Zbavovat se mechu nebo ne?

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod zadirr 11. 7. 2008 21:33

V části zahrady těsně u domu, kde je pořád stín, se nám pomalu trávník mění na mech. Zatím to není souvislý koberec, ale tak nějak už to teď vypadá spíš tak, že tráva prorůstá skrz mechem. Jestli to tak půjde dál, tak mech trávu nejspíš úplně zadusí a zůstane jenom mech. A já přemýšlím, jestli nám to vadí nebo ne, jestli mám s mechem skoncovat, dokud je tam aspoň nějaká tráva, anebo ho mám přijmout do rodiny :-)

Proč většině lidí mech vadí? Asi nejspíš pokvete, takže bude lákat včely, ale bosí tam nechodíme a děti ještě nemáme, takže sem tam nějaká včelka ani tak nevadí. Drží mech vodu, nebo je to pověra? (je to hned u domu, takže kdyby nám kvůli tomu měla vlhnout zeď, tak půjde mech pryč)

Ještě mě napadá, že mech nemusí být zelený celý rok... hrozí, že budeme mít třeba na jaře nebo na podzim místo zelené zahrady hnědou?
zadirr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 11. 7. 2008 21:41

něco o mechu jsme už napsali v tématu PÁLENÉ VÁPNO NA TRAVNIK.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 11. 7. 2008 22:32

Mech nekvete má výtrusy takže včely nehrozí. Mech zadržuje vodu ale nevyrábí ji takže ta voda se k domu dostane i bez mechu. Mech bývá i v zimě zelený dokonce více než tráva. Podle mých zkušeností se ve stínu prakticky nedá zničit a to ani zabetonováním páč vyroste i na betonu.
Naposledy upravil Daniel Bozner dne 12. 7. 2008 18:11, celkově upraveno 1
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 7. 2008 07:25

Myslím, že ani trávu nedusí, prostě obsadí místo, které tráva opustí. Zkuste zhodnotit, co tam trávě chybí. Pokud je to ve stínu, bude mezi trávou asi vždycky.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zadirr 12. 7. 2008 19:25

HanaT: V tématu Pálené vápno na travnik se rozebírá otázka, jak se mechu zbavit. Já jsem ptám na něco úplně jiného: jestli se mám snažit mechu zbavit. Nijak mi nevadí, ale všude čtu jak se lidi marně snaží mechu zbavit, a tak přemýšlím, proč jim mech vadí a jestli by neměl vadit i mně :-)
zadirr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zadirr 12. 7. 2008 19:34

kejki3: Trávě určitě vadí ta mizerná hlína která tam je, je to spíš na jemno nadrcené kamení než hlína (trochu přeháním, ale od zahradnického substrátu má fakt dost daleko).
zadirr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod HanaT 12. 7. 2008 20:20

zadirr píše:HanaT: V tématu Pálené vápno na travnik se rozebírá otázka, jak se mechu zbavit. Já jsem ptám na něco úplně jiného: jestli se mám snažit mechu zbavit. Nijak mi nevadí, ale všude čtu jak se lidi marně snaží mechu zbavit, a tak přemýšlím, proč jim mech vadí a jestli by neměl vadit i mně :-)

něco tam na vaši otázku zodpovězeno je,např.mech vám bude hnědnout spíše v létě když je velké sucho a ne v chladném počasí,jaro -podzim,je pravda že pod mechem se více zadržuje voda,ale spíš se mech objevuje ve vlhčím a stinném prostředí takže to vlhko tam určitě už máte,určitě vám mech nepokvete tak aby přitahoval včely a hmyz,
je příjemné po něm chodit bosou nohou.
HanaT
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daniel Bozner 12. 7. 2008 20:27

To jsem se zrovna dnes přesvědčil při focení rosnatek v bažině u Vyhnánova. Šel jsem tam bos a ten rašeliník byl jak polštář.
Samsung Galaxy Note
Daniel Bozner
Moderátor

Odeslat příspěvekod kejki3 12. 7. 2008 20:53

Pokud Vám mech nevadí, nenechte se zmanipulovat. Pokud chcete pomoct trávě, zkuste rozhodit trochu kompostu (nezapleveleného) nebo zalít vodou s přídavkem hnojiva.
kejki3
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidych 14. 7. 2008 20:53

Nechte tam růst to, čemu se daří, pokud vám mech nevadí a netrváte na trávníku. Docela mně potěšilo, že se našel někdo, kdo mechu fandí, když se ho trávníkáři (mám jednoho příslušníka klanu doma) snaží všemi možnými způsoby zbavit a vyhubit ;-) .
Fidych
Zahradník

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 19:02

MAL BY SI SA HO ZBAVIT. TRAVA USTUPUJE DO UZADIA. JE VELA PROSTIREDKOV AKO SA HO ZBAVIT. JE VELA PRIPRAVKOV NA MACH.
izoltech
Návštěvník