hortenzie

Vše o nepřeberném světě trvalek

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod V.Hejzák 9. 7. 2007 23:43

Nevíte někdo, proč nekvetou hortenzie ?
V.Hejzák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Irena Forejtová 10. 7. 2007 17:28

Na Váš dotaz nelze kvalifikovaně odpovědět. Neuvádíte, kde je máte vysazeny, zda na slunci, ve stínu, vlhku či na suchu, zda se jedná o pokojové či venkovní keře. Obecně potřebují hortenzie kyselejší substrát, stálé vlhko a po odkvětu seříznout. Napište více.
Irena Forejtová (AZ)
Irena Forejtová
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 10. 7. 2007 23:26

A také - jak dlouho je máte? Kvetly už někdy? Jsou na jejich vzhledu patrné nějaké změny?
Kateřina Hradová
Moderátorka

Odeslat příspěvekod V.Hejzák 12. 7. 2007 12:40

Děkuji za promptní odpovědi !
Jedna z hortenzií je přes dest let stará, kvetla jen jednou po výsadbě, pak nic, další jsou tříleté, opět kvetly jen jednou. Stanoviště je na přímém slunci, nezastíněné, v blízkosti se daří dobře rododendronu (i když je rovněž na slunci). Z jara vše trpělo suchem (na chalupě 550 m n.m.), nyní zase přemokřením od trvalých deštů. Na listech hortenzií nejsou patrny žádné změny.
Zdraví Vás Václav Hejzák
V.Hejzák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 7. 2007 22:37

Napadá mně, jestli nemáte některý druh hortenzie, který má květní základy pro příští sezónu už koncem léta. Pokud tyto hortenzie před zimou seříznete u země (nebo jinak krátce sestřihnete), zjara sice dobře obrazí, ale nekvetou. Zkuste je jednou nechat do jara tak, jak narostly, odstraňte jen suché, nebo poškozené výhony a zjara potom namrzlé dřevo- za pokus to stojí.
(Řezat se tedy nemají druhy: Hydrangea macrophylla, H. aspera, nebo H.heteromalla) :wink:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod V.Hejzák 18. 7. 2007 22:19

Děkuji, zkusím to, příští rok Vám sdělím výsledek. Hezké léto ! Hejzák
V.Hejzák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zahrádkářka 2. 5. 2008 11:36

Já bych se ráda zeptala zdali lze zasadit hortenzii do zeminy na rododendrony a azalky.Děkuji za odpověď.
zahrádkářka

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 5. 2008 12:53

Nic tím nezkazíte, když přimícháte zem k půdě, do které budete vysazovat - hortenzie mají rády kyselejší zeminu, kyprou a propustnou, Určitě víte, že se jim daří jak v polostínu, tak na slunci - tam mají ovšem vyšší nároky na vláhu.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod zahrádkářka 2. 5. 2008 13:24

Díky moc za brzkou odpověď.Jakou zeminu by jste mi doporučily koupit,protože já mám na zahradě jílovitou a těžkou zeminu do které lze máloco zasadit aniž bych nemusela kupovat zeminu.Jinak je to u lesa a to je pro hortenzie dobré.Díky Jana
zahrádkářka

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 5. 2008 14:21

Do výsadbové jámy by se hodilo smíchat vaši těžší zeminu s pískem a rašelinou, pokud chcete kupovat zem, tak smíchat zahradnický substrát s rašelinou (pro azalky a rododendrony) a to přidat k té vaší zemině.
Ještě k zimování: hortenzie potřebují zimní zakrytí - můžete zasypat rašelinou a zakrýt chvojím, to na jaře odstraníte, rašelinu rozhrnete a necháte na místě.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Návštěvník 14. 7. 2008 23:21

Moc děkuji! Jana
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bublanina 17. 7. 2008 16:29

Dobrý den, o hortenziích nevím vůbec nic. Jen se mi strašně líbí. Proto bych se chtěla zeptat, jakým způsobem se hortenzie rozmnožuje. Je vůbec možné z původní rostliny půlku "odkopnout" a zasadit někde jinde? A kdy je to vhodnější na jaře nebo na podzim? Pokud to má taky vliv, tak květy jsou bílé, světle modré a růžové. Děkuji. Bublanina
bublanina

Odeslat příspěvekod HanaT 17. 7. 2008 21:42

hortenzie je nejlépe množit odkopky na jaře než začne rašit /dá se také celý rok,ale poničíte si stvoly/,dá se také řízkovat v srpnu ale obtížně se chytají.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Natali 22. 7. 2008 19:29

Mně zase přestala kvést ta co má jen ranní slunko,mám tu co nasazuje pupeny na staré klacky a taky mne zarazilo že ta druhá byla koupená jako fialková a kvete nám spíš růžově, sousedi mají krásně modrou, když si vezmu od nich řízek, je možné že mi zase zesvětlá? Děkuji za odpvěď
Natali

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 7. 2008 21:02

Aby byla modrá musí být pravidelně hnojená síranem hlinitým jinak je růžová.Prodávají se i speciální hnojiva na hortensie.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Fidych 22. 7. 2008 22:17

Někdy stačí hortenzii přidat kyselou rašelinu pro azalky, a taky chytne opět modrou barvu. Reagují na půdní kyselost (či zásadidost) a podle toho mění barvu květů, někdy i dost podstatně.
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 7. 2008 22:21

chybí v půdě i železo.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 7. 2008 22:23

Já ji mám v normální těžké zemině s trochou kompostu a vypadá takhle: http://fotoalba.cz/fotky/14067417
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 7. 2008 22:25

Moc pěkně vám kvete,já si myslím,že je to rostlina nenáročná my ji máme u rybníka na hrázy kde je samé kamení a daří se jí.je bílá.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 22. 7. 2008 22:31

Ale je pěkně citlivá na pozdní jarní mrazíky. Loni 2 května hodně namrzla a vůbec nekvetla :'( .
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod HanaT 22. 7. 2008 22:33

to máte pravdu,u vody je zmrzlá raz-dva a je po parádě.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod navštěvník 2. 11. 2008 20:11

Aby hortenzie kvetla modře má se zalívat sedlinou zrnkové kávy,slyšela jsem to ale nevyskoušela
navštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 2. 11. 2008 20:27

Tak to zkusím ;-) . Mám dvě tak uvidíme jestli jedna zmodrá.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod květiny 13. 11. 2011 19:53

Přikrýváte na zimu hortenzie chvojím? Ty mrazíky už ji pěkně sežehly listy :-l
Život s kytičkami je o moc hezčí , Eva
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 11. 2011 20:04

Ja osobně ne,protože ho ani nemám :lol: .Nechávám mezi těmi stonky to listí co tam napadá a ještě i přidám a tot vše.Ani nevím, jak to s tím chvojím myslíš :hm .Nevím, jak bych ty vysoké stopky zakryla chvojím.Kořeny jim nikdy nezmrzly ,akorát mi omrzají ty stonky z kterých příští rok pokvete. :hm :nenapadne
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 13. 11. 2011 20:12

No já tu co mám velikou také nepřikrývám , ale jednu mám od loňska a je menší tak tu jsem zakryla . Ono letos na jaře mi pomrzly výhony a nekvetly , ale ten zimní mráz jim asi nevadí , že :hm
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 13. 11. 2011 22:51

Dělám shodně jak Danielka, na zimu nechávám jen to spadané listí ,na jaře vylámu co nepřežilo, Jo trošku jsem ji přisolila draslem
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 15. 11. 2011 16:19

Já stejně jako holky.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 23. 3. 2012 08:55

Co s hortenzií, nekvetla už několik let, mám ji ostříhat?, hnojím ji hnojivem na rododendrony, na zimu jsem nakopčila k rostlině piliny :hm ,jinak rostlina je to pěkná, jen bez květů :-\ :!:
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 23. 3. 2012 10:29

Mám taky jednu takovou stávkující, loni jsem ji přihnojila kristalonem na květ, ale vypadá proti té druhé jaksi suše, ale dám ji šanci ještě letos a pak seříznu
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2012 14:03

Alinko jestli nekvete, tak zkus z ní kus odkopnout a zasad na jiné místo.Stříhat až k zemi ti na kvetení nepomůže, protože kvete ze starého dřeva.Ja je jen zakracuju a s podivem se zdá, že ani není moc pomrzlá i když to vypadalo špatně.Ještě uvidím,ale se mě zdá, že na tom už raší pupeny.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 24. 3. 2012 19:33

Danielko u mě se právě vůbec nic neděje :hm ,asi ji zkusím letos pořádně pohnojit,možná i kuřince :hm ,jen co se probere ze zimního spánku.....přesadit ji nemůžu, nemám na ni místo.No mám ji na přímém slunci celodenním,jestli to není ta příčina, že nekvete :hm :pozor
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 24. 3. 2012 21:00

To že je na slunci, tak tím to nebude, ty mé jsou také celý den na slunci a ani je nehnojím. Zkus to pohnojit něco jí určitě chybí,opravdu nevím co se jí nelíbí. Moc jsem ti nepomohla a ani nemám nápad.http://danielafotky.rajce.idnes.cz/zahrada/#024_2_.JPG To je jen na ukázku,že je na plném slunci na rajčeti jich mám víc.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 24. 3. 2012 21:40

Nevím, ale na hortenzii bych kuřince nedávala, nesnáší vápno a to kuřince obsahují
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 6. 2012 15:06

Letošní kvetení Obrázek
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 29. 6. 2012 17:49

Ach Danielko já jsem zatížená na modré kytky, ta je božíííííííííííí :shock: :love: :tleskani :tleskani :tleskani
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 6. 2012 18:04

Květinko ta hortenzie je vlastně růžová 8-D to ona tak sama :lol: :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 29. 6. 2012 18:42

Tak tam máš Danielko asi kyselou půdu, to je tedy zajímavé :hm :lol:
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 29. 6. 2012 20:25

No Danielko ty mně dráždíš, hortenzie - našla jsem na 3květy a juka odešla a je tam jen miminko, já se už na to vykašlu, ale za to mám pískající keře hééééč, ke kterému přijdu tam to píská, to je miminek
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 29. 6. 2012 22:07

Tak tohle pískání ti mohu jen závidět, při těch kočkách co se tady pohybují je to zhola nemožné.Ani není moc co závidět, bývá každý rok moooc velká. Možná to není vidět,ale já bych byla raděj, kdyby rostla trošku nižší.Na velké zahradě by to bylo ok,ale u mě na malé?? :oboze Ještě mám 3, ale ty jsou menší a mají trošku jiné květy, pak fotnu ještě nekvetou.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 3. 7. 2012 06:03

Danielko nádherná :tleskani :tleskani :tleskani ....mi zas nekvete,n :kuk: a podzim ji asi dám jinam.
Jaruš,co to je pískající keř :nenapadne :hm ,slyším to poprvé :?: :?: :?:
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 3. 7. 2012 13:54

Pískající keř - jsou tam hnízda ptáčků a teď zrovna vylíhlá tak pískají, hlásí se o své
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alinka 4. 7. 2012 19:21

Tak tos mě Jaruš dostala....jsem to ale trubka :oboze :oboze :oboze :hm
Alinka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 7. 7. 2012 20:10

Obrázek Obrázek Říká se, že kde se daří hortenziím a mají dcery, tak ty se nikdy nevdají. Tak pomož pámbu.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hejjar 7. 7. 2012 20:59

Teda kočí ty jsou, já jsem našla 4květy, no nedostane na zimu žádné "krmení", jsem se rozhodla, to u té růžové,a bílá ta se ani nenamáhá něco zplodit.
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 8. 7. 2012 10:12

Kočičko hortenzie se pěkně snaží :tleskani :tleskani , tak si holt holčičky necháš doma 8-D 8-D 8-D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Evouš 9. 7. 2012 12:55

Kočičko úžasné. :tleskani :tleskani :tleskani Mě ani neroste natož aby kvetla ,to už je druhý pokus. :hm :hm :hm :hm
Evouš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 9. 7. 2012 13:43

Kočičko , já myslím ,že se určitě vdají ;-) , hortenzie je pěkná :-))
Já se pochlubím ještě jednou, dvě mi pomrzly tak nekvetou a tato mám ji 3 rok se mi takhle odměnila , mám z ní radost :-) ObrázekObrázek
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kočičí 9. 7. 2012 20:13

Ta je nádherná. Růžovou mám ve květináči, tady by zimu nepřežila, jedině s obrovským balením a to se mi nechce. Je ale malá, zatím jeden květ.
kočičí
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hankaniky 9. 9. 2012 07:10

Mám na zahradě hortenzii,která byla středně vysoká a letos vyrazila dlouhé výhony přes 1,5m. Je to normální? Neexistují plané výhony jako třeba u růží?
hankaniky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 9. 9. 2012 13:43

Hankaniky nejsou to plané výhony,dvě z mých hortenzií mají běžně tak velké výhony i kvetouví, každý rok.Jsem z nich úplně něšťastná, už jsem je kolikrát zkoušela i sestříhat až dole na jaře,ale vše je zbytečné.Opět vyrostě tak velká.Takže jestli ti to tak vyhovuje, tak se s tím netrap je to ok.Koukni pod mým obrázken do alba,- zahrada -tam je uvidíš . :lol:
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod AMI.H 13. 9. 2012 09:39

Dobrý den, Vy skutečně hydrangeu macrophyllu (dle fotek v albu) na jaře střiháte u země a ona Vás obdaruje takovou záplavou květů ? Tak to jste "kouzelnice" nebo je to hortenzie z kolekce ENDLESS SUMMER. Sdělila byste, mi, prosím, přesný název Vaší nádherné hortenzie. Děkuji.
AMI.H
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 13. 9. 2012 19:07

Samozřejmě je nestříhám úplně vždy u země :lol: , to by opravdu nekvetla.Taková zkouška byla jednou, to když dost hluboko pomrzla,ale stříhám je docela dost.Jenže ona vypouští ty nové pruty ještě větší než jsou ty kvetoucí.Už vím,že to nemá smysl 8-D . Název bohužel nevím, zrovinka tyhle jsem kdysi donesla ze smetiště. Mám ještě starorůžové a ty rostou menší,ale kvetou také ostošest.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod květiny 26. 7. 2013 10:58

Tak už zase kvetou :-) ObrázekObrázek
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 28. 7. 2013 10:28

Máte je nádherné. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani Letos se jim opravdu daří Taky mám keře jako hrom.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 16. 9. 2013 17:40

Krásné. :tleskani :tleskani :tleskani
kandl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod helencom 13. 10. 2013 13:17

Scháním bílou velkokvětou hortenzii (řízek) a bílý velkokvětý Clemátis(plamének).
Mohu nabídnout modrou hortenzii,růžovou, Plamének mám světle fialový.
Ráda vyměním léčivou rostlinu Kalísii.
Mohu předat semínka kopretiny Řimbaby (na migrénu). Nabídněte též nějaký užitečný přebytek ze zahrádky. Nejlépe z okolí Prahy. :mrgreen:
helencom
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod květiny 7. 7. 2014 11:30

Tak je zase čas hortenizií :-)) ObrázekObrázekObrázek
květiny
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 7. 7. 2014 11:41

No nádhera. :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani Já si ještě počkám jako se vším. :-) Přece jen tam máte tepleji.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Katarina2016 21. 9. 2016 13:36

Dobrý den, na http://www.homezin.cz/media/jak-pestovat-hortenzie jsem se dočetla, že je velmi důležité hortenzii pravidelně přihnojovat. Čím přihnojujete vy? Taky tam píšou, že když je PH neutrální, tak květině zežloutnou listy, jak tomu lze předejít?
Katarina2016
Kolemjdoucí