Jak pěstovat amarylky

Tipy a rady o našich spolubydlících

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Martin H. 4. 1. 2006 15:23

Letos mi opět vykvetly cibule amarylisů. Pěstuju je již pět let a každé Vánoce mě cibule obšťastní dvěma lodyhami s několika květy. Mám bílé, růžové a červené. Klidně poradím, jak je pěstovat tak, aby kvetly nejen uprostřed zimy, ale podruhé i uprostřed léta.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sisinka 5. 1. 2006 16:50

Poradíte mi teda, kdy je mám zazimovat a zasadit, aby vykvetly fakt na vánoce?
Sisinka

Odeslat příspěvekod jezinasmisek@seznam.cz 9. 2. 2006 15:39

Vtom případě bych Vás porosila o radu :)
jezinasmisek@seznam.cz

Odeslat příspěvekod Martin H. 10. 2. 2006 11:39

Já vám tedy popíšu, jak to dělám já. Začnu suchou cibulí, kterou jsem si koupil v listopadu. Tak to vlastně začalo. Koupil jsem si tedy cibuli a hned na konci listopadu ji zasadil, dal na teplé okno a zaléval. Na Štědrý den kvetla. Nechal jsem ji odkvést a pořád zaléval. Rostlina vyhnala listy a rostla. Tak jsem ji od března nejen zaléval, ale také každý týden přihnojil. V květnu jsem dal truhlík (později truhlíky - mám jich dnes několik desítek) na balkon a zahradu do polostínu. Zaléval jsem je vydatně v létě a také hnojil. V srpnu cibule, k mému překvapení, opět vykvetly. Na konci září byly odkvetlé a já jsem je už nehnojil, přestal intenzivně zalévat. Nechal jsem je venku až téměř do konce října, dokud nemrzlo. Nechal jsem je prostě přejít mrazem, což je důležité kvůli tvorbě květů. A už jsem je nezaléval vůbec. Od října tedy byly v bytě a nechal jsem je zasychat. Vůbec nezaléval. V půli listopadu jsem je vyjmul ze země, ostříhal listy (všechny neuschly) a nechal zaschnout. 14 dní před vysazením jsem je (pro jistotu) skladoval v chladu. A na konci listopadu zasadil. Cibule mi vykvetly všechny. Každá měla 2 stonky. A ty větší na jednom stonku 6 květů. Dělám to tak cyklicky 5 let a opravdu mám hromady květů 2x do roka.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sněhulka 12. 2. 2006 17:47

Mě amarylka vyhání jenom listy a kvést nechce, nemám na to štěstí
Sněhulka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Martin H. 14. 2. 2006 10:13

Patrně ji nehnojíte a hlavně, musí mít na podzim minimálně měsíc teplotu pod deset stupňů Celsia. Tedy ale nesmí být nižší než nula, cibule by namrzla. Bez obav ji prostě v říjnu vysypte z květináče, ustřihněte listy a vrzněte ji do špajzu, studeného sklepa nebo dolů do lednice. V prosinci ji zasaďte a pokvete!!! Zaručuji. A taky je důležité v létě hodně hnojit. Ta cibule se musí, s prominutím, nažrat hnojiva. Takže každý druhý týden zalít zálivkou s hnojivem! Zaručuji pěstební úspěchy.
Martin H.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bozena 5. 8. 2007 16:43

Já mám Amarylky už víc jak deset let a letos mě poprvé kvetla jen jediná.Při tom je pěstuju a starám se o ně stále stejně.Jsem zvědavá na letošní vánoce jest-li mě pokvetou.Ale jinak máte pravdu.
bozena
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Červík 5. 8. 2007 20:20

Postup pěstování mám stejný jako Martin.
Přes zimu jí nechávám v původním květináči v chladném sklípku a podle potřeby při prvním náznaku rašení ji přesadím, ne však každý rok.
Důležité je, aby vytvořila po odkvětu dostatek listů, to je základ pro další kvetení.
Obrázek
Shot with u-miniD,Stylus V at 2007-08-05
Raději kapku štěstí než bečku rumu. Diogenes
Červík
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Návštěvník 30. 8. 2008 09:06

[Od Edy 30,8,2008
Já mám několik druhů Amarylek,kvetou mi pravidelně na vánoce a některé dvakrát i třikrát do roka.Nedodržuji žádné odpočinky,cibule mají listy pořád.Na jaře je přesadím do květinového substrátu,přidá troch Perlitu a rohoviny,zalévám jednou týdně
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 22. 5. 2009 14:26

Moje známá měla hvězdník a nikdy jí nekvetl, přitom se o něj starala. Chyba byla v tom, že když cibuli přinesla do místnosti, začala ji zalévat - a rostlina vyhnala listy. Takže komu amarylka nekvete, zkuste ji po přenesení do teplé místnosti prostě nechat být a až rostlina ukáže květní stvol, tak teprve potom začít se zálivkou.. ;-)
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dana Bohuslavkova 1. 10. 2009 09:38

Mám 3 svoje a 5 jsem jich dostala a co ted mám udělat aby všechno kvetlo.Ted je mám ještě venkua a mají listy. už docela dlouho je nezalévám.Díky za rady.
Dana Bohuslavkova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 1. 10. 2009 16:46

Dano B :arrow: mám amarylis teprve od jara. Snažím se ho zazimovat, ale i když se snažím ho už zalít jen sem tam, listy má pořád. Druhý jsem si před měsícem koupila na tržnici už bez listů, jenže ten mi zase začal tlačit květ, tak jsem ho zasadila a brzo pokvete, dokonce leze druhý květ. Tak nevím, kdy ho nechám zaschnout. Moc skušeností také nemám, snad nám někdo poradí, jak dál.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 4. 10. 2009 13:48

Tak se s vámi rozdělím o svoje zkušenosti. Mám amarilky vlastně teprve čtvrtý rok, ale kvetou .Letos jsem je poprve měla v létě na zahradě ve volné půdě a byla jsem s tím moc spokojená,už proto, že doma nezabíraly místo.Jeden z těch venku zasazených podruhé rozkvetl na zahradě.
Dokud jsem je nedávala ven, přesazovala jsem do nové zeminy před koncem zimování. Nyní, když jsem je vyndávala ze zahrady zrovna dostaly novou zeminu.Přitom jsem zkrátila asi na jednu třetinu listy i kořeny. Do květináče dostali zeminu docela suchou a už je nezalila a odnesla do zimoviště(to je u mne špajz-je tam tma a nemrzne nikdy.)Na Rajčeti mám fotky z různých období roku jak rostly a kvetly.Dokud byly doma celoročně nezalévala jsem od srpna a taky nezhodily listy. Tak jsem je odnesla i s listy. Teď vím, že jsem je měla prostě odstříhnout.
Před týdnem mi poslala cibulky mladé-maličké ,kamarádka ze Slovenska. Bylo těch maličkých moc a tak jsem je zasadila všechny společně a samostatně jen ty co mají šanci na jaře vykvést.
Danielko asi ti nezbyde nic jiného, nežli nechat amarilku odkvést a zazimovat ji až odkvete. No a normálně ji předtím zastříhni a nebo to udělej jak já dřív. Strč ji do tmy i s listím a odstříhni jej později.
Obrázek
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Karen Válková 4. 10. 2009 13:50

Scandiaca píše:Moje známá měla hvězdník a nikdy jí nekvetl, přitom se o něj starala. Chyba byla v tom, že když cibuli přinesla do místnosti, začala ji zalévat - a rostlina vyhnala listy. Takže komu amarylka nekvete, zkuste ji po přenesení do teplé místnosti prostě nechat být a až rostlina ukáže květní stvol, tak teprve potom začít se zálivkou.. ;-)


No teda já je začínám opatrně zalévat již před donesením na světlo. Spíš bych se přikláněla k tomu ,že nebyla vhodná zemina a nebo velký květináč?
Ahoj všem Karen a Džesinka
Karen Válková
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milka60 5. 10. 2009 21:25

Krásne si si ich posadila,tie malé pestuj aj v zime na list,ony zbierajú živiny a budú ti skôr kvitnúť,ked ich dáš do tmy ,budú rásť až na jar milka
milka60
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků