Kaki - jak pěstovat

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod miladahra 29. 8. 2006 11:45

Zasadila jsem 6 semínek z ovoce kaki, koupeného v supermarketu. Asi po měsíci nebo možná déle mi všechny vyklíčily a teď vesele rostou. Nevíte někdo, zda je možné je pěstovat doma nebo na balkóně v květináči? Skleník ani zahradu nemám.

Milada
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 29. 8. 2006 14:22

Kaki roste na stromě, jemuž se říká tomel. A v nejteplejších oblastech ho lze pěstovat i venku. Jinak se pěstuje také v bytech, ale vyžaduje nižší teploty v zimě.

Tomel japonský – kaki (Diospyros kaki)

Tomel neboli kaki známe z obchodů s ovocem. Oranžové až červené plody mají šťavnatou sladkou dužninu. Jsou to bobule velikosti rajčete, mají vytrvalý kalich. Jsou to subtropické dřeviny, které pěstujeme nejčastěji v nádobách. Některé druhy je možné pěstovat celoročně venku v nejteplejších oblastech naší země. Rozkladitou korunu tvarujeme řezem, ve své domovině dosahuje až patnácti metrů do šíře i výšky. Listy jsou široce oválné, krátce řapíkaté. Květy jsou jednopohlavné, samičí jsou větší a mají masitou korunu. Nádobu s rostlinou vynášíme ven brzy na jaře, kdy nehrozí velké mrazy a do místnosti vracíme opět po příchodu prvních mrazíků. Zimovat musí tomel při teplotách jen okolo jednoho stupně Celsia. V létě vyžaduje pravidelnou zálivku, nikoli ve velkých dávkách, bohatou výživu a plné slunce. Kaki množíme výsevem a semenáčky po dvou letech roubujeme. Pro pěstování doma tedy musíme sehnat již naroubované jedince, nebo jej rozmnožit řízkováním. Plody zůstávají na rostlině i po opadu listů.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miladahra 30. 8. 2006 05:57

Mně nejde o plody, jen o rostlinu. Ale dle jejích nároků soudím, že nepřežije první zimu v paneláku :(
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 31. 8. 2006 06:43

Zkuste to, nikdy nevíte, třeba přežije v paneláku díky vaší péči a lásce. :)
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 1carly8 10. 9. 2006 14:55

Pestujem kaki vonku uz 20 rokov.Kaki je najlepsie nastepit na odnoz Diospirus lotus/pribuzny kaki/.Doporucujem kupu sadenice samoopeliveho kaki na ceste do Talianska-v okoli Benatok sa pestuju znacne odolne sorty.V zime je dobre drevo zabalit do hrubeho papiera.Stromcek u nas netrpi ziadnymi skodcami,ani chorobami.
1carly8
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 10. 9. 2006 16:35

1carly8 píše:Pestujem kaki vonku uz 20 rokov.Kaki je najlepsie nastepit na odnoz Diospirus lotus/pribuzny kaki/.Doporucujem kupu sadenice samoopeliveho kaki na ceste do Talianska-v okoli Benatok sa pestuju znacne odolne sorty.V zime je dobre drevo zabalit do hrubeho papiera.Stromcek u nas netrpi ziadnymi skodcami,ani chorobami.

Můžu se zeptat, z které části Slovenska jste? A v jakých podmínkách (klima a mikroklima) strom pěstujete? Děkuji.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Zahradnik 3. 10. 2006 10:08

Dobrý den,

tomel japonský venku v SR je celkem běžná záležitost, v ČR sice výtarně méně, ale přesto znám řadu plodících rostlin, které dlouhodobě dobře prosperují (Praha, Litoměřice, jižní Morava, ...). Jde o mikroklima - ideální je město, jež je samo o sobě teplejší, mezi domy, někde u zdi, atp.
O dost lepší je tomel viržinský, který má podobné plody (vzhled, chuť), o něco menší a je významně mrazuvzdornější (až do -25°C až -30°C). Pěstujeme řadu rostlin obou druhů (celkem asi 20 odrůd) kousek od Prahy a po počátečních zimách to jde dobře.
Ideální jsou pak křížence obou druhů - ruské odrůdy Rosseyanka a Nikita's Gift.
A znáte pawpaw? To je nejlepší, co můžete do zahrady z exotiky dát. Velké plody (až 0,3-0,5 kg), krémovitá konzistence (jako u tropického ovoce) a chuť banánu v kombinaci s mangem. Ekluzivní, přitom mrazuvzdorné a i krásně vypadající.
Koukněte se na http://www.pawpaw.cz , tam je o všech těchto druzích mnoho informací.
Zahradnik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod olga.dekojova 4. 12. 2006 21:39

já nějak nevím kde jste vzala ta samínka, nikdy jsem si nevšimla, že by tam něci takového bylo
olga.dekojova

Odeslat příspěvekod miladahra 19. 1. 2007 10:21

Semínka jsou velká, takové menší kaštánky.
miladahra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jaro146 18. 12. 2008 16:22

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10104/142792 ... ch-rastlin

URCITE SI TO VSETCI POZRITE !!!! :0)
jaro146

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 18. 12. 2008 19:42

Díky :tleskani , přečetl jsem si to všechno jedním dechem.
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 18. 12. 2008 20:45

velice zajímavé a užitečné články.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 18. 10. 2009 15:22

moc rad bych zkusil tento stromek pestovat..nejlepe samozrejme venku na chranenem miste, nemate s nim nejake zkusenosti? pripadne doporucte mi prosim odrudu, MOC DEKUJI
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 18. 10. 2009 21:14

Nebyl v dnešním Receptáři? Pěstují ho na Slovensku a plodí i bez opylení. Je to takové jako žluté rajče, s přilehlými lístky?
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 18. 10. 2009 21:38

bylo to dnes v receptari, presne tak...ale tam ukazovali ten jejich sloven.semenac, ten se tady nesezene...tak tedy nevim...ale rad bych ho zkusil...
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 19. 10. 2009 09:07

„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mičurinec 19. 10. 2009 09:49

diky moc:-)
inflore.cz
mičurinec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Iljana 9. 12. 2018 20:14

Kaki miluji jako konzument a dnes poprvé za všechny ty roky jsem našla v plodu tři kaštánky :-)) Zkusím zasadit. V létě jsem si koupila v Kauflandu mišpuli japonskou, byla vynikající a ze semínek mi vyrostlo asi 7 rostlinek. Snad se zadaří jen tak pro radost. Jinak tomel jsem si koupila v zahradnictví za peníze, přes zimu jsem ho měla v lednici tak, jak to předepisovali a byl z toho veliký prd. Iljana
Iljana