Rozmarýna

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Jirkaaaa 30. 5. 2006 18:40

Asi před měsícem jsem si koupil Rozmarýnu. V poslední době jí začínají odspodu hnědnout a opadávat jehlice. Je to už druhá. Ta předešlá opadala během čtrnácti dnů celá. Poraďte prosím, čím to může být? Děkuji Jirka
Jirkaaaa

Odeslat příspěvekod Martin H. 30. 5. 2006 20:10

Rozmarýna vyžaduje plné slunce, teplo a mírnou pravidelnou zálivku. Buď ji máte na průvanu, nebo přeléváte, nebo není na přímém slunci.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 30. 5. 2006 20:19

Přesně tohle jsem vyčetl na internetu taky :( Umístěná je na okenním parapetu směrem na jihovýchod, okno neotevírám a jako substrát jsem použil koupený substrát pro pokojové rostliny smíchaný s pískem v poměru tak 2:1. Zalévám tak jednou týdně. Přelitá určitě není.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martin H. 30. 5. 2006 21:03

Anonymous píše:Přesně tohle jsem vyčetl na internetu taky :( Umístěná je na okenním parapetu směrem na jihovýchod, okno neotevírám a jako substrát jsem použil koupený substrát pro pokojové rostliny smíchaný s pískem v poměru tak 2:1. Zalévám tak jednou týdně. Přelitá určitě není.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 2. 6. 2006 15:12

zalit poradne az bude hlina sucha (ne jen na povrchu) ne jen proto ze uplynul tyden od posledni zalivky
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jirkaaa 2. 6. 2006 15:19

Ten týden jsem napsal jen aby jste měli představu, jak často přibližně jí zalévám. Neznamená to. že ji zalévám každou neděli, nehledě na to, jestli je suchá nebo mokrá.
Jirkaaa

Odeslat příspěvekod tornado-lou 11. 5. 2007 08:05

ja jsem dostala rozmarynu nekdy v breznu, moc pekne rostla ale pak se nejak zkroutila a vypadala ze schne. tak jsem ji ostrihala a presadila do hlineneho kvetinace. zatim se ale zda, ze to moc nepomohlo. porad jeste stoji v kuchyni, ale chci ji dat na balkon jakmile nam tam dodelaji zatepleni. nenapada vas jak ji jeste jinak pomoct? nerada bych o ni prisla.
tornado-lou
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 11. 5. 2007 12:37

Možná by to mohlo být průvanem, možná vám to ani nepřijde, ale občas tam profoukne a neštěstí je na světě. Pokud ji máte v kuchyni, může to být třeba způsobeno tím, že když vaříte je tam vyšší teplota a vlhkost a následně se opět otevře okno. Možná je to naopak suchým vzduchem od topení, nebo možná utrpěla šok již někde v zahradnictví. Trošku přemrzla nebo podobně. Pokud se vám to nezdá, zkuste ji namnožit a umístit řízky jinam. Třeba stojí za vyzkoušení ji přihnojit. Ale někdy člověk důvod usychání prostě nenajde.
Petra Nachtmanová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Červík 11. 5. 2007 21:54

Ahoj Jirko,
vykašli se na pátrání proč Tï rozmarýna nejde. Já ji pěstu dost dlouho, vždycky když odejde, v zápětí mám rezervu. Nevím sice proč se tomu děje, ale záložní zdroj mám na jiném místě, než původní, a v tom to asi je!
Masíčko pečené s rozmarýnou, to je ono!
Tak pa, a vychytávky jsou někdy víc než pravidla. Iva
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 5. 2007 23:14

Na rozmarýnu taky někdy "naskáčou" breberky, i když je rostlina aromatická (nebo právě proto?). Patrně zas nějaká sviluška, nebo jiný savý prevít - lístky se začaly kroutit, zasychat a drolit. Pomohl postřik slabším roztokem přípravku Zolone, rostlina obráží a snad bude mít čas narůst a bránit se líp sama :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Jirkaaaaa 19. 5. 2007 23:07

Mám ještě jeden dotaz. Koupil jsem v zahradnictví sazenice rozmarýny která snáší mrazy (tak mi to tam aspoň tvrdili) Vysadil jsem je na zahradu, ale pořád mi vrtá hlavou, jestli mě prodavačka malinko netahala za nohu. Všude čtu, že rozmarýna je velice náchylná na mráz. Nevíte někdo, jestli nějaká taková odolná rozmarýna, která může zůstat celou zimu venku existuje?

Takhle ten zázrak vypadá :

Obrázek
Jirkaaaaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 20. 5. 2007 12:24

Ta moje vypadá stejně a mráz rozhodně nesnese. :o
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirkaaaaa 20. 5. 2007 13:33

Ona je trochu jiná, než ta co mám doma (kupodivu ještě žije a to už jí mám rok) Tahle má větší plošší a širší listy. Ta doma má listy připomínající spíš jehličí.
Jirkaaaaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 20. 5. 2007 18:37

V tom případě bych to řešila po svém: tzv. hokus-pokus. Vzhledem k tomu, že se dobře množí, namnožila bych jí kamarádku a tu bych přes zimu testovala....ale je možné, že zimu vydrží, i v zahrádkaření se dějí divy. :D
PS: Mně ta moje "klasika" drží 3 roky i když ji používám spíš jako koření, než okrasu.
Ale zeptám se v "mém" zahradnictví, tenhle kultivar by mne také zajímal.
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 1. 5. 2008 13:49

Jirkaaaaa píše:Ona je trochu jiná, než ta co mám doma (kupodivu ještě žije a to už jí mám rok) Tahle má větší plošší a širší listy. Ta doma má listy připomínající spíš jehličí.
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků