Poraďte, jak udržet při životě fikus benjamínek

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod james11 8. 1. 2006 15:02

Začal nám opadávat fikus benjamínek, co mi poradíte, jak ho zachránit? Děkuji za reakce
Nikdy neříkej to nejde... :-)
james11
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pěstitel 8. 1. 2006 16:00

Nevadí, ona zase obraší. Ale musíte dodržet několik zásad. Benjamínek nesnáší přemokření půdy ani vysychání. Takže potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesmí stát ve vodě. Zjistěte, zda je přemokřený nebo suchý. Zalívat by se měl teď v zimě mírně, ale ne zase málo. Pokud hodně topíte v bytě, tak ho zalévejte co tři dny. Nalejte k němu trochu vody. V misce ale nesmí být vody moc. Přesto musíte hlínu provlhčit. Chce to cit a cvik. Pokud půda proschne na povrchu, nesmí být suchá více než 2 dny. Benjamínek má také rád světlo. Ale nesnáší průvan a časté stěhování. Shazováním listů však neumřel, pouze s vámi mluví. Takže s ním mluvte také. Normálně na něj opravdu mluvte a on vám obraší. Poproste ho, ať obrazí a vydrží. Je vědecky dokázáno, že květiny reagují na hlas svého majitele. Není to žádné šarlatánství. Navíc benjamínek vychytává zplodiny z počítače, televize a dalších spotřebičů a je v bytě skutečně užitečný. Pamatujte tedy!

Mírně vlhko, světlo, žádný průvan a teploty minimálně 10 stupňů Celsia. Čím tepleji, tím více vody.
Pěstitel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nadšenec 9. 1. 2006 09:57

james11 píše:Začal nám opadávat fikus benjamínek, co mi poradíte, jak ho zachránit? Děkuji za reakce /quote]


Benjamínek nemá rád velké šoky. Většinou začne padat, když mu hodně proschnou kořeny. Nesnáší trvalé zamokření, ale už vůbec ne úplné proschnutí kořenového systému. A taky nenávidí průvan a časté stěhování. A pokud ho převážíte v těchto mrazivých dnech, pak má velký šok ze změny teplot. Ale souhlasím ve všem s pěstitelem. Není třeba se ničeho bát. On zase obrazí. :) Takže hlavu vzhůru a dopřejte mu trochu lásky, zase se zazelená.
Nadšenec
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Conny 22. 12. 2006 16:34

Podívejte se zespoda na listy. Mohli by to být červci - vypadají jako bílý voskovitý chomáček. Likvidovat systemickým insekticidem.
Conny

Odeslat příspěvekod Petra Nachtmanová 28. 2. 2007 13:50

U Ficusu Benjaminu může být důvodem opadávání lístečků následující:
a) přelití, co si budeme povídat, většina z nás si myslí, že osychá a nadále pak vydatně zalévá, takže přestat zalévat a nechat vyschnout
b) průvan, jen málokterá rostlina snese průvan, bohužel Ficus je na něj velice háklivý
c) stěhování v zimě, pokud si kupuješ rostlinku v zimě, může prodělat šok a shodit listy
d) nedostatek světla - v zimě je na Ficus prostě tma, takže mu to nedělejte ještě těžší a pravidelně roztahujte, aby alespoň nějaké světlo nachytal
e) velký chlad či velké teplo - ano i teplota hrahe roli, pokud je Ficus hned u topení a vmístnosti máte jak na Shaře nesmíte se divit, že osychá a listy padají. Druhý extrém je velká zima, ta nesvědčí skoro žádným rostlinám.
f) přílišné hnojení či vyžilá půda - i ficus občas potřebuje přísun živin, ale přílišná péče také škodí

A nemějte obavy, průměrně ztratí tento druh Ficusu v zimě až 30% listů. Na jaře zase hezky obraší a budete z něj mít radost.
Petra Nachtmanová

Odeslat příspěvekod Fidych 7. 3. 2007 23:48

Benjaminkovi prospějete občasným rosením listů, stačí 2x nebo 3x týdně. V bytě bývá suchý vzduch a fikusům nedělá dobře.
Zkuste namočit květináč do vody - pokud budou stoupat bublinky, je málo prolitá zem, až přestane bublat, je v pořádku zalito. Pak už jen udržujte zem vlhkou, poznáte to , když přimáčknete prstem zeminu.
V předjaří můžete fikusek i zastřihnout - obrazí a zhoustne.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod ottova 31. 3. 2007 22:51

Benjamínky jsou skutečně takoví konzervativci a nemají rádi změnu. V zimě jim k opadu stačí snížený přísun světla a naopak zvýšená teplota v místnosti. Je to dost běžné, že na jaře zbývá z banjamínku nevzhledné koště, ale při troše péče (správná zálivka, dostatek světla, ale ne úpal,omytí listů a rosení) se Vám určitě dá dohromady. Chce to věnovat mu trochu času a trpělivost.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 1. 4. 2007 22:41

Pokud fíkovník shodí přes zimu většinu listů, může se také jednat o příznak nemoci jeho kořenů. Rostlinku přesaďte do menšího květináče a seřízněte ji. Pak už zbývá jen čekat...
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod andes 5. 4. 2007 18:51

Ja mám tiež problem s fikusom. Okrem toho, že ho napadli nejaký škodcovia, ktorý si robia hnedé kukle na spodnej časti listu, sú na listoch veľmi jemné pavučiny a lepia sa mu listy. Prosím poraďte mi čo mám úrobiť.
andes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 5. 4. 2007 19:20

Podle toho, jak popisujete škůdce máte zřejmě na fikusu:
puklice - na spodní straně listů jsou chráněny tvrdým hnědým štítkem, škodí sáním na listech
svilušky - jemné pavučinky, škodí sáním na listech
mšice - vypouštějí lepivý výměšek, na který se usazují houbové choroby (čerň) a škodí sáním listů.
Protože jsou to všechno saví škůdci, použijte přípravek BIOOL který likviduje všechny tři skupiny (jinak lze použít na každého škůdce jiný přípravek, ale zbytečně byste ošetřovali rostlinu několikrát). S puklicemi je trochu problém, chrání se štítkem, takže skutečně účinná likvidace je omýt z rubu napadené listy a tak štítky odstranit. Teprve potom postříkat. Pokud je napadení hodně silné, zopakujte ošetření podle návodu několikrát.
Na samotné svilušky je dobrý OMITE 30W nebo TALSTAR, na mšice MOSPILAN a na puklice uvedený BIOOL.
Jestli není fikus příliš veliký, vyneste ho k postřiku raději na balkon nebo zahradu.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod p_mach 26. 6. 2009 14:13

opada a zase obrazi, jiz leta mi bojuje s nejakym savym skudcem - male cerne tecky zespoda listu, zadna chemie nepomaha. Ale posledni dobou se pridala nejaka houbova choroba - na povrchu zeminy se objevuji hnede utvary, zkusil jsem presadit a vratilo se to
p_mach
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dama 55 27. 6. 2009 16:22

Možná si někdo z Vás řekne, že jsem barbar pokojových rostlin, ale fikus benjamina jsem měla tak veliký, že už kvůli němu nebylo ani vidět v místnosti, stál asi metr od okna. Ač nerada to dělám, přistoupila jsem k likvidaci a následnému "množení". Rozřezán na vrcholové řízky, opláchnut ve vaně, aby přestal ronit mléko, byly posléze řízky ponořeny do dvou lahví od zavařenin a ponechány na polici na světle. Všechny v krátké době zakořenily a mají se i v čisté vodě k světu. Jak si tedy vysvětlit, že nesnáší přemokření? Snad by se mu nejlépe dařilo v hydroponickém květináči, tam by si bral vody jen tolik, kolik potřebuje. V nejbližší době plánuji je přesadit po třech až čtyřech řízcích do květináčů, aby byla rostlina hezká. kdybyste byl někdo z Prahy 4 a blízkého okolí, mileráda se rozdělím o přebytky.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kandl 27. 6. 2009 16:29

Benjamina množím přesně jako ty.Ještě se mi nestalo,aby větvičky ve vodě nezakořenily. :lol:
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 29. 6. 2009 16:50

Tak jsem tomu bejamínkovi koupila ten samozavlažovací kořenáč, co se zalévá zepředu do takové hubičky. Zasadím do toho čtyři řízky a uvidíme. Když se mu ale tak pěkně daří v čisté vodě, bude se mu zaručeně líbit tady. Napíšu, jak to dopadlo.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 6. 2009 16:58

Tak já jsem kdysi strašně chtěla Benjaminek,donesla jsem si větvičky a světe div se nic se mi neujalo. :pozor Myslím jsem to zkoušela 2x a pak to vzdala. :oboze :oboze
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků