Poraďte, jak udržet při životě fikus benjamínek

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod james11 8. 1. 2006 16:02

Začal nám opadávat fikus benjamínek, co mi poradíte, jak ho zachránit? Děkuji za reakce
Nikdy neříkej to nejde... :-)
james11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pěstitel 8. 1. 2006 17:00

Nevadí, ona zase obraší. Ale musíte dodržet několik zásad. Benjamínek nesnáší přemokření půdy ani vysychání. Takže potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí stát ve vodě. Zjistěte, zda je přemokřený nebo suchý. Zalívat by se měl teď v zimě mírně, ale ne zase málo. Pokud hodně topíte v bytě, tak ho zalévejte co tři dny. Nalejte k němu trochu vody. V misce ale nesmí být vody moc. Přesto musíte hlínu provlhčit. Chce to cit a cvik. Pokud půda proschne na povrchu, nesmí být suchá více než 2 dny. Benjamínek má také rád světlo. Ale nesnáší průvan a časté stěhování. Shazováním listů však neumřel, pouze s vámi mluví. Takže s ním mluvte také. Normálně na něj opravdu mluvte a on vám obraší. Poproste ho, ať obrazí a vydrží. Je vědecky dokázáno, že květiny reagují na hlas svého majitele. Není to žádné šarlatánství. Navíc benjamínek vychytává zplodiny z počítače, televize a dalších spotřebičů a je v bytě skutečně užitečný. Pamatujte tedy!

Mírně vlhko, světlo, žádný průvan a teploty minimálně 10 stupňů Celsia. Čím tepleji, tím více vody.
Pěstitel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nadšenec 9. 1. 2006 10:57

james11 píše:Začal nám opadávat fikus benjamínek, co mi poradíte, jak ho zachránit? Děkuji za reakce /quote]

Benjamínek nemá rád velké šoky. Většinou začne padat, když mu hodně proschnou kořeny. Nesnáší trvalé zamokření, ale už vůbec ne úplné proschnutí kořenového systému. A taky nenávidí průvan a časté stěhování. A pokud ho převážíte v těchto mrazivých dnech, pak má velký šok ze změny teplot. Ale souhlasím ve všem s pěstitelem. Není třeba se ničeho bát. On zase obrazí. :) Takže hlavu vzhůru a dopřejte mu trochu lásky, zase se zazelená.
Nadšenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Conny 22. 12. 2006 17:34

Podívejte se zespoda na listy. Mohli by to být červci - vypadají jako bílý voskovitý chomáček. Likvidovat systemickým insekticidem.
Conny

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 28. 2. 2007 14:50

U Ficusu Benjaminu může být důvodem opadávání lístečků následující:
a) přelití, co si budeme povídat, většina z nás si myslí, že osychá a nadále pak vydatně zalévá, takže přestat zalévat a nechat vyschnout
b) průvan, jen málokterá rostlina snese průvan, bohužel Ficus je na něj velice háklivý
c) stěhování v zimě, pokud si kupuješ rostlinku v zimě, může prodělat šok a shodit listy
d) nedostatek světla - v zimě je na Ficus prostě tma, takže mu to nedělejte ještě těžší a pravidelně roztahujte, aby alespoň nějaké světlo nachytal
e) velký chlad či velké teplo - ano i teplota hrahe roli, pokud je Ficus hned u topení a vmístnosti máte jak na Shaře nesmíte se divit, že osychá a listy padají. Druhý extrém je velká zima, ta nesvědčí skoro žádným rostlinám.
f) přílišné hnojení či vyžilá půda - i ficus občas potřebuje přísun živin, ale přílišná péče také škodí

A nemějte obavy, průměrně ztratí tento druh Ficusu v zimě až 30% listů. Na jaře zase hezky obraší a budete z něj mít radost.
Petra Nachtmanová

Odeslat příspěvekod Fidych 8. 3. 2007 00:48

Benjaminkovi prospějete občasným rosením listů, stačí 2x nebo 3x týdně. V bytě bývá suchý vzduch a fikusům nedělá dobře.
Zkuste namočit květináč do vody - pokud budou stoupat bublinky, je málo prolitá zem, až přestane bublat, je v pořádku zalito. Pak už jen udržujte zem vlhkou, poznáte to , když přimáčknete prstem zeminu.
V předjaří můžete fikusek i zastřihnout - obrazí a zhoustne.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 31. 3. 2007 23:51

Benjamínky jsou skutečně takoví konzervativci a nemají rádi změnu. V zimě jim k opadu stačí snížený přísun světla a naopak zvýšená teplota v místnosti. Je to dost běžné, že na jaře zbývá z banjamínku nevzhledné koště, ale při troše péče (správná zálivka, dostatek světla, ale ne úpal,omytí listů a rosení) se Vám určitě dá dohromady. Chce to věnovat mu trochu času a trpělivost.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 4. 2007 23:41

Pokud fíkovník shodí přes zimu většinu listů, může se také jednat o příznak nemoci jeho kořenů. Rostlinku přesaďte do menšího květináče a seřízněte ji. Pak už zbývá jen čekat...
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod andes 5. 4. 2007 19:51

Ja mám tiež problem s fikusom. Okrem toho, že ho napadli nejaký škodcovia, ktorý si robia hnedé kukle na spodnej časti listu, sú na listoch veľmi jemné pavučiny a lepia sa mu listy. Prosím poraďte mi čo mám úrobiť.
andes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 4. 2007 20:20

Podle toho, jak popisujete škůdce máte zřejmě na fikusu:
puklice - na spodní straně listů jsou chráněny tvrdým hnědým štítkem, škodí sáním na listech
svilušky - jemné pavučinky, škodí sáním na listech
mšice - vypouštějí lepivý výměšek, na který se usazují houbové choroby (čerň) a škodí sáním listů.
Protože jsou to všechno saví škůdci, použijte přípravek BIOOL který likviduje všechny tři skupiny (jinak lze použít na každého škůdce jiný přípravek, ale zbytečně byste ošetřovali rostlinu několikrát). S puklicemi je trochu problém, chrání se štítkem, takže skutečně účinná likvidace je omýt z rubu napadené listy a tak štítky odstranit. Teprve potom postříkat. Pokud je napadení hodně silné, zopakujte ošetření podle návodu několikrát.
Na samotné svilušky je dobrý OMITE 30W nebo TALSTAR, na mšice MOSPILAN a na puklice uvedený BIOOL.
Jestli není fikus příliš veliký, vyneste ho k postřiku raději na balkon nebo zahradu.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod p_mach 26. 6. 2009 15:13

opada a zase obrazi, jiz leta mi bojuje s nejakym savym skudcem - male cerne tecky zespoda listu, zadna chemie nepomaha. Ale posledni dobou se pridala nejaka houbova choroba - na povrchu zeminy se objevuji hnede utvary, zkusil jsem presadit a vratilo se to
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 6. 2009 17:22

Možná si někdo z Vás řekne, že jsem barbar pokojových rostlin, ale fikus benjamina jsem měla tak veliký, že už kvůli němu nebylo ani vidět v místnosti, stál asi metr od okna. Ač nerada to dělám, přistoupila jsem k likvidaci a následnému "množení". Rozřezán na vrcholové řízky, opláchnut ve vaně, aby přestal ronit mléko, byly posléze řízky ponořeny do dvou lahví od zavařenin a ponechány na polici na světle. Všechny v krátké době zakořenily a mají se i v čisté vodě k světu. Jak si tedy vysvětlit, že nesnáší přemokření? Snad by se mu nejlépe dařilo v hydroponickém květináči, tam by si bral vody jen tolik, kolik potřebuje. V nejbližší době plánuji je přesadit po třech až čtyřech řízcích do květináčů, aby byla rostlina hezká. kdybyste byl někdo z Prahy 4 a blízkého okolí, mileráda se rozdělím o přebytky.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 27. 6. 2009 17:29

Benjamina množím přesně jako ty.Ještě se mi nestalo,aby větvičky ve vodě nezakořenily. :lol:
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 29. 6. 2009 17:50

Tak jsem tomu bejamínkovi koupila ten samozavlažovací kořenáč, co se zalévá zepředu do takové hubičky. Zasadím do toho čtyři řízky a uvidíme. Když se mu ale tak pěkně daří v čisté vodě, bude se mu zaručeně líbit tady. Napíšu, jak to dopadlo.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 6. 2009 17:58

Tak já jsem kdysi strašně chtěla Benjaminek,donesla jsem si větvičky a světe div se nic se mi neujalo. :pozor Myslím jsem to zkoušela 2x a pak to vzdala. :oboze :oboze
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod p_mach 3. 7. 2009 14:49

p_mach píše:opada a zase obrazi, jiz leta mi bojuje s nejakym savym skudcem - male cerne tecky zespoda listu, zadna chemie nepomaha. Ale posledni dobou se pridala nejaka houbova choroba - na povrchu zeminy se objevuji hnede utvary, zkusil jsem presadit a vratilo se to

Tak to vypada, ze mi nikdo neporadi o co by mohlo jit? :oops:

Rizkovanim do vody se mnozi spolehlive, sveho napadeneho chudaka ted letnim a nez jsem ho dal ven, taky jsem mu pekne zkratil vyhony a uz se chytaji a puvodni rostlina vyhani spoustu novych listu, ale hned je napadaji ty potvory....
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 7. 2009 16:28

Pro Vás je rada jen jedna. Musíte se zbavit "potvor", co Vám ho žerou. Vyndat, opláchnout v postřiku proti savým a žravým škůdcům a přesadit do propařené zeminy. Taky se poohlédněte po ostatních květinách, máte.li další, jestli ti škůdci nepřilézají z vedlejších květináčů. Když si škůdci Váš benjamínek oblíbili, vrhnou se Vám na něj zase.
dama 55
Návštěvník

Odeslat příspěvekod p_mach 20. 9. 2009 21:59

zeminu jsem vymenil, trikrat omyl a aplikoval postrik, jine rostliny problem nemaji. Na obrazku je videt jak jsou listy poskozovany - nahlodana hlavni zila. Nejhorsi je, ze nemohu nalezt puvodce, male cerne tecky po zvetseni jsou nejspis exkrementy a ne vlastni potvurky
Přílohy
DSC_5239.jpg
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikelu 15. 7. 2011 15:07

Zdravím, myslíte si, že je vhodné do fíkusu benjamina zapichnout zavlažovací kouli, která zajistí rovnoměrné zavlažování? A ještě jedna otázka ohledně listů, žloutnou od okrajů a opadávají? Bojím se, abych fíkus nepřemokřil, proto ho zalévám jen občas, ale četl jsem, že se zase nemá nechat vyschnout.. Kolikrát týdně je vhodné ho zalévat? Díky za odpovědi.
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 7. 2011 21:01

Fikusy by se měli zalévat středně - což je dost široký pojem. Zálivka musí být úměrná tomu, jak je rostlina velká - čím větší, tím víc vody odpaří přes listy, záleží na pokojové teplotě a umístění (vyšší teplota = vyšší potřeba vody). Stalo se mi taky, že jsem pozapomněla víc jak metrový košatý fikus zalít, a po opožděné zálivce začal dost shazovat listy. Když dloubnete prstem do země v květníku, určitě poznáte, jestli je mokrá nebo naopak přeschlá. Zalívám fikusy dost, až proteče voda do misky a zbylou asi po hodině vylévám. Teď v létě musím největší fikus zalívat denně, ty menší - "pokojové" velikosti, při podmračném počasí určitě každý třetí den, když je hodně teplo, klidně každý den. Že je něco v nepořádku dají rostliny vždycky najevo samy, a určitě dojdete k tomu, jak jim vyhovět. Horší je pro ně trvalé přemokření a voda v misce, protože v půdě pak chybí vzduch a kořeny nemohou dýchat. Takže rostliny častěji hynou přelitím, než jednorázovým vyschnutím země.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 16. 7. 2011 15:39

Díky moc.. Bál jsem se, abych ho nepřemokřil, tak jsem ho zaléval tak ejdnou za týden, ale teď jsem našel víc uschlých listů se žlutým okrajem, tak ho budu zalévat časteji. Když jsem do něho dlubl prstem, byl suchý, takže to musím častěj kontrolovat. Snad mi poroste :) Pozděj sem hodím fotky co jsem si koupil nový Ficus Ginseng :) Doufám, že poroste.. Je to fakt krasavec..
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikelu 10. 8. 2011 16:52

Ahojte, prosím o radu, nevím co mám dělat se svým fícusem, neustále opadává, ze začátku byl tak krásně hustý, ale teď už je to taková "metla"! :-( myslím si, že světla má dost, průvan mít nemůže, nepřesunuju ho z místa na místo, tak už nevím co s ním.. hnojím podle údajů na hnojivu, vodu používám dešťovou.. na fotkách je vidět hnědnutí listů, které poté opadávají..
DSC00898.JPG
DSC00900.JPG
tady ještě posílám fotku toho Ginsengu, který jsem si koupil :)
DSC00901.JPG
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 10. 8. 2011 17:40

Něco podobného jsem měla také,když jsem ho hnojila hnojivem specielně na fíkusy.Začal opadávat.Přesadila jsem ho,přestala hnojit a je v pořádku.Jinak mě nic nenapadá čím by to mohlo být. :hm
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikelu 10. 8. 2011 19:06

a mám ho zasadit zase do stejného květináče? a tu starou hlinu mam oklepat z kořenů nebo nechat a přidat novou? a jaký substrát je nejvhodnější? diky
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 8. 2011 21:45

Možná ho i moc zalíváte, on je barevný fikusek (podle mně) krapet choulostivější - taky mi opadával. Pak jsem ho seřízla (mírně), a snažím se, aby nebyl v mokru a květník na studeném podkladu, takže stojí v polystyrenovém tácku.
Můžete přesadit do nové země, měla jsem jen substrát pro pokojovky a přidala jsem hrst rašeliny a tak pětinu kompostu - zeminu pořádně promíchejte. Někdy jim vadí i průvan, a taky prudké slunce... Ale měl by po přesazení a sestřihu začít obrážet a zhoustnout :tleskani
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 11. 8. 2011 13:34

no snad se zvetí... list vždycky začne hnědnout a pak odpadne :(
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikelu 17. 8. 2011 19:48

tak dneska jsem fíkus přesadil, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Nasadil jsem ho do trochu většího květináče, zeminu jsem si koupil na zelené rostliny od Agra.. tak uvidíme
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 8. 2011 22:08

Uvidíte, že se dá dohromady!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 2. 1. 2012 13:11

Ahojte všichni, zase za váma jdu pro radu ohledně tohoto Ficusu Robusta.. posledni dobou postupne začaly opadávat listy. Nevíte čím by to mohlo být? Dnes jsem ho postříkal Fastem proti sviluškám, kdyby náhodou. Díky moc
02012012119.jpg
02012012120.jpg
02012012121.jpg
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod EliVo 24. 1. 2012 15:10

pane machu, mrkněte na diskuzi CHOROBY POKOJOVÝCH ROSTLIN, v oddělení pokojové rostliny, mám stejný problém, rada taky nebyla žádná, ale teď jednu novou mám!!!
EliVo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod p_mach 24. 1. 2012 21:57

Děkuji za zprávu, je to skoro tři roky a fikus žije dál, ale každou zimu se problém opakuje. Nemyslím že to jsou houbičky, jsem si dost jist, že to jsou nějaké brebery, ale žádná chemie nefunguje. Těď zkouším jedovaté tyčinky do půdy, ale je to děsně drahé a protože květináč je veliký, tak bych se nedoplatil, takže to vzdávám.
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EliVo 25. 1. 2012 09:51

Myslela jsem, že jste třeba za tu dobu problém vyřešil :-)) ale hlavně že benjamín žije dál!!!! Jen já mám pocit, že tam ty šupinky byly i přes léto venku........... Pokud budete úspěšný, dejte vědět :-) hodně zdaru a škůdcům zmar!!!
EliVo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mandy69 10. 1. 2013 11:12

Dobrý deň,
môj fikus už dlhšiu dobu chradne, žltnú a následne mu opadávajú listy. Myslela som, že je to tým, že bol premokrený. Na listoch som ale dnes objavila malé čierne bodky. Myslím, že sú to puklice, ale nie som si istá. A na niektorých listoch, sú hnedé fľaky. Podobá sa to na svilušku. Ale tiež som si nie istá. Najhoršie je, že som ten fikus mala pod oknom kde sú orchidky. :/ Prezrela som ich našťastie som nič nenašla, ale čo keď.... :-(
Čo s ním? Poraďte...Obrázek, Obrázek, Obrázek, Obrázek
mandy69
Návštěvník

Odeslat příspěvekod p_mach 10. 1. 2013 11:42

Píšete přesně to co jsem tu psal před lety. Bohužel mi nikdo moc neporadil a v domě se mi dlouhodobě nedaří vymýtit puklice ( ty ale dle popisu nemate - jsou hnede jako male želvicky na vetvickach a spocku listu a nejlepsi na ne je olejovy postrik ktery je udusio - ale musite je pokropit vsechny ) a cosi jako molice. Letos jsem nakoupil zasobu Mospilanu a kropim ve velkem, zatim cekam na efekt
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mandy69 10. 1. 2013 12:00

takže tie čierne bodky nie sú puklice??čo to teda je?
mandy69
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 10. 1. 2013 13:11

Zkus postřik substrál kareo,já jsem válčila s červci a po dvouch postřikách je po nich.Jsou i tyčinky ,granulky které se dají do zeminy.Opravdu to zabírá.
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod EliVo 10. 1. 2013 13:25

a na ty bílé vločky u stopky listů někdo přišel? mám je tam pořád :-(
EliVo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod p_mach 10. 1. 2013 14:42

Uplne laicky nazor, ale i po mnohonasobnem zvetseni jsem zivot nepozoroval a tak si myslim, ze to je prystici stava po poruseni povrchu listu skudci.
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EliVo 10. 1. 2013 21:11

mě už to taky napadlo, že to žádný zvířátko třeba není, ale zase když tu vločku setřu, je na stopce tmavší flíček, jako by ho něco vysálo, tak nevím...
ale myslím, že tím benjamín nijak extrémně netrpí, protože v létě se krásně rozrostl, a i teď přes zimu prospívá.... takže snad jen ťuk, ťuk, ťuk :-)
EliVo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 11. 1. 2013 15:06

Mám velký benjamím 1,5 m vysoký,a ty bílé vločky mám na něm každou zimu.Také nevím čím to je .
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Madlax 24. 6. 2014 12:48

Dobry den,
před dvěma roky donesl přítel z práce benjaminka, je to poměrně už vysoká rostlina a máme ji na světlém místě, kde na ni nejde přímé slunce ale má potřebné světlo. Zalévám ho pravidelně jednou týdně, samozřejmě aby nebyl přelitý. Doteď se mu dařilo dobře. Odjeli jsme na týden na dovolenou a když jsme se vrátili, tak jsme zjistili že chřadne. některé jeho listy zůstávaj zelené a některé úplně hnědnou, kroutěj se a opadávaj. Také se nám začal v květináči trochu naklánět na stranu, tak jsem si řekla, že mu ten květináč už bude malý a přesadím ho. Pak jsem po pár radách slyšela, že přesazování starších benjaminků může pro ně být nepříjemná změna. Takže teď váhám, jestli ho tedy přesadit? A co mohlo způsobit takto opadavé listy? Ptala jsem se i přítele, jestli do něj nelil vodu a jestli není přelitý, nebo jestli do něj něco nelila známá, co nám o dovolené hlídala byt. Také jsem na povrchu hlíny našla trošinku bílý povlak, plíseň? Co jsme byli na dovolené, tak tu prý byla v čechách strašná zima a před tím zase hrozná vedra. Mohla by i taková změna počasí a teplot mít na rostlinu vliv? Ráda bych zjistila příčinu, abych věděla, jak rostlině pomoct a zdali je vhodné ji přesadit?
Obrázek
Madlax

Odeslat příspěvekod Enky-joe 9. 11. 2016 12:20

Tak koukám, že jsem udělal špatně co šlo. Šel jsem do obchodu a vybral si kytku co se mi líbí, fíkus. Viz obrázek - http://www.katalog-rostlin.cz/pokojove- ... foto1.html

Fíkus, jsem dovezl domů, kde jsem ho přesadil do většího květináče a zároveň přidal jednu zelenou tyčinku hnojiva a substrát z drcených kokosů. Když to sečtu - teplotní šoky při převážení, nemám vychytanou zálivku, nevím jestli tomu nějak ublížil ten kokos a vetší květináč a hnojení.

Sedím v kanceláři s klimatizací, v okně máme celý den žaluzie (roztažené), a na fíkus jde průvan při zavírání dveří.

Opadlo několik listů a listy jsou teď celkově jakoby vysušené. Prostě né tak pevné a silné, jako když jsem ho kupoval, jsou to první 3 dny od změny, zaléval jsem mírně každý den, půda mi přišla témeř suchá v misce žádná voda. Mám si dělat starosti?
Enky-joe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 9. 11. 2016 23:49

Může shazovat listy kvůli nedostatku světla, uvidíte sám, jak to dopadne.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrKra 29. 11. 2017 17:47

Většinou je to tím, že je v průvanu ( nesnáší chladný vzduch ) nebo přemokřený. http://www.kytice-expres.cz
PetrKra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flora Květiny 6. 3. 2018 11:33

Dobrý den, fikusy všeobecně nemají rádi průvan. Je stli v místnosti větráte tak je pravděpodobné že to bude tím. Také to v tomto období může být zapříčiněno topnou sezonou.
https://www.flora-kvetiny.cz/
Flora Květiny

Odeslat příspěvekod Návštěvník 13. 4. 2018 09:39

Můžu ostříhat benjamínka?
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rajsa 14. 4. 2018 09:19

Jasně že jo, loni jsem to udělala, nechala jsem jen kmínek a krátké větvičky a už mi krásně obrazil.Chce jen trochu méně zalívat, když přijde o listy. Ostřihané větvičky jsem si dala zakořenit, taky už rostou.
Vlastina
rajsa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 25. 4. 2018 14:01

Ahoj, mám stejný problém jako v roce 2009-2013 p_Mach, EliVo a mandy69. Fíkus žije, sice neopadává, ale kroutí se mu mladé listy. Po podrobné prohlídce jsem zjistila, že na 2m vysokém stromku jsou napadeny úplně všechny listy - mezi řapíkem a listem je zespodu hrudka zaschlého latexu (viz foto pana p_Macha u staršího přípěvku), u starších listů je po seškrábnutí hnědá skvrna po kousnutí, u mladších zatím jen tmavě zelená. Na starších listech je kromě tohoto kousance ještě jeden až dva hnědé přímo na listu, mladší listy opět mají zatím jen tmavězelený flek. Nikde nikdo, kdo by hryzal, není k nalezení. Rozhodla jsem se proto pro radikální řešení: ostříhala jsem všechny listy (několik hodin piplačka), všechny jsem prohlédla a nic. Našla jsem asi pět listů s puklicemi, ale to nebyl ten problém. Nechala jsem strom přes noc odpočinout, mezitím se mu rozvinuly nové lístečky (zrovna je v obrážecí fázi - duben). Druhý den jsem stříkala nejsilnějším ředěním přírodního roztoku od Natury - Rock Effect, strom jsem důkladně prolila, odstranila jsem i vrchní půdu až po kořeny, do nich jsem nalila asi litr roztoku. Druhý den jsem dala strom ven, při kontrole na vyrašených lístcích jsem objevila na každém asi půl milimetru velkou nazrzlou potvůrku lístečkovitého tvaru - třásněnku skleníkovou. Shodou okolností jsem použila správný postřik, takže mrtvou, ale už pod sebou měly mrchy vyhryzané minidírečky. Byl to jistě problém i p_Macha, nacházel po nich všude malé černé bobečky - já ne, já si problému všimla po osprchování stromu, takže bobečky nebyly. Za týden, až strom více obraší (a naláká to případné přeživší potvory) plánuji další postřik. Doporučuji stříkat buď venku, nebo si na zeď za strom nalepit igelit či noviny a šplíchat u zdi (strom 4x pootočit, ať se to dostane opravdu všude). V návodu píší sice "do skanutí", ale to se týká spíše listů, větve jsem slila kompletně, když byl cucal neviditelný, byl malý a mohl být kdekoli. Napíšu, jak to dopadlo.
Návštěvník

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Autor