Kala

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Aliju 28. 2. 2008 14:29

hezky den preji.. rada bych pestovala KALU , ale nevede se mi najit vhodnou literaturu ktera by mi v tom pomohla. prosim poradite mi s tim.. mnohokrat DEKUJI
Aliju
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 28. 2. 2008 15:04

kala se sází asi 8 cm hluboko do země.Velmi málo zvlhčíme zem a až se objeví nad zemí,zálivku zvyšujeme.Nejvíce vody potřebuje pro tvorbu listů,až dostatečně naroste listová část zálivku mírně snížíme tím podpoříme tvorbu květů.Jak vytahne květní stvoly znovu zálivku zvíšíme.Na podzim až začnou žloutnout listy zálivku snížíme na minimum aby rostlina částečně nebo úplně zatahla list,to dle odrůdy.
Ve vegetačním období 1x týdně hnojit.
Můžete i narašenou po zmrzlých vysadit ven.
Skladovat pokud máte hlíznatou v chladnu a suchu,nebo jestli máte
Aethiopicu přezimuje na okně s mírnou zálivkou/to je ta klasická bílá/ta nemá úplné období klidu.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 28. 2. 2008 19:00

Kaly si potrpí na světlé, případně polostinné stanoviště, pokud letníte venku, nevystavujte ji prudkému slunci.
S přihnojováním během vegetace můžete pokračovat až do kvetení, a po odkvětu přestaňte přihnojovat i zalévat.
Po zatažení listů je dobré vyklepat zem z kořenových balů a oddenky znovu vysadit do nové zeminy, tak jak píše paní Hana T.
V zimě stačí rostlinám teplota kolem +10°C, při vyšších teplotách jdou spíš do listů.
Občas kalu napadají i v bytových podmínkách svilušky nebo mšice, celkem dobře se dají zlikvidovat postřikem Omite 30W, nebo přípravkem Vertimec 1,8EC. Mnohdy postačí napadené listy pořádně omýt nebo otřít (hlavně spodní stranu listů) - pokud není škůdců moc.
Kdybyste měla chuť experimentovat, zkuste kalu pěstovat jako hydroponii :)
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vitmac 29. 2. 2008 18:05

Tento rok zacali trosku skor kvitnut.Prezimovali pri teplote 7-10stupnov.
Obrázek
Naposledy upravil vitmac dne 3. 3. 2008 20:20, celkově upraveno 3
vitmac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 18:41

nejde otevřít obrázek zkuste to znova,byla by škoda se nepodělit s krásnými květy.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 22:10

Doma mě kaly vůbec nešly. Ale v práci vyrostly z malých rostlinek na velké květuschopné rostliny za necelý rok.
Obrázek
Obrázek
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 29. 2. 2008 23:07

to jsou kaly !!!ja měla taky jednu,ale aby mě takhle kvetla?
A ke všemu ji rostly listy pokroucené,nechtěly se rozbalit a byly jako by prokousané nebo prolezlé nějakým červem tak jsem je sestříhala.
teď se ukáže jestli porostou dál a červ bude pryč.
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosto2 29. 2. 2008 23:11

Fotil jsem je včera.
bosto2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scandiaca 30. 3. 2009 18:25

Pěkné; mně se zas líbí ty barevné hlíznaté :-)

Tak mám chuť si nějakou tu hlízku objednat... jenom by mě zajímalo, jak daleko od sebe se mají jednotlivé hlízky sadit do květináče..? Kala prý nemá ráda, když má příliš těsno, ale já nevím, nikdy jsem ji nepěstovala.. (abych věděla, kolik těch hlízek shánět :mrgreen: )
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 30. 3. 2009 18:43

Bosto ta kala je moc pěkná, :tleskani kdysi jsem ji také měla (už jsem snad měla všechno,tak mi to připadá) kvetla, ale nikdy jsem neudržela tolik listů, no a pak jsem o ni přišla, :oboze už ani nevím co se jí stalo. Zato ty barevné mi nešly vůbec ty mají cibulky,vyrostly jen listy.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 30. 3. 2009 19:11

Tak to jsme dva , mě ty barevné taky nešly a tak jsem je dal do práce do skleníku a taky tam moc nejdou zato bílé ano. Bosto2 jsem já ;-) .
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod Scandiaca 30. 3. 2009 19:37

Tak to jste mě moc nepotěšili, mně se ty barevné strašně líbí... a přitom ty hlízky jsou tak drahé :-S
Proti gustu...
Scandiaca
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 31. 3. 2009 10:30

HanaT píše:to jsou kaly !!!ja měla taky jednu,ale aby mě takhle kvetla?
A ke všemu ji rostly listy pokroucené,nechtěly se rozbalit a byly jako by prokousané nebo prolezlé nějakým červem tak jsem je sestříhala.
teď se ukáže jestli porostou dál a červ bude pryč.


Hanko, nemáte fotku? Ony totiž existují i kultivary s jakoby děrovanými listy, které vypadají jako prokousané, ale má to tak být.

K.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SimonaS 31. 3. 2009 17:52

No já sem dostala hlízky díky tomuto foru. Jedna paní mi je poslala a říkala, že by měly být žluté s černým očkem.. tak uvidím.. už mi vylezly a ta největší je vysoká asik 15 - 20 cm.. ale zatím je jen jako by stonek.. tak sem zvědavá..ale každý den je zalívám do misky..vrch zeminy je totiž suchý, doufám, že to neva..
SimonaS
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bělena 31. 3. 2009 20:12

Simonko,mas kalu 'Black Eyed Beauty',na - profizahrada.cz,ve fotogalerii pod K,najdes Tvou kalu a zpusob pestovani.Ja mam dve, temer cerne a maji obe dva listy.Loni mi nekvetly,snad letos se nejakeho kvetu dockam.
Bělena
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků