Kaki - jak pěstovat

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod miladahra 29. 8. 2006 11:45

Zasadila jsem 6 semínek z ovoce kaki, koupeného v supermarketu. Asi po měsíci nebo možná déle mi všechny vyklíčily a teď vesele rostou. Nevíte někdo, zda je možné je pěstovat doma nebo na balkóně v květináči? Skleník ani zahradu nemám.

Milada
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 29. 8. 2006 14:22

Kaki roste na stromě, jemuž se říká tomel. A v nejteplejších oblastech ho lze pěstovat i venku. Jinak se pěstuje také v bytech, ale vyžaduje nižší teploty v zimě.

Tomel japonský – kaki (Diospyros kaki)

Tomel neboli kaki známe z obchodů s ovocem. Oranžové až červené plody mají šťavnatou sladkou dužninu. Jsou to bobule velikosti rajčete, mají vytrvalý kalich. Jsou to subtropické dřeviny, které pěstujeme nejčastěji v nádobách. Některé druhy je možné pěstovat celoročně venku v nejteplejších oblastech naší země. Rozkladitou korunu tvarujeme řezem, ve své domovině dosahuje až patnácti metrů do šíře i výšky. Listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté. Květy jsou jednopohlavné, samičí jsou větší a mají masitou korunu. Nádobu s rostlinou vynášíme ven brzy na jaře, kdy nehrozí velké mrazy a do místnosti vracíme opět po příchodu prvních mrazíků. Zimovat musí tomel při teplotách jen okolo jednoho stupně Celsia. V létě vyžaduje pravidelnou zálivku, nikoli ve velkých dávkách, bohatou výživu a plné slunce. Kaki množíme výsevem a semenáčky po dvou letech roubujeme. Pro pěstování doma tedy musíme sehnat již naroubované jedince, nebo jej rozmnožit řízkováním. Plody zůstávají na rostlině i po opadu listů.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miladahra 30. 8. 2006 05:57

Mně nejde o plody, jen o rostlinu. Ale dle jejích nároků soudím, že nepřežije první zimu v paneláku :(
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 31. 8. 2006 06:43

Zkuste to, nikdy nevíte, třeba přežije v paneláku díky vaší péči a lásce. :)
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1carly8 10. 9. 2006 14:55

Pestujem kaki vonku uz 20 rokov.Kaki je najlepsie nastepit na odnoz Diospirus lotus/pribuzny kaki/.Doporucujem kupu sadenice samoopeliveho kaki na ceste do Talianska-v okoli Benatok sa pestuju znacne odolne sorty.V zime je dobre drevo zabalit do hrubeho papiera.Stromcek u nas netrpi ziadnymi skodcami,ani chorobami.
1carly8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 10. 9. 2006 16:35

1carly8 píše:Pestujem kaki vonku uz 20 rokov.Kaki je najlepsie nastepit na odnoz Diospirus lotus/pribuzny kaki/.Doporucujem kupu sadenice samoopeliveho kaki na ceste do Talianska-v okoli Benatok sa pestuju znacne odolne sorty.V zime je dobre drevo zabalit do hrubeho papiera.Stromcek u nas netrpi ziadnymi skodcami,ani chorobami.


Můžu se zeptat, z které části Slovenska jste? A v jakých podmínkách (klima a mikroklima) strom pěstujete? Děkuji.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zahradnik 3. 10. 2006 10:08

Dobrý den,

tomel japonský venku v SR je celkem běžná záležitost, v ČR sice výtarně méně, ale přesto znám řadu plodících rostlin, které dlouhodobě dobře prosperují (Praha, Litoměřice, jižní Morava, ...). Jde o mikroklima - ideální je město, jež je samo o sobě teplejší, mezi domy, někde u zdi, atp.
O dost lepší je tomel viržinský, který má podobné plody (vzhled, chuť), o něco menší a je významně mrazuvzdornější (až do -25°C až -30°C). Pěstujeme řadu rostlin obou druhů (celkem asi 20 odrůd) kousek od Prahy a po počátečních zimách to jde dobře.
Ideální jsou pak křížence obou druhů - ruské odrůdy Rosseyanka a Nikita's Gift.
A znáte pawpaw? To je nejlepší, co můžete do zahrady z exotiky dát. Velké plody (až 0,3-0,5 kg), krémovitá konzistence (jako u tropického ovoce) a chuť banánu v kombinaci s mangem. Ekluzivní, přitom mrazuvzdorné a i krásně vypadající.
Koukněte se na http://www.pawpaw.cz , tam je o všech těchto druzích mnoho informací.
Zahradnik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod olga.dekojova 4. 12. 2006 21:39

já nějak nevím kde jste vzala ta samínka, nikdy jsem si nevšimla, že by tam něci takového bylo
olga.dekojova

Odeslat příspěvekod miladahra 19. 1. 2007 10:21

Semínka jsou velká, takové menší kaštánky.
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jaro146 18. 12. 2008 16:22

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10104/142792 ... ch-rastlin

URCITE SI TO VSETCI POZRITE !!!! :0)
jaro146

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 12. 2008 19:42

Díky :tleskani , přečetl jsem si to všechno jedním dechem.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 12. 2008 20:45

velice zajímavé a užitečné články.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 18. 10. 2009 15:22

moc rad bych zkusil tento stromek pestovat..nejlepe samozrejme venku na chranenem miste, nemate s nim nejake zkusenosti? pripadne doporucte mi prosim odrudu, MOC DEKUJI
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 10. 2009 21:14

Nebyl v dnešním Receptáři? Pěstují ho na Slovensku a plodí i bez opylení. Je to takové jako žluté rajče, s přilehlými lístky?
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mičurinec 18. 10. 2009 21:38

bylo to dnes v receptari, presne tak...ale tam ukazovali ten jejich sloven.semenac, ten se tady nesezene...tak tedy nevim...ale rad bych ho zkusil...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků