Sugar Baby

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 13. 8. 2013 19:48

Tak jsem tu Stevií objednal v zahradnictvi JIKL. Jinak bych ji asi nesehnal. Objednával jsem v neděli večer. V pondělí to zaslali a dnes mi to PPLka doručila. Došlo to v pořádku. Objednával jsem pouze jednu Stevií ale v balíku jsem našel dvě. Stevie zasílají bez květináče a tak jsem si je musel zasadit. Použil jsem hlínu kompostovou promíchanou s trochou obyčejné a trochou písku, tak snad mi v tom budou ty Stevie dobře růst. Přidal jsem jim i trochu hnojiva Cererit a tak snad jim to prospěje a neuškodí. Uvítal bych nějaké rady jak se o ně nyní ze začátku než se trochu rozrostou starat tak aby mi nakonec neuhynuly a něco z toho bylo. Snad se mi ještě letos do zimy trochu rozrostou.
sazenice.jpg
sazenice.jpg (66.61 ) Zobrazeno 10065 krát
STEVIE.jpg
STEVIE.jpg (48.47 ) Zobrazeno 10040 krát
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 15. 8. 2013 23:28

ja bych je hned ostrihal :-) aby se rozkosatila :twisted:
na zimu se vetsinou zatahuje do korenu (nadzemni cast odumira) - aby te to neprekvapilo :-D
takze pokud mas moznost chladneho zimovani (bez mrazu, tak do 12-15°c) tak ji muzes zazimovat :-) hlavne neprelivat!!! :pozor
pokud ne, tak ji muzes "trapit" nostop v teple s co nejvesim mnozstvi svetla... jen nevim, jak dlouho to bude takle zvladat, zkusenosti s tim moc nemam ;-)
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 8. 2013 07:17

kyle.reese:
Děkují za rady. Nevím, ale připadá mi to, že na zazimování je to nyní trochu brzo. Do zimy by se mohla alespoň trochu více rozrůst a zesílit. Tím přesazováním bude možná trochu oslabena. O tom ostříhání také přemýšlím, ale zvažuji zda ji nenechat ještě nějakou dobu v klidu aby se po přesazení v novém květináči dobře zakořenila a trochu zesílila, tak aby ji to ostříhání neoslabilo. Jinak tím ostříháním myslíš zkrácení větviček? Na to zalívání asi budou různé názory. Někde jsem četl, že Stevie má ráda hodně vody. Ty zase píšeš, že hlavně nepřelívat.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 16. 8. 2013 10:57

nemyslel jsem zazimovat uz ted :idea: az tak v listopadu, pokud neuschne driv ;-)

podle fota ma paradni korenovy bal, takze kdyz ji trochu zakratis, tak ji tim neublizis, ale donutis ji pekne obrust :-)

a ano, zalevat dostatecne, ale neprelevat...
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 8. 2013 14:35

kyle.reese:
Nevím, ale snad do zimy a zazimování ty dvě Stevie vydrží a neuschnou. Pokud by uschly tak pak už asi nějaké zazimování nebude mít význam a může se je rovnou vyhodit. Když jsem je vytáhnul z balíku tak listy byly sice hezky zelené, ale připadaly mi trochu ztvrdlé, tak jak by byly trochu vysušené. Nyní po čtyřech dnech mi ty listy připadají být měkčí a svěžejší.
Ohledně toho zakráceni by mne zajímalo zda se ty odstřižené kousky dají nějak využít pro vypěstování nových rostlinek, např. tím, že se je zasadí nebo předtím nechá ve vodě zakořenit.
Je třeba na to zazimováni Stevií nějak připravit? Mám na mysli např. ostříhat. A co v zimě? Je třeba ji přes zimu v době zazimování zalévat nebo se o ni nějak starat, tak aby to zazimování přežila a na jaře se zase začala rozrůstat?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 16. 8. 2013 14:59

stevie se na zimu vetsinou zatahuje do korenu, takze nadzemni cast uschne! :idea: to vetsina lidi nevi a zbytecne ji vyhazuje, ze zasla :idea: :pozor :!:

jde mnozit jako muskaty, takze co se ustrihne, tak bud do vody nebo rovnou do substratu...

o zimovani uz jsem psal ;-) pokud je moznost chladneho (5-15°c) tak sestrihnout na 5-10 cm a zalevat jen trochu a az je substrat suchy... jinak muzou shnit koreny a rostlina odejit.

pokud neni moznost chladneho zimovani, tak ji nechat v teple (na okne nebo prisvecovat) rust nonstop, zalevat podle potreby :-)

listky je nejlepsi nasusit a pak poradne rozemnout/nadrtit, pak nejvic sladi :!: ale necekat, ze to je jak cukr, sladi odlisne a clovek si na to musi zvyknout... treba do kafe se to podle me vubec nehodi :mrgreen:


a hlavne se toho nebat, i prehnana pece skodi :!: :!: :!:
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 8. 2013 16:10

Prozatím ty Stevie mám doma u okna na parapetu. Nevím jestli bych je ještě mohl nyní dát ven. Ono to počasí už nyní je trochu chladnější než jak tomu bylo před dvěma týdny. Přes poledne a odpoledne je ještě docela dost teplo, ale večery, noc a rána už bývají chladnější. Dokonce jsem slyšel v televizi, že někde v Česku naměřili ráno -4°C.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 16. 8. 2013 16:43

jo, na kvilde :mrgreen:

pokud je moznost ji dat ven, je to lepsi... nevim teda odkud jses, ale u nas je pres den pres 20 (teploty maji jit az pres 30 pres vikend) a pres noc neni pod 10... pohodove pocasi

ja ji mam venku a je spokojena 8-)
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 8. 2013 17:20

Asi je zkusím dát ven na balkon. Ty teploty jsou přes noc už citelně chladnější, ale asi to není až tak aby to Stevií uškodilo.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 8. 2013 08:01

Tak jsem ty Stevie dal včera na balkon vedle muškátů a prozatím to vypadá, že se jim tam líbí.
Ještě mne napadá otázka zda se dá očekávat, že Stevie v domácích podmínkách také bude i kvést.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 18. 8. 2013 13:02

me kvete ;-)
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 18. 8. 2013 13:32

kyle.reese píše:me kvete ;-)
Kdy a kolikrát za rok?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 18. 8. 2013 13:45

na konci sezony, loni az v listopadu, ale vetsinou tak v rijnu... je to dost pozde :-)
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 8. 2013 10:44

Tak vypadá, že těm mým Steviím se u mne asi příliš nelíbí. Začínají u nich od spodu žloutnout listy a pomalu zcela usychat. Pokud to tak půjde dál tak mi ty Stevie brzy zcela uschnou. Zajímalo by mne čím to může být nebo co jsem možná udělal špatně. Že by se už takto pomalu připravovaly na zazimování a nebo jim příliš nesvědčí to přesazení? Mne to ale připadá, že s pěstováním Stevie je to u mne konec a měl bych se pomalu s nimi loučit. Ono ne každé rostlině se všude u každého dobře líbí. To co u někoho roste velmi dobře to u jiného téměř vůbec růst nechce a často i zcela uhyne.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kyle.reese 23. 8. 2013 16:23

to jsou zas problemy :shock:

maji jen nedostatek svetla, tak usychaji! me to delaj taky... uz jsem to tu minimalne jednou psal - i prehnana pece skodi :!:

pak je tu jeste moznost nejakych potvor - treba sviluska ci molice nebo neco podobnyho, chce to radsi zkontrolovat :-)
Only strong will survive!
kyle.reese
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků