Ananas - jak vypěstovat

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jaroslava 6. 6. 2006 13:53

Slyšela jsem, že lze vypěstovat rostlinku ze zakoupeného ananasu v obchodě. Prý se odřízne zelený vršek a dá se zakořenit do vody. Již 2 x jsem to zkoušela, ale vždy to shnilo. Máte někdo nějaké zkušenosti s tímto experimentem? :(
Jaroslava

Odeslat příspěvekod návštěvnice 6. 6. 2006 20:20

Zkusila jsem to, jde o to vydržet. Dužnina postupně uhnila (často jsem měnila vodu), až zbyl silnější střed dužniny (vlákna) - z něj pak vyrazily kořínky. To trvalo asi půl roku, před měsícem jsem ananas zasadila, zatím to vypadá, že poroste.
návštěvnice

Odeslat příspěvekod Evina (novy) 6. 6. 2006 20:43

Mám už ananas asi 5 letý, vysoký asi 50 cm, vypěstovaný přesně tak, jak popisuje předchozí příspěvek. Také zakořenění dlouho trvalo a doporučila bych moc hmoty pod růžicí nenechávat, jinak opravdu hnije. Hodně štěstí!
Evina (novy)
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Martinko2 7. 6. 2006 08:49

Ananás som tiež pestoval. Na zakorenenie je jednoduchý postup:
-v obchode si vyhliadneme ananás s peknou vrcholovou ružicou
-doma ju odrežeme, ale tak aby na reze nebola žiadna dužina
-reznú plochu posypeme práškom z dreveného uhlia
-ružicu odložíme mimo priameho slnka či radiátora
-keď začne prášok opadávať zasadíme ju do kvetináča a počas
jedného mesiaca, každý deň na 5 minút odokryjeme sáčok ktorým
je prikrytá
No a po mesiaci hotovo. Len si treba dať pozor listy bývajú ostré.
Veľa úspechov
Martinko2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vilik 11. 6. 2006 14:14

Ananasů, takto vypěstovaných máme doma několik. Při koupi je důležité zjistit, zda má ananas středovou růžici. Před expedicí je většinou vyštipují. Okrojili jsme asi 2 cm silný plátek dužniny s listy a ten rovnou položili na substrát. Zalévání je docela věda. Substrát nesmí být ani suchý, ani vlhký. Když je moc vlhký, rostlina uhnije. Asi za půl roku se začaly protahovat prostřední listy, známka uchycení. Tento ananas rostl asi 5 let a já se začal shánět po nějakém návodu, jak ho donutit ke květu. Našel jsem návody dva a už jsem jenom čekal na jaro, abych mohl jeden z nich aplikovat. Ananas, jako by to vytušil vykvetl a měl plod. Ne nijak velký, asi jako dva tenisáky nad sebou. Ale byl jedlý. Čekal jsem, že rostlina zahyne, ale asi po třech měsících pustila výhon z boku a rostla dál. Od té doby rodí každé dva roky a my máme další dva potomky. Sice nerodící, ale jejich čas teprve přijde. Další jsme rozmnožili z koupených plodů.
vilik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Drahuna 12. 6. 2006 11:20

No dobrý, ale jak ho dohnat k tomu květu? Mám ho již asi 8 let a nic.
Drahuna

Odeslat příspěvekod Mourrisson 12. 6. 2006 20:11

Jak ho dohnat ke květu to by mě taky zajímalo, jelikož máme doma asi 4...1 tak 4letej a zbytek 2 a 1 rok statý...jinak ke zakořenění pokud někdo znáte perlit, tak my jsme vzali misku do ní perlit, trochu vody, vršek z ananasu že jo s asi tak 2 cm dužniny položili ho na ten jemně podlitej perlit a přikrili fóólií a čekali a občas přilili trošku vody a 5 měsíců nám to teda netrvalo to zakořenit.
Mourrisson
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr11 13. 6. 2006 07:12

Osvědčilo se mi vršek ananasu vykroutit,jde to dobře,nezůstane na něm žádná dužnina,může se rovnou zasadit,nebo položit na nádobu s vodou a počkat až pustí kořínky.
Petr11

Odeslat příspěvekod vilik 13. 6. 2006 19:14

Něco o ananasech je tady

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=389

a tady je návod, jak donutit ananas ke květu

http://www.citrusy.cz/view.php?cisloclanku=2001113028
vilik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alibabka 2. 7. 2006 21:17

No počkej, co jste rozmnožili? Potomky nebo ananasy :lol:
alibabka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vilik 23. 4. 2008 09:06

Potomky taky, ale ti přišli mnohem dřív než ananas. :D
vilik
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 5. 2008 10:27

Ahoj , nesmíš to odřezávat , to ti právě shnije. Musíš vzít ananas a s tim zelenym kroutit na jednu stranu, ono se to potom hezky oddělí. Popisuje se to blbě , ale zkus to. ;-)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obenesova@tiscali.cz 26. 11. 2008 15:49

mám vyzkoušeno,že růžici nekrájím, ale vykroutím,spodní lupeny otrhávám dokola do výše asi 1 - 2 cm a hned zasadím do hlíny.Zatím se mi každý chytil.O.
obenesova@tiscali.cz

Odeslat příspěvekod ra.cermak 29. 11. 2008 16:09

Také jsem to vyzkoušel a teraz budu čekat jak to dopadne ale moc od toho nečekám ananas byl ůplně čerstvej ze skladu žádnej oschlouš :lol:
ra.cermak
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 29. 11. 2008 19:19

A já to zkusil už 3krát a ani jeden se mi nepovedl :-[ :-/ .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků