Problém s vřesy

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Cimanka 27. 8. 2007 13:25

Dobrý den, mám problém s vřesy. Mám na zahradě stanoviště, kde je vysázeno několik vřesů a vřesovců, které kvetou střídavě na jaře a na podzim již 3 roky bez problémů. Stanoviště je slunné zvláště v odpoledních hodinách. Letos jsem zjistila, že několik rostlin, cca 75 % začíná vysychat, reznout, a to tak, že jsem je nakonec musela úplně odstranit. Přitom zbylých 25% vřesů na stejném stanovišti nemá žádný problém krásně již kvetou. Máte někdo podobnou zkušenost? Napadlo mne, jestli rostliny nemohly uhynout třeba také proto, že těsně za tímto stanovištěm probíhá stavba velkého domu a zedníci nemají k dispozici suchý záchod (ToiToi) a očurávají nám plot :!: v místě tohoto stanoviště. Zase na druhou stranu ještě mezi plotem a vřesy jsou vysázeny tisy, které také žádné známky problémů nemají, a přitom by případně močí byly postiženy také.
Děkuji za případné názory a rady.
Kateřina
Cimanka
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 20. 9. 2007 13:02

Ahoj Katko,

podobný problém teď má jedna moje kamarádka - zasadila si do truhlíku dva vřesy a jeden jí schne a rezne. Takže si myslím, že zedníci v tom prsty nemají, ale stejně bych jim jejich "záchodování"
zatrhla. To se přece nedělá!

Jiná moje známá před lety taky bojovala se stejným problémem, tehdy jsem jí poradila, aby poškozené rostliny vyjmula ze záhonu, přesadila každou do samostatného květináčku se zeminou s vhodným pH a všechny uschlé části odstřihla. Květináčky dala do polostínu, časem se rostlinky opravdu spravily. Před tím, než je vrátila do záhonu, vyměnila v něm zeminu.
U pěstování vřesů a vřesovců je totiž nejdůležitější kyselost půdy - optimální je propustná písčitá půda s pH 4-5. Méně výživné půdy se musí přihnojit hnojivem bez obsahu vápníku (je možné, že živiny si rostlinky už vzaly a teď jim nic nezbývá). Doporučuji hnojiva určená přímo pro vřesovištní rostliny, protože odlišná koncentrace živin může i uškodit.
Tento problém může být způsoben i tím, že každá vřesovištní rostlina má jiné nároky - některé upřednostňují sucho, jiné vlhko. Pokud víš, jaké odrůdy pěstuješ, najdi si třeba na netu, co která z nich potřebuje.
Držím pěsti, Katka :D
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vihonko 17. 9. 2010 14:09

Dobrý den,
Já se chci jenom zeptat jestli se dají rozmnožovat vřesy. Jestli jo tak mi prosim ještě napište nějaký popis. Děkuji. Martin.
vihonko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kočičí 19. 9. 2010 18:55

Mně vyhynuly vřesy při stavbě, kdy se na ně prášil cement. Kompletně. Přežily jen odolnější vřesovce. Nebude to taky tím, když se vedla staví?
kočičí
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidych 20. 9. 2010 21:19

Mně začalo po čase z koupených vřesů brát divnou barvu a hynout asi osm rostlin, proto jsem napsala prodejci, co s tím, jestli je chyba na mé straně, nebo se něco přistěhovalo? Najmanovi mi napsali, že jde patrně o nějakou rez, ať zkusím postřik Delanem 2x za sebou (po týdnu až 10 dnech).
Postříkala jsem vřesy i vřesovce všechny, už je to dva roky a všem se daří a rostou bez známek nějakých chorob ;-) .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod vihonko 21. 9. 2010 07:22

Dobrý den,
Já se chci jenom zeptat jestli se dají rozmnožovat vřesy. Jestli jo tak mi prosim ještě napište nějaký popis. Děkuji. Martin.
vihonko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Danielka.9 21. 9. 2010 13:59

Mně napadá jen zkusit hřížením, ohnout větvičku k zemi, něčím přichytit a zasypat zeminou, měla by pustit kořínky.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Klivie 21. 9. 2010 15:02

Já to zkoušela, ale nepovedlo se. :'(
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 21. 9. 2010 16:15

Většinou jsou tak křehké, že se ulomí nebo zaschne, taky se mi nedaří, zrovna dnes mají v Kaufu za 29,90, suché jak troud. Ach jo
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 21. 9. 2010 16:48

Dříve měli všechno přelité a teď to zase nechávají uschnout. Výsledek je stejný.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 27. 4. 2011 17:35

Děvčata, jak Vám přezimovaly vřesy? Mně jich nejmíň polovina uschla, ještě jsem je zastřihla, přihnojila a zalila, ale vidím to bledě
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Klivie 27. 4. 2011 18:32

Jaru zrovna dnes jsem na ně koukala a jsem na tom stejně.Z pěti mi zůstanou dva. Pořád jsem čekala, že se probudí, ale marně.
Jana
orchideje moje radost
Klivie
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Danielka.9 27. 4. 2011 18:52

Mně se děvčata zdá,že vřesy co se tedka prodávají nepřežívají zimu :hm .Ten co už mám několik let je úplně v pohodě.Už jsem ho dala hřížit a ty nové už nechci, raději si rozesadí ten můj.
ať nám kvetou kytičky
Danielka.9
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hejjar 27. 4. 2011 19:07

Slyšely jste tu ránu, to mi spadl kámen ze srdce, už jsem si myslela, že jsem něco zvorala, no vypadá to hrozně, ale nechám je tam - za trest
hejjar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod HanaT 27. 4. 2011 19:22

já jsem dopadla s vřesy zrovna tak,ale myslím to nebude vada těch nových,myslím si že nevymrzly,ale uschly všechny co kvetou v létě a na podzim,jarní jsou odolnější,
HanaT
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků