Katastrofické přemnožení mravenců v trávníku

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod Alfons427 5. 8. 2018 11:52

Cca čtvrtým rokem bojuji s katastrofickým přemnožením žlutého travního mravence (yellow meadow ant) v mém trávníku. Po těch letech je cca 500m2 jedna velká mravenčí kolonie.

Mravenci po dešti vynáší kukly do malých hromádek nad zem, ale co je hlavní - pěstují "kořenové mšice", ze kterých žijí, a ty užírají kořínky trávy, takže trávník odumírá. Podle mapy přesně poznáte, kde jsou - stačí v tom místě kopnout a zem je jich plná. Během července se navíc rojí - trávník vypadá, jako by se v něm otevřely "sopky", odkud se valí okřídlení samci a samice.

Zkoušel jsem vše, kontaktní insekticidy nefungují (žijí v zemi), návnadové jedy také ne, protože je cukr nezajímá nebo jen velmi pramálo (návnadu jsem vpravil do díry o průměru cca 1cm cca 3-5cm do hloubky aby ji vůbec vzali na vědomí - dohromady už mnoho kilogramů Maxforce LN, Maxforce Quantum, ATAK a já nevím co.

Dokáže mi někdo poradit, jak se jich zbavit? Jakýkoli vyzkoušený postup, kdo už někdo aplikoval?

Díky za jakoukoli radu...
Alfons427

Odeslat příspěvekod 1.5TSI 11. 8. 2018 02:16

1) mravence odpuzuje skořice, chilli, citrusy, kávové sedliny, celer, levandule, bazalka, majoránka,
2) zalévat, zalévat, zalévat, dokud se neodstehuji na suche misto, jen pozor, aby to nebylo do baraku ...
1.5TSI
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ro123 20. 8. 2018 07:43

Mám přesně stejný problém (už asi 7-8 let, předtím žádní mravenci nebyli). Už jsem trochu rezignoval. Jediné co funguje - každý den projít celou plochu a všechny nové hromádky rozrýt a postříkat insekticidem. Tím se ovšem nezabrání tomu, aby mravenci nepoodešli o metr dál. Všechny "babské" rady (káva, skořice, prášek do pečení, ...) možná fungují, ale je to nepoužitelné na velké ploše. Silné zalévání jsem už taky zkoušel, ale řekl bych, že to těm zrzavým mravencům moc nevadí, nehledě na účty za vodu, takže to taky nejde dělat dlouhodobě.

Taky bych rád objevil radu, jak mravence dostat pryč z celého trávníku. Hledal jsem na různých webech (fotbalisti, golfisti) a nic jsem nenašel, asi to není rozšířený problém. Můžu se zeptat na lokalitu?
Roman, Újezd nad Lesy
ro123

Odeslat příspěvekod samarit 7. 10. 2018 12:27

Úspěšně s nimi bojuji tak že:
- rozhrnu ty kopečky a nasypu BROS prášek proti mravencům
- hledám cestičky a zasypu BROS práškem proti mravencům
Oni si to odnesou a otráví královnu
Za pár dní zmizí (a objeví se jinde) - takže pořád dokola.
Raději se 2x zeptám, než abych udělal něco špatně. Vím, že tak budu pár minut za pitomce, ale je to lepší než zůstávat pitomcem trvale. Děkuji všem, co mi ochotně pomáhají. :-)
samarit
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků