květiny po celý rok

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Kulda.m 17. 2. 2008 16:04

Dobrý den, jako začínající zahrádkář se ptám, zda někdo poradí jaké, kdy a jak pěstovat květiny tak, aby postupně kvetly celou sezonu. Květiny bych chtěl na tři záhony 3 x 1,5 metru. Existují netové stránky na toto téma?

Děkuji :?: :?:
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 17. 2. 2008 19:32

Zdravím Vás,

existuje velké množství překrásných rostlin, ale podle Vašeho dotazu Vám není možné dobře poradit. Otázkou totiž je, v jakém prostředí záhony máte - jaká je tam zemina, v jaké nadmořské výšce žijete, jestli jsou záhony umístěny na slunci, v polostínu či ve stínu, na místě vlhkém či naopak suchém, zda chcete rostliny kvetoucí v konkrétních barvách nebo mix atd. atd. atd. - tohle je základ, bez jehož znalosti se neobejdu. :idea:
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 17. 2. 2008 21:25

Můžete se podívat například na internetové stránky časopisů Naše krásná zahrada nebo Flora na zahradě, tam bývají i plánky trvalkových záhonů rozkreslené a s udáním a počtem potřebných rostlin. Nebo se podívejte na
http://groups.google.com/group/zahrada, možná najdete inspiraci tam.
Má ovšem plnou pravdu paní Dvořáková, že bez znalosti podmínek (a požadavků na výšku a barvy kvetoucích trvalek) v kterých chcete záhon založit, těžko poradit konkrétní rostliny. Možností je obrovská spousta :!:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kulda.m 19. 2. 2008 17:44

Dobrý den, zahrada je 450 m nad mořem, jižní svah, slunečná. Domnívám se že nehnojená. Koupil jsem ji v loni v létě a tak začínám..
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 19. 2. 2008 20:59

Takže další dotaz: budete na zahradě stále, často, občas :?: Trvalky si celkem dobře poradí i samy, pokud se vysází jak potřebují. Letničky zas záhony víc zpestří, jenže je s nimi víc práce.
Máte vodu na zalívání, nebo bude lepší vysadit jen suchomilné trvalky?
To všechno ovlivňuje výběr rostlin pro záhon :wink:
Možná by se na jižním svahu dobře vyjímala i skalka?
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Kulda.m 20. 2. 2008 18:26

Dobrý den, na zahradu budeme jezdit každý vákend, alespoň na zalévání. Ovšem o dovolené třeba 14 dní mimo. Hezký den.
Kulda.m
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 21. 2. 2008 10:05

tak s tou skalkou bych taky souhlasila,do té se většinou sází rostliny které nepotřebují tolik půdy i se živinami si poradí samy,no a skalka vydrží bez vody.já ji třeba vůbec nezalívám.Pokud by jste si vybral do skalky nějaké stínomilné rostlinky jako je například skal.pěnišník nebo čechrava,levisie těm nesmí stát voda v listové růžici a další u těch bych vsadila nějaký zakrslý jehličnan nebo thujku.
V této situaci mate mnoho možností.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 21. 2. 2008 21:27

Kulda.m píše:Dobrý den, na zahradu budeme jezdit každý vákend, alespoň na zalévání. Ovšem o dovolené třeba 14 dní mimo. Hezký den../quote]

Z trvalek vhodných i do skalky můžete mít brzy zjara žlutě kvetoucí hlaváček,nízké floxy, od května kvetoucí trávničky (červená, růžová, bílá), nízké hvozdíky, po celé léto kvetoucí kakosty, kosatec nízký, rozchodníky, netřesky, mateřídoušky, vyšší šuškardu, nějakou tu okrasnou trávu - nižší kostřavy, ostřice (i barevné listem), na podzim kvetou nízké trvalé astry. Pochopitelně jarní cibuloviny (krokusy, modřence, ladoňky), později tulipány, v kterých najdete jarní, i v létě kvetoucí odrůdy - je toho spousta :roll: .
Tyhle rostliny, co zmiňuji, jsou opravdu nenáročné na péči, snesou i dlouhodobější sucho, vysázíte z nich záhon, nebo osázíte skalku. Ale každý má své jiné oblíbence, tak se myslím dozvíte ještě hodně jiných tipů :)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Monetka 16. 10. 2008 08:29

Jste moje krevní skupina . Ten styl pěstování o kterém se ziňujete je tzv. "Anglický venkov" - Cottage styl. Před třemi lety jsme nově koupili satek, s nádvořím a podle cesty vytvářím právě takový záhon, který kvete od brzkého jara až do mrazů, v podstatě jeden vysoký rozchodník má květenství po celou zimu až do jara, kdy jej stříhám.
POkud máte zájem, zašu Vám seznam rostlin, které máme na záhoně zasázeny, sestava je taková, že trvalky postupně nakvétají, zatahují a v květu je nahrazují jiné, nebo zůstávají na svém místě a krášlí záhon barevnými listy. Samozřejmě sem patří i trávy, které jsou právě v tomto obodbí vleice dekorativní svými vysokými květenstvími.
Na svých stránkách postupně popisuji různé druhy pěstování a styly zahrad.
http://skalnickar.blog.cz/. V přípdaě zájmu je tam uveden i kontaktní e-mail na mě.
Monetka

Odeslat příspěvekod kejki3 16. 10. 2008 16:35

Pochlubte se rovnou tady, seznam i fotky rádi uvidíme.
kejki3
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Monetka 16. 10. 2008 17:54

;-) až přestane pršet tak nafotím a napíšu seznam. On ten záhon vzniká vlatně tak, že prostě celoročně kupuji rostliny a dosazuji. Důležité je vědět co je to za rosltiny, jaké potřebují podmínky a jak se chovají po dokvětu, aby to nebylo moc přeplněné.
Vlastně to je další téma na článek- díky za typ :tleskani . Až bude na webu tak dám vědět :idea:
Monetka

Odeslat příspěvekod HanaT 16. 10. 2008 19:12

máte moc pěkné stránky,a těch rostlinek :tleskani no paráda
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Monetka 20. 10. 2008 18:59

Díky, mám radost, když se libí to co dělám a umím. Kytiček máme skutečně dost. Stránky jsme začali s mužem dělat letos v létě. Chyběly mi informace o rostlinách a vždy mi dalo dost práce dohledat to co potřebuji, no a když ty informace už byly, tak proč se o ně nepodělit. Ono hlavně se jedná o vlastní zkušenosti s pěstováním. kromě několika kytek Euphorbia jsou všechny fotky z naší sbírky a zahrady.
Monetka

Odeslat příspěvekod Danielka.9 7. 3. 2009 17:39

Chtěla bych se zeptat p.Hany myslím, že pěstuje jiřinky kdy je mám nechat naklíčit :?: :hm Dneska jsem si je koupila :hm :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HanaT 7. 3. 2009 17:46

Jiřinky už nemám nezvládala bych to všechno,ale když jsem měla tak hlízy se dávají do země po 20 dubnu ,aby nenarašily dříve než po zmrzlíých, mladé nárusty jsou velice háklivé na sebemenší mrazík,a jestli máte semínka,ty stačí vyset do skleníku ,foliáku apod.s ostatními semeny letniček.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků