Poraďte, jak udržet při životě fikus benjamínek

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod p_mach 3. 7. 2009 13:49

p_mach píše:opada a zase obrazi, jiz leta mi bojuje s nejakym savym skudcem - male cerne tecky zespoda listu, zadna chemie nepomaha. Ale posledni dobou se pridala nejaka houbova choroba - na povrchu zeminy se objevuji hnede utvary, zkusil jsem presadit a vratilo se to

Tak to vypada, ze mi nikdo neporadi o co by mohlo jit? :oops:

Rizkovanim do vody se mnozi spolehlive, sveho napadeneho chudaka ted letnim a nez jsem ho dal ven, taky jsem mu pekne zkratil vyhony a uz se chytaji a puvodni rostlina vyhani spoustu novych listu, ale hned je napadaji ty potvory....
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 3. 7. 2009 15:28

Pro Vás je rada jen jedna. Musíte se zbavit "potvor", co Vám ho žerou. Vyndat, opláchnout v postřiku proti savým a žravým škůdcům a přesadit do propařené zeminy. Taky se poohlédněte po ostatních květinách, máte.li další, jestli ti škůdci nepřilézají z vedlejších květináčů. Když si škůdci Váš benjamínek oblíbili, vrhnou se Vám na něj zase.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod p_mach 20. 9. 2009 20:59

zeminu jsem vymenil, trikrat omyl a aplikoval postrik, jine rostliny problem nemaji. Na obrazku je videt jak jsou listy poskozovany - nahlodana hlavni zila. Nejhorsi je, ze nemohu nalezt puvodce, male cerne tecky po zvetseni jsou nejspis exkrementy a ne vlastni potvurky
Přílohy
DSC_5239.jpg
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikelu 15. 7. 2011 14:07

Zdravím, myslíte si, že je vhodné do fíkusu benjamina zapichnout zavlažovací kouli, která zajistí rovnoměrné zavlažování? A ještě jedna otázka ohledně listů, žloutnou od okrajů a opadávají? Bojím se, abych fíkus nepřemokřil, proto ho zalévám jen občas, ale četl jsem, že se zase nemá nechat vyschnout.. Kolikrát týdně je vhodné ho zalévat? Díky za odpovědi.
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 15. 7. 2011 20:01

Fikusy by se měli zalévat středně - což je dost široký pojem. Zálivka musí být úměrná tomu, jak je rostlina velká - čím větší, tím víc vody odpaří přes listy, záleží na pokojové teplotě a umístění (vyšší teplota = vyšší potřeba vody). Stalo se mi taky, že jsem pozapomněla víc jak metrový košatý fikus zalít, a po opožděné zálivce začal dost shazovat listy. Když dloubnete prstem do země v květníku, určitě poznáte, jestli je mokrá nebo naopak přeschlá. Zalívám fikusy dost, až proteče voda do misky a zbylou asi po hodině vylévám. Teď v létě musím největší fikus zalívat denně, ty menší - "pokojové" velikosti, při podmračném počasí určitě každý třetí den, když je hodně teplo, klidně každý den. Že je něco v nepořádku dají rostliny vždycky najevo samy, a určitě dojdete k tomu, jak jim vyhovět. Horší je pro ně trvalé přemokření a voda v misce, protože v půdě pak chybí vzduch a kořeny nemohou dýchat. Takže rostliny častěji hynou přelitím, než jednorázovým vyschnutím země.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 16. 7. 2011 14:39

Díky moc.. Bál jsem se, abych ho nepřemokřil, tak jsem ho zaléval tak ejdnou za týden, ale teď jsem našel víc uschlých listů se žlutým okrajem, tak ho budu zalévat časteji. Když jsem do něho dlubl prstem, byl suchý, takže to musím častěj kontrolovat. Snad mi poroste :) Pozděj sem hodím fotky co jsem si koupil nový Ficus Ginseng :) Doufám, že poroste.. Je to fakt krasavec..
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikelu 10. 8. 2011 15:52

Ahojte, prosím o radu, nevím co mám dělat se svým fícusem, neustále opadává, ze začátku byl tak krásně hustý, ale teď už je to taková "metla"! :-( myslím si, že světla má dost, průvan mít nemůže, nepřesunuju ho z místa na místo, tak už nevím co s ním.. hnojím podle údajů na hnojivu, vodu používám dešťovou.. na fotkách je vidět hnědnutí listů, které poté opadávají..
DSC00898.JPG
DSC00900.JPG
tady ještě posílám fotku toho Ginsengu, který jsem si koupil :)
DSC00901.JPG
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 10. 8. 2011 16:40

Něco podobného jsem měla také,když jsem ho hnojila hnojivem specielně na fíkusy.Začal opadávat.Přesadila jsem ho,přestala hnojit a je v pořádku.Jinak mě nic nenapadá čím by to mohlo být. :hm
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikelu 10. 8. 2011 18:06

a mám ho zasadit zase do stejného květináče? a tu starou hlinu mam oklepat z kořenů nebo nechat a přidat novou? a jaký substrát je nejvhodnější? diky
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 8. 2011 20:45

Možná ho i moc zalíváte, on je barevný fikusek (podle mně) krapet choulostivější - taky mi opadával. Pak jsem ho seřízla (mírně), a snažím se, aby nebyl v mokru a květník na studeném podkladu, takže stojí v polystyrenovém tácku.
Můžete přesadit do nové země, měla jsem jen substrát pro pokojovky a přidala jsem hrst rašeliny a tak pětinu kompostu - zeminu pořádně promíchejte. Někdy jim vadí i průvan, a taky prudké slunce... Ale měl by po přesazení a sestřihu začít obrážet a zhoustnout :tleskani
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 11. 8. 2011 12:34

no snad se zvetí... list vždycky začne hnědnout a pak odpadne :(
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikelu 17. 8. 2011 18:48

tak dneska jsem fíkus přesadil, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Nasadil jsem ho do trochu většího květináče, zeminu jsem si koupil na zelené rostliny od Agra.. tak uvidíme
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 8. 2011 21:08

Uvidíte, že se dá dohromady!
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod mikelu 2. 1. 2012 12:11

Ahojte všichni, zase za váma jdu pro radu ohledně tohoto Ficusu Robusta.. posledni dobou postupne začaly opadávat listy. Nevíte čím by to mohlo být? Dnes jsem ho postříkal Fastem proti sviluškám, kdyby náhodou. Díky moc
02012012119.jpg
02012012120.jpg
02012012121.jpg
mikelu
Návštěvník

Odeslat příspěvekod EliVo 24. 1. 2012 14:10

pane machu, mrkněte na diskuzi CHOROBY POKOJOVÝCH ROSTLIN, v oddělení pokojové rostliny, mám stejný problém, rada taky nebyla žádná, ale teď jednu novou mám!!!
EliVo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků