako ostatní áronovité rostliny obsahuje šťavelan vápenatý a další látky, které způsobují zdravotní problémy (kromě dráždění sliznice i zvracení atd.).
Máte-li kočku, nepořizujte si tyto rostliny, nebo je umístěte na místa, kam se váš mazlík stoprocentně nedostane.
K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků