Vistaria - správné tvarování

Letničky, dvouletky, cibuloviny, exotické rostliny, balkonové květiny a bonsaje

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod aboveandbeyond 24. 2. 2008 16:38

Dobry den,
chtel bych vas poprosit o radu s Vistarii. Rad bych aby se pnula podel baraku. Udelal jsem ji tedy horizontalni pomoc v podobe tlusteho napinaciho dratu na plot v takovych ockach po urcitych vzdalenostech. Ale spis mi prijde, ze tato liana jede vertikalne rychleji nez horizontalne. Poroste i hodne do stran? Jak dlouhe postranni vyhony muzu cekat?
Diky moc za radu.
aboveandbeyond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ottova 24. 2. 2008 18:57

Vistárie dorůstá podle druhu okolo 8-10 metrů, může to být i více, záleží na umístění, potřebuje slunce a teplo, pokud je u země stín, požene určitě víc nahoru za sluníčkem. Výhony potřebují oporu, kolem které se mohou ovíjet. Pro dobrý růst potřebuje propustnou, lehčí humózní půdu, nesnáší půdu vápenatou. Na konci vegetačního období jí zkraťte mladé výhony na 3 - 5 oček, v dalším roce se bude více větvit a je-li již dostatečně stará na kvetení, tak i více kvést.
ottova
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aboveandbeyond 24. 2. 2008 20:28

ottova píše:Vistárie dorůstá podle druhu okolo....../quote]

Mam ji 2 roky, je na jizni strane domu. Uz jsem ji pri tomto teplem pocasi zkratil na 3-5 ocek, ale nevim jestli bude kvest :( uvidime pozdeji... Az zase bude tak v kvetnu poustet dlouhe slahouny tak je chytu a pomohuji je levotocive natocit na napinaci drat... ikdyz sama se levotocive toci.
Dekuji za radu, asi mate pravdu cim starsi, tim se bude vetvit vice.
aboveandbeyond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidych 2. 3. 2008 00:00

Po dvou letech je to ještě mladičká vistárie, nespěchejte na ni 8) . Máme východní stranu domu porostlou patnáctiletou vistárií, na vedení se táhne přes šest metrů do stran (a zvládla by pochopitelně mnohem víc), a vrchní patro musím stříhat (zakracovat) dvakrát do roka. Na podzim stříhám na pět oček, a zjara co se přehlédlo nebo proschlo.
Po těch letech se tak pěkně rozrostla (a protože kvete před tím, než ji listy dorostou plné velikosti), že je jarní stěna jen samé květy.
Fotku bohužel nepošlu, dnes se nedaří připojit :cry:
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod Rmana 20. 6. 2018 07:08

Dobrý den, potřebovala bych poradit, koupila jsem vistárii (Vistárie japonská plnokvětá
Wisteria floribunda 'Violacea Plena'). Ráda bych ji pěstovala v prostoru (ne u zdi), jako keř nebo stromek, samozřejmě s patřičnou oporou a v rozumné velikosti. Jde to ale vůbec ? Nikde jsem nenašla žádný odkaz na způsob, jak ji tvarovat tak, aby sílila, kvetla, ale moc se nerozrůstala ... Moc děkuji.
Rmana
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků