od R2_CZ 28. 7. 2014 10:09
Vranečky jsou drobné pokryvné rostliny s velmi vyhraněnými nároky na pěstování. Dávají přednost polostínu a potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a vlhkou, propustnou půdu. Jen málo z nich se dá pěstovat jako pokojová rostlina.
Naprosto výjimečným druhem je růže z Jericha (Selaginella lepidophylla). Dorůstá maximálně do výšky patnácti centimetrů, ale ve vhodných podmínkách se velmi rychle rozrůstá do rozsáhlých zelených koberců a dá se pěstovat i doma.
Když Panna Maria sušila plenky
Růží je vraneček jen podle legendy. Jednoho dne křižáci nalezli nedaleko starozákonního města Jericho růži, jež vyrostla z oddenku růže zdobící kdysi rajskou zahradu.
Panna Maria prý na dceři rajského růžového keře sušila plenky malého Ježíška při útěku do Egypta. Rytíři rostlinu vykopali a s největšími poctami přivezli do Evropy.
Pokvete někdy?
Řekněme si rovnou, že od vranečků květ očekávat nelze, a i kdyby přece, ani si jej nevšimnete. Cyklus rozmnožování těchto rostlin je totiž tak složitý a probíhá natolik nenápadně, že jej bez mikroskopu vůbec nezpozorujete.
Kromě toho, růže z Jericha – pouze v domácích podmínkách v misce s vodou – nemůže ani růst, natož kvést. Vranečky pro svůj život potřebují stálou teplotu, vlhkost a podmínky.
Stejně jako v tropech, kde suché období přežijí schoulené do klubíčka. Jakmile zaprší, stonky se začnou zelenat a vraneček se opět probudí k životu.
Poskytněte své rostlině změnu
Takovýto koloběh byste růži z Jericha měli zajistit i vy a střídat v domácích podmínkách simulované období sucha s umístěním rostliny v nádobě s vodou. Pěstitelé často chybují, když v ní nechají rostlinu téměř plavat. Ta pak začne odehnívat, jak dokládají zkušenosti našich čtenářů zveřejněné na diskuzním fóru.
Účinný je tento postup: rostlinu nechat nasát vodu a jakmile se rozvine, přebytečnou vodu odlít a ponechat jen trochu vody na dně. Je lépe vodu častěji doplňovat a případně i rostlinu zamlžit.
Zpozorujete-li, že začíná usychat, vodu doplňte. Růži z Jericha napadenou plísní okamžitě z vody vyndejte, nechte uschnout a poté ji můžete nechat opět rozvinout. Počítejte vždy s tím, že nikdy nebude smaragdově zelená, jako je na obrázcích, neboť domácí prostředí není zkrátka tropický prales.
Růži z Jericha dejte do vitríny
Máte-li k dispozici vytápěný skleník, kde pěstujete jiné exotické skvosty, můžete růži z Jericha vysadit jako podrost, případně ji umístit do vitríny s tropickými rostlinami. Vyhovuje jí polostinné místo, v žádném případě nesnáší přímé slunce.
Zálivka musí být v létě pravidelná a vydatná, zásadně měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Vysoké nároky jsou i na vzdušnou vlhkost, která může být téměř až stoprocentní.
Pro pěstování je optimální teplota od sedmnácti do dvaadvaceti stupňů a přibližně stejnou teplotu potřebuje vraneček i přes zimu. Přesadit jej můžete na jaře do kypré humózní zeminy, ne však s obsahem vápna.
Vranečky se množí pouze vegetativně stonkovými řízky, ale v domácích podmínkách asi moc úspěšní nebudete. Řízky se musí nasázet do naprosto čistého substrátu (agroperlitu nebo čistého křemičitého písku), který neobsahuje žádné zárodky plísní. Řízkovance koření jen při vysoké vzdušné vlhkosti.