Pivoňky

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Ostružina 25. 5. 2008 20:31

Můžete mi doporučit trvalku, která dobře poroste mezi pivoňkami?
Ostružina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kejki3 25. 5. 2008 21:13

Jaká je představa o výšce, květu apod?
Já pod ní mám úspěšně modřence a fialky, tulipány. V sousedství je kohoutek chalcedonský, kopretina i vratič (všechny tři jsou poněkud plevelné). Zimolez i růže jsou taky vedle bez problémů. Zimolez tedy roste po zdi, abych byl přesný. Často bývají vedle denivky.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ostružina 26. 5. 2008 15:57

Díky za doporučení. Denivku jsem letos zasadila před ně - spolu s hostou a čechravou. Kohoutek chalcedonský je dobrý nápad.
Ostružina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 27. 5. 2008 20:57

Záleží i na barvě a plnosti květu pivoňek. Vhodný je například kosatec v modré, fialové nebo bílé barvě, zvonek klubkatý, stračka, velkokvětý ozdobný česnek apod. Velmi efektně vypadají v sousedství lupiny-vlčího bobu a to i ve váze. Kombinovat můžete také klasickou růžovou či karmínovou plnokvětou s čínskou s bílými květy nebo s dalšími odrůdami pivoněk s květy jednoduchými.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 3. 6. 2008 21:37

Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting taky dobrý plevel.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 6. 2008 23:20

Pokud by byl zájem o kosatce, mohu v srpnu darovat velkokvěté. Potřebuji místo, a nějak se mi za poslední roky moc rozrostly.
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Obrázek Click Image to Enlarge Image Hosting
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 6. 2008 23:21

Ten plevel je náprstník :D
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 6. 2008 13:00

Já vím, ale kopretiny, náprstník, zvonky, diviznu, kohoutek chalcedonský a fialy neseju. Stačí si jich všimnout při pletí. i aster mám nakonec dost.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 12. 6. 2008 13:31

parádní kosatce :tleskani
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 6. 2008 14:58

Pěkné kosatce :tleskani ale není místo :'( .Zahradu už mám přeplněnou až hrůza. Já bych spíš potřeboval darovat pozemek a udělat na domě nová okna.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 7. 2012 16:53

Zajímalo by mne jak, čím a kdy nejlépe přihnojovat pivoňky, tak aby co nejlépe rostly a dobře kvetly.
Také by mne zajímalo jaké máte kdo zkušenosti s rozmnožováním pivoněk. Vím, že se rozmnožují oddělením trsů z rozrostlé pivoňky a zasazením na nové místo. Letos jsem zkusil na mých pivoňkách nechat některé semeníky které se vytvoří po odkvetnuti na místě květu. Myslíte, že to nějak dozraje a dají se z toho získat semena a z nich pak vypěstovat nové pivoňky? Nezkoušel jste to náhodou už někdo?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 10. 7. 2012 20:58

Starším pivoňkám prospěje kompost, nebo nějaké plné mnerální hnojivo - určitě byste si něco vybral z nabídky v zahradnických centrech, a rádi vám poradí.
Pivoňky ze semen - nevím - nikdy jsem to nezkoušela, jednou bezúspěšně u dřevité pivoňky, takže je raději množím dělením. Určitě je to rychlejší, a víte, co vám z nich vyroste. Nesázejte pivoňky hluboko (hlouběji, než byly), pak nechtějí kvést.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vlazy 10. 7. 2012 21:51

Fidych:
Tím kompostem hnojíš jak a kdy. Předpokládám, že jen tak obsypáni pivoňky kompostem asi nebude příliš vhodné. A co to minerální hnojivo, neznáš nějaký konkrétní název co je vhodné na pivoňky?
Tomu vypěstování pivoněk ze semen nedávám příliš velkou naděj, že by se to povedlo, ale pokud to dozraje a budou z toho nějaké semena tak bych to zkusit mohl.
Jinak kdy je ty pivoňky nejlépe množit tím dělením? Někde jsem četl, že v srpnu. Stačí se ale do zimy dostatečně uchytit, tak aby přes zimu nevymrzly?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 7. 2012 22:15

A nerýpat kolem nich.
Rychlejší je dělení, navíc pokud některé odrůdy *****í, je to jistota.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 11. 7. 2012 10:08

Kompost (dobře uleželý) se může dávat na jaře, ale přisypat ho na podzim k rostlinám není také marné - pokud je ho vyšší vrstva, chrání je i před mrazem. Zjara je ho ale třeba rozhrnout, aby nebyly pivoňky utopené. Jinak přihnojuji občas Cereritem, uvolňují se z něj živiny postupně a cenově vás nezruinuje.

-- 11. 7. 2012 11:14 --

Ještě můžete použít hnojivo Substral - existuje několik druhů, podle typu rostlin - na keře, letničky, trvalky, růže... také se postupně uvolňuje do půdy po dobu asi tří měsíců, takže není třeba hnojit často :-))
Fidych
Zahradník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků