Sugar Baby

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Návštěvník 1. 2. 2007 10:08

Má někdo zkušenosti s pěstováním rostlinky Sugar -Baby? Případně znáte někdo její latinský název , nebo webovou stránku kde se lze o ní dozvědět více? Jedná se o rostlinku z Jižní Ameriky kterou lze sladit jídla (listem).
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 3. 2. 2007 21:13

Zdravím, rostlina, o které chcete vědět víc, se jmenuje stévie sladká, někdy také cukrová (Stevia rebaudiana).
Je vhodná jak pro diabetiky, tak pro ty, kteří chtějí zhubnout či omezit použití klasického cukru.
Rostlina se používá jako sladidlo do různých nápojů (studených, teplých), i do pečených a vařených jídel. Uvádí se, že sladicí síla jejich lístků je 15-30x větší než u cukru, ovšem bez kalorií. K oslazení celé konvice čaje stačí tři lístky (mohou se užít čerstvé i sušené).
Stévie, která někdy bývá označovaná metaforicky jako medové lístky, není mrazuvzdorná, takže se většinou pěstuje v nádobě a před příchodem zimy se schová domů. Je to jednoletá bylina, ale lehce se rozmnožuje řízkováním (jako pelargonie).
Lístky se sbírají každé tři týdny. Američtí indiáni z kmene Guarani je používali nejen k výše uvedenému oslazení nápojů a pokrmů, ale znali i jejich léčebné účinky.
Později vědci zjistili, že tito indiáni, kteří její lístky ve velkém množství žvýkali, téměř netrpí kazivostí zubů, takže se potvrdilo, že stévie dokáže zničit i velké množství nebezpečných bakterií ústní mikroflóry.
Při žvýkání i maličkého lístečku vydrží sladká chuť v ústech velice dlouho a člověk nemá touhu po jiných energeticky vydatnějších pokrmech, tedy nemá ani pocit hladu, což se hodí pro ty, kteří bojují s kily navíc.
Zajímá Vás ještě něco o této rostlině? :wink:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 5. 2. 2007 13:28

Děkuji mnohokrát za odpověď. Nejvíce mi pomohl latinský název pod kterým lze na internetu najít spoustu stránek. Ještě jednou děkuji!!!
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 5. 2. 2007 23:25

Rádo se stalo. Až budete stévii pěstovat, dejte vědět, jak to jde a jak ji používáte. A hlavně: jak Vám chutná!
Naposledy upravil Kateřina Hradová dne 9. 5. 2007 12:58, celkově upraveno 1
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hruštička 9. 5. 2007 12:25

Dobrý den, sháním informace o sugar baby. Objednala jsem si ji přes Starkla. Vhodila jsem celá natěšená do konvice čaje asi 5 lístků, spařila a nápoj se vůbec neosladil. Zdá se mi to divné .... :(
Jitka
Hruštička
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 9. 5. 2007 19:30

[quote="Hruštička"tDobrý den, sháním informace o sugar baby. Objednala jsem si ji přes Starkla. Vhodila jsem celá natěšená do konvice čaje asi 5 lístků, spařila a nápoj se vůbec neosladil. Zdá se mi to divné .... :(
Jitka-/quote]
Tak na tohle jsem se chtěla zeptat, zda-li to skutešně funguje.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod valkyra 10. 5. 2007 07:36

Ja ji susim a pak vzdycky do hrnku caje podrtim speticku listku a funguje to, ma prijemnou chut. Susene listky bez rapiku a stopek se daji mezi prsty rozmelnit na prasek, ktery pak v napoji vubec neprekazi pri piti a sladka chut se pri vetsim kontaktnim povrchu lip uvolni.
Poznamka jen tak na okraj: moc se mi nelibi zvyk mnoha obchodniku s rostlinami (ale podobne zpusoby najdete i v nekterych casopisech) pouzivat pro rostliny nazvy naprosto mimo latinskou i ceskou taxonomii, ktere jsou bud malo zname, neprilis pouzivane anebo jeste hur - nekdy uplne vymyslene, jen aby vznikl dojem, ze nabizi uplnou novinku a raritu..
valkyra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Hruštička 11. 5. 2007 07:34

Nemohl(a) byste mi mailem poslat fotku té Vaší rostlinky? Ráda bych je porovnala. Ta moje má oproti snímku v katalogu světlejší a širší lístky a jsou méně vroubkované na okraji ..... třeba je víc druhů této rostlinky ..... nevím.
Hruštička
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pitris47 2. 5. 2008 14:17

dobrý den!
pořídil jsem si tuhle rostlinku,ale dělají se mi na ní černé tečky.
měli jsme ji na různých místech v bytě.ale nic se namění a lístky jsou pořád plné černých teček.mohl by mi prosím někdo poradit co s tím?děkuji
pitris47
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 2. 5. 2008 16:27

Pro Pitris: zkuste poslat detailní fotku, takto se dost špatně určuje co a jak.

Katka
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 2. 5. 2008 16:27

Hruštička píše:Nemohl(a) byste mi mailem poslat fotku té Vaší rostlinky? Ráda bych je porovnala. Ta moje má oproti snímku v katalogu světlejší a širší lístky a jsou méně vroubkované na okraji ..... třeba je víc druhů této rostlinky ..... nevím.


Fotografii umístěte sem, ať to vidíme všichni, ne? :-)
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lilie kolemrostoucí 16. 5. 2008 17:21

I já jsem si tuto rostlinu objednala u Starkla jako sugar baby, zkoušela jsem s ní osladit čaj a také lístky nesladily. Je to fakt divné... :!: :?: ;-)
lilie kolemrostoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 5. 2008 17:28

Mají být rozdrcené.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pgj 24. 6. 2008 18:53

Zdravím, dáte mi prosím přesný popis jak rozmnožit stevii?? Vím že nějak roubováním, ale nevím postup. To jako utrhnu list a dám ho do vody než postí kořeny a pak ho zasadím?? Dík za odpovědi.
Pgj

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 25. 6. 2008 10:08

Udělejte si klasické řízky: silnější vrcholové stonky (asi tak pěticentimetrové, ale mohou být i menší) uřízněte a zasaďte do kvalitní zeminy. Rostlina se množí celkem dobře, jen doporučuji počkat, až nebude takové vedro - to by se vám nemusely řízky ujmout a uschly by. Já sama řízky většinou sázím přímo do květináče, v němž roste mateční rostlina - dobře tak poznám, kdy potřebují zalít.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků