Pivoňky

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ostružina 25. 5. 2008 21:31

Můžete mi doporučit trvalku, která dobře poroste mezi pivoňkami?
Ostružina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 5. 2008 22:13

Jaká je představa o výšce, květu apod?
Já pod ní mám úspěšně modřence a fialky, tulipány. V sousedství je kohoutek chalcedonský, kopretina i vratič (všechny tři jsou poněkud plevelné). Zimolez i růže jsou taky vedle bez problémů. Zimolez tedy roste po zdi, abych byl přesný. Často bývají vedle denivky.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ostružina 26. 5. 2008 16:57

Díky za doporučení. Denivku jsem letos zasadila před ně - spolu s hostou a čechravou. Kohoutek chalcedonský je dobrý nápad.
Ostružina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 27. 5. 2008 21:57

Záleží i na barvě a plnosti květu pivoňek. Vhodný je například kosatec v modré, fialové nebo bílé barvě, zvonek klubkatý, stračka, velkokvětý ozdobný česnek apod. Velmi efektně vypadají v sousedství lupiny-vlčího bobu a to i ve váze. Kombinovat můžete také klasickou růžovou či karmínovou plnokvětou s čínskou s bílými květy nebo s dalšími odrůdami pivoněk s květy jednoduchými.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 3. 6. 2008 22:37

Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting taky dobrý plevel.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 6. 2008 00:20

Pokud by byl zájem o kosatce, mohu v srpnu darovat velkokvěté. Potřebuji místo, a nějak se mi za poslední roky moc rozrostly.
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 12. 6. 2008 00:21

Ten plevel je náprstník :D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 6. 2008 14:00

Já vím, ale kopretiny, náprstník, zvonky, diviznu, kohoutek chalcedonský a fialy neseju. Stačí si jich všimnout při pletí. i aster mám nakonec dost.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 12. 6. 2008 14:31

parádní kosatce :tleskani
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 6. 2008 15:58

Pěkné kosatce :tleskani ale není místo :'( .Zahradu už mám přeplněnou až hrůza. Já bych spíš potřeboval darovat pozemek a udělat na domě nová okna.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 7. 2012 17:53

Zajímalo by mne jak, čím a kdy nejlépe přihnojovat pivoňky, tak aby co nejlépe rostly a dobře kvetly.
Také by mne zajímalo jaké máte kdo zkušenosti s rozmnožováním pivoněk. Vím, že se rozmnožují oddělením trsů z rozrostlé pivoňky a zasazením na nové místo. Letos jsem zkusil na mých pivoňkách nechat některé semeníky které se vytvoří po odkvetnuti na místě květu. Myslíte, že to nějak dozraje a dají se z toho získat semena a z nich pak vypěstovat nové pivoňky? Nezkoušel jste to náhodou už někdo?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 7. 2012 21:58

Starším pivoňkám prospěje kompost, nebo nějaké plné mnerální hnojivo - určitě byste si něco vybral z nabídky v zahradnických centrech, a rádi vám poradí.
Pivoňky ze semen - nevím - nikdy jsem to nezkoušela, jednou bezúspěšně u dřevité pivoňky, takže je raději množím dělením. Určitě je to rychlejší, a víte, co vám z nich vyroste. Nesázejte pivoňky hluboko (hlouběji, než byly), pak nechtějí kvést.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 7. 2012 22:51

Fidych:
Tím kompostem hnojíš jak a kdy. Předpokládám, že jen tak obsypáni pivoňky kompostem asi nebude příliš vhodné. A co to minerální hnojivo, neznáš nějaký konkrétní název co je vhodné na pivoňky?
Tomu vypěstování pivoněk ze semen nedávám příliš velkou naděj, že by se to povedlo, ale pokud to dozraje a budou z toho nějaké semena tak bych to zkusit mohl.
Jinak kdy je ty pivoňky nejlépe množit tím dělením? Někde jsem četl, že v srpnu. Stačí se ale do zimy dostatečně uchytit, tak aby přes zimu nevymrzly?
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 7. 2012 23:15

A nerýpat kolem nich.
Rychlejší je dělení, navíc pokud některé odrůdy *****í, je to jistota.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 7. 2012 11:08

Kompost (dobře uleželý) se může dávat na jaře, ale přisypat ho na podzim k rostlinám není také marné - pokud je ho vyšší vrstva, chrání je i před mrazem. Zjara je ho ale třeba rozhrnout, aby nebyly pivoňky utopené. Jinak přihnojuji občas Cereritem, uvolňují se z něj živiny postupně a cenově vás nezruinuje.

-- 11. 7. 2012 11:14 --

Ještě můžete použít hnojivo Substral - existuje několik druhů, podle typu rostlin - na keře, letničky, trvalky, růže... také se postupně uvolňuje do půdy po dobu asi tří měsíců, takže není třeba hnojit často :-))
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 4. 4. 2013 17:31

Tak sněhu tu máme,jako na severu jenže já se dneska byla jen tak kuknout v Baumaxu :oboze :nenapadne .No a co tam nevidím pivoňky, skoro všechny ty obyčejné barvy mám,ale co jsem chtěla, tak tu dřevitou co roste jako keříček.Koupila jsem si jí ve fialové barvě. Máte je někdo na zahradě :?: , chci se zeptat jestli nevymyrzají a jak rychle z toho vyroste keříček :hm .Zatím je malinká.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vlazy 4. 4. 2013 20:35

Tak já jsem loni v srpnu rozsadil pivoňky a jsem nyní velmi zvědavý jestli po zimě z nich něco bude a vyrostou.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 4. 2013 20:38

Máme dřevitou pivoňku na zahradě už přes dvacet let, a všechno zatím přežila. Už jsou na ní léta znát, takže ji po částech "zmlazuju", a i tohle přežívá. A musím se přiznat, že krom občasného přihnojení se o ní nijak zvlášť nestarám. A má se k světu, kvete každoročně a hodně.
Roste dobře, těžko to vysvětlit, ale keřík, viditelný na záhonu je z ní po dvou letech (ty první roky se jí může věnovat větší péče, líp narůstáe).
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 4. 4. 2013 20:40

Myslím že jo, zas takové velké mrazy nebyly.Akorád mají rády klid, tak možná nepokvetou letos. S tou dřevitou zkušenost nemáte ??? :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 4. 4. 2013 20:46

Ta, co o ní píšu je dřevitá, sytě růžová pivoňka :-]
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vlazy 4. 4. 2013 21:59

Já dřevité pivoňky nemám. Ty co mám jsou pouze samé nedřevité. Když jsem je loni rozsazoval tak jsem jim přidal trochu kompostu a přihnojil je Cereritem. Velké mrazy tak aby to přes zimu vymrzlo nebyly, ale mne jde spíše o to jestli se všechny dostatečně dobře ujmuly. Pokud z toho nic nebude tak letos budu zkoušet znova.
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 5. 4. 2013 15:20

Fidych děkuji za odpověd a omlouvám se, když jsem to psala ,tak tam ten váš příspěvěk nebyl.Tak jsem odpovídala jen pro Vlazy. Podle času je vidět,že to bylo odesláno, když jsem ještě psala a pak jsem to už neviděla :oboze .Takže se mohu těšit na dlouholetost dřevité pivoňky, to mám radost.Snad se te mé bude také dařit. :lol: Koupila jsem si fialkovou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skvrne 23. 4. 2013 13:54

Dobrý den, je pivoňka náročná na pěstování či nikoli? Jsem začátečník :O( Předem děkuji za sdílení zkušeností :o)
skvrne
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 23. 4. 2013 17:02

Není nic jednoduššího než pěstovat pivoňky,ty totiž chtějí jen klid :nenapadne . To zamená zasadit a už do nich nedloubat.Jen jsem nevěděla jestli ta keříčková je na tom stejně, nebo chce nějakou jinou péči.Ujistili mě tady, že je to stejné,tak si ji klidně kupte a přeji radost z květů. :tleskani :tleskani :tleskani
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod RaiskA 1. 6. 2013 21:46

tak krásně kvetou pivońky a furt do nich prší,tak je po parádě :-\
RaiskA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 11. 6. 2013 14:04

Kvetou nám pivoňky,ale ten déšť...ObrázekObrázek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník