Pitahaya

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 26. 8. 2008 13:50

Dobrý den,

našel by se tady někdo, kdo pěstuje pitahayu? Já mám pět maličkých kaktusů, asi třičtvrtě roku starých. Přestože v mé péči dlouho rostly pomalu, vypadá to, že jim mé neodborné zacházení zatím vůbec nevadí.

Rád bych položil pár dotazů někomu, kdo s nimi má zkušenosti. Nejlépe, kdyby se našel někdo, kdo pitahayu vypěstoval od semínka.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek.god 22. 5. 2011 10:51

Ahoj, Pitahayu mam od 11.8.2010, 2cm na dno akvaria jsem dal zeminu pro kaktusy, na to nasypal seminka, zahazel keramzitem, zalil a ostrikovacem prostrikal okvarko roztokem PREVICURu , zakryl pruhlednou folii.Folii jsem oblepil izolepou a dokonale akvarko utesnil.Prvni semenacky jsem videl kolem 21.9 2010.Dnes mam stale akvarko plne malych kaktusu (vyska max 7 cm).Katdy den jej presouvam z bytu za oknem na jihu ven na balkon an jizni stranu.Zatim experimentuji a premyslim o presazeni.JEn jsem zjistil, ze zatimco za oknem muzu nechat folii na povrchu, tak na balkone musim folii z akvarka sundat.Jiz dva kaktusy zrejme diky vysoke teplote zmekly a zbelely.Zatim to vypada, ze po odstraneni folie zacinaji opet tvrdnout, uvidime co se stane.Z nekterych kaktusu jiz krome hlavni casti rostou i vyhonky :-) Zlutou pitahayu nebo Hilocernus (?) jsem zatim v obchodech nevidel.Asi nejlepsi stranky co se tyce opuncie a pitahaya ma Petr Cech (staci najit v google ... ) , podle nej jsme se snazil postupovat ...
radek.god
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Taiko_CZ 29. 5. 2011 16:41

Ahoj, od té doby, co jsem položil dotaz, už moje pitahaye (Hylocereus undatus) trošku povyrostly do výšky cca 1m. Bohužel pro ně nemám dostatečně slunečné stanoviště, tak nejsou tak krásné, jak by mohly být, kdybych měl třeba jižní balkón.

Pokud jde o mé zkušenosti, tak jsem vypozoroval zatím toto:
1) substrát: snad jakýkoliv. Já je mám v zahradním substrátu. Hutnější substrát jim vůbec nevadí (přecijenom to jsou tropické kaktusy, tzn. z vlhkého prostředí a kvalitní zeminou).
2) zálivka: v létě vydatná, podle velikosti rostliny. Ikdyž byl substrát chvíli přemokřený, rostliny zůstaly v pořádku, včetně kořenů. Ale i bez vody vydrží velmi dlouho.
3) množit se dají řízkováním a vložením do vody: vypouštějí nové kořeny
4) stanoviště: nejlépe venkovní, i přímé Slunce, ale daří se jim i na severním balkóně (daří se jim tam více, než vevnitř, za východním oknem) - čím více Slunce, tím mohutnější tvoří výhony (ty moje měly zatím nejvíc cca 8cm v průměru).
5) je dobré je neustále otáčet, protože jinak na té straně, ze které na ně nesvítí Slunce, začnou v hojném množství vypouštět kořeny (což trošičku kazí estetický dojem).
6) jinak rostou velmi rychle

Mám fialovou pitahayu, kterou jsem koupil v supermarketu.
Permakultura mě opravdu zaujala. Jednou budu mít krásnou a zdravou ekozahrádku :-)
Taiko_CZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cengurka 13. 1. 2013 23:15

Pytahayu mám 1.5 roku od kamarádky která je zasela a část semenáčků mi darovala dnes ty největší kusy jsou 9 cm velký.Co bude dál nevím, protože je to takový pokus hábus.Každopádně je to zajímavý,protoře jsem vůbec netušila,že plod který prodávají pochází z kaktusu.Ani ve snu by mne to nenapadlo.
cengurka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 1. 2013 12:36

Krásně ti vyrostla :shock: :tleskani :tleskani :tleskani :tleskani ja jsem myslela, že je to plod z opuncie a tohle na opuncii nevypadá. :hm :hm :hm
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dama 55 14. 1. 2013 13:00

Danielko, Pitahaya je plod kaktusu Hylocereus triangularis - tri proto, že má trojboké stonky. Docela to vyroste, potom červeně až rudě kvete a plod je to, co si kupujeme. Pokud někdo chce vidět květ, je potřeba ty největší rostliny vysadit jednotlivě, až max. po dvou do květináče s kaktusovou zemí a pěstovat i letnit to jako normální kaktus a stejně jako kaktus to zimovat, tedy v zimě nezalévat, jínak vyrazí vrchol a vytáhne se neduživý za světlem.Taky to mám doma, dostala jsem rostlinky, ale jestli to budu pěstovat pro plody, to vážně nevím.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 14. 1. 2013 18:54

Dík za info zase něco vím :D
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cengurka 16. 1. 2013 20:09

kljzáýz iughtáoýt
cengurka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ruzka 16. 1. 2013 20:56

lkhjúéiíuévhjioj oifuhzríéázf
ruzka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cengurka 16. 1. 2013 21:22

můžete mi někdo pomoct
cengurka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cengurka 21. 1. 2013 16:47

Všechny moc zdravím,mám problém.Když chci psát na fórum o ananasu tak mi to pustí k napsání zprávy a po odeslání mi to napíše že se mám přihlásit,přitom jsem se přihlásila.Jednoduše mi to nepošle zprávu a vrátí mne to zpět na přihlášení.Pokud mi může někdo poradit tak budu moc ráda a předem děkuji.
cengurka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dama 55 22. 1. 2013 11:59

Na stránce, kde se přihlašuješ, je vpravo úplně dole logo Mladé fronty. Vedle toho je napsáno - pro technické dotazy použijte formulář. Tam to vyplň, tenhle problém popiš a někdo se s tebou spojí a vyřeší to.
dama 55
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cengurka 23. 1. 2013 13:13

ahoj Taiko píšeš že je dobré slunit.Já s tím mám špatnou zkušenost.Zasadila jsem je volně do zadrady na slunné místo a spousta se jich spálilo.Asi se to nesmí přehánět,lepší bude polostín. Taky o tom růstu je to docela bída.Rostou pomalu,ke kvetení mají asi ještě dlouhou trať.Ani netuším jak velké rostliny to jsou ve své domovině.
cengurka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kandl 23. 1. 2013 17:08

Pitaya není žádný drobeček.
ObrázekObrázek
U té se v bytě plodů těžko dočkáme.
kandl
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cengurka 23. 1. 2013 17:17

to jsi mne vyrazil dech s těma fotkama,aje jsou nádherné.
cengurka
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků