Kruhy hub v okrasném trávníku

Veškerá věda a nápady k dosažení dokonalého trávníku

Moderátor: Moderátoři AbecedaZahrady.cz

Odeslat příspěvekod joe25 24. 7. 2007 19:31

Potřeboval bych radu objevily se mi kruhy s množstvím hub v trávníku který léta udržuju,snad se tomu říká čertovy kola.Prosím pokud víte jak nebo jaký přípravek by mi mohl pomoci odpovězte,doufám že naděje ještě neumřela.
joe25
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 26. 7. 2007 19:36

Existuje více příčin, které způsobí, že se houby objeví i v udržovaném trávníku. Nepíšete toho moc, takže příčiny nechme a soustřeďme se na řešení.
Nejdůležitější je, abyste změnil podmínky trávníku na místě, kde se houby objevily. Provzdušněte půdu četnými vpichy, prosypte pískem (klasické pískování, tedy běžným pískem, ale bez jílu) a trávník pohnojte speciálním hnojivem (kvůli správnému poměru živin).
Je však možné, že ani toto nepomůže, houby se občas vyskytnou i na místech, která jsou vyživována i provzdušňována.
Pak zkuste Savo, houby nemají rády chlór, ale pozor, utrpí asi i trávník. Nicméně vypálený kousek můžete lehce obnovit.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joe25 27. 7. 2007 20:17

Děkuji za odpověd,píšete že to asi dostatečně nepopisuji no,moc otom taky nevím každopádně se jako asi všechny houby oběvují po dešti a vytvářejí pravidelné kruhy.Ruční odstranění nemá asi smysl-odstranuju to pořád a objevují se znovu.Při nabrání zeminy z míst kde jsou se line charakteristický zápach hub.Travník o který mi jde velice je asi 30 let stár a semeno bylo dovezeno z něměcka,nevím ani o jaký druh trávy se jedná--abych mohl případně podsít.Prosím napište jaké to hnojivo mám použít.S tím savem-jak to mám použít?-roztok nebo přímo-to že by se to trochu spálilo by snad nevadilo,on už zažil své a vždycky se obnovil.
joe25
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 7. 2007 20:28

Vzhledem k tomu, že se houby objevují po dešti, bude teď důležité, abyste trávník pravidelně provzdušňoval (na postiženém místě stačí i vidlemi) a prosypával pískem, ten dobře vysychá. Těmito dvěma kroky se míra vlhkosti sníží.
Potom Savo - neředila bych ho, rovnou bych jím houby polila. Trávník se vzpamatuje a houby by se měly spálit (když ne hned, můžete po čase zopakovat).
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 27. 7. 2007 20:33

A zapomněla jsem něco k hnojivu - měl byste vybrat takové, aby v něm byly zastoupeny prvky: dusík - fosfor - draslík - hořčík v poměru 1: 0,3: 0,5-0,8: 0,2.

A ještě jedna věc - snažte se taky pravidelně houby z trávníku vypichovat.
Držím pěsti!
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod joe25 28. 7. 2007 17:44

Děkuji pokusím se jak jste napsala,pak bych vám napsal jak jsem dopadl.
joe25
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soze 29. 7. 2007 10:40

Tieto kruhy poškodzujú trávnik sekundárne. Odoberajú v mieste výskytu vodu a teda tráva uschne. Primárne mycélia nepoškodzujú rastlinky trávy. Mycélia produkujú lokálne dusík, teda je ho tam viac a preto tráva v poškodenom mieste "viac rastie".
Ak sa kruhy šíria/zvačšujú rýchlo, je vyhrané. U prekážky (chodník, múr, kultivovaný záhon) skončia.
Zvykne sa využívať vlastnosť, že dva kruhy - keď na seba narazia - sa zlikvidujú navzájom. Asi pre nejaké imunitné reakcie v jednotlivých mycéliách. Vykopne sa drn z jedného aj druhého kruhu a navzájom sa prehodia. Čím vzdialenejšie kruhy sa použijú, tým vačšia šanca.
Iné doporučenie (asi najpoužívanejšie) je prepichnúť husto vidlami miestá výskytu aspoň do hĺbky 20-25cm a denne - mesiac, dva - vydatne zalievať (samozrejme nie večer) vodou s pridaním zmáčadla 1ČL na 5L vody (Jar, Pur, leštidlo do myčky a pod). Je nutné premokriť zeminu do hĺbky. Hnojivo neuškodí. Mycelium je pre vodu prakticky nepriepustné, voda sa bez dier nedostane do hĺbky. Tieto huby zase nemajú rady vlhko.
Lokálne vertikutácia, vyčistenie organických zbytkov. Fungicídna zálievka je s otáznikom (Polyram, Dithane). Flutolanil nie je v ČR/SR registrovaný.
Ak tráva v mieste poškodenia neusychá, tak sa jedná v podstate len o "kozmetický defekt".
Úspech je vždy neistý. Istý býva efekt len u vykopania starého miesta a výmeny.

Savo znie zaujímavo. (Tento rok zatiaľ kruhy nemám, ale až budú - vyskúšam.)
Iné "osvedčené" recepty s ktorými som sa stretol:
Dr.Scholl zásyp na nohy - na postihnuté miesta.
Čerstvé rebarborové (reveň) listy cca 2 týždne na postihnuté miesto, po zaschnutí meniť.
Hrubo mletá/drtená kukuričná múka (nie škrob!) - cca 150g/1m2 - vraj to funguje dobre.
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kateřina Hradová 16. 8. 2007 10:19

Zjistila jsem, že někdy bývají tyto kruhy hub nazývány jako "čarodějné kruhy". :shock:

Ještě před užitím chemických prostředků můžete zkusit strhnout celý travní drn i s půdou a vyměnit jej za nový.
Nepomůže-li to, existuje i prostředek PLANTAVAX 20 EC.
Kateřina Hradová
Moderátorka
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod soze 16. 8. 2007 13:54

[quote="Kateřina Dvořáková"u ... existuje i prostředek PLANTAVAX 20 EC../quote]
Kde?
Je v aktuálnom registry prípravkov?
(Nič také som nenašiel. Plantavax=oxycarboxin, že?)
soze
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod joe25 23. 8. 2007 19:23

Děkuji za odpovědi,ano to je přesně ono čarodějné kruhy,já to zatím neskoušel--nemám jaksi odvahu pořád to odstranuju ručně,o ten trávník mi jde,naštěstí je sucho tak se to moc neprojevuje.Co se ale stane na podzim až začne pršet-budu muset skusit asi některou z drastičtějších metod.Asi nejdřív skusím to odstranění a nahrazení novou zeminou,pak se uvidí co dál.A ten přípravek co je popsán výše ten je u nás ke koupi?
joe25
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod izoltech 6. 6. 2009 19:58

urob si ph pody a to by ti malo napovedat co dalej.
izoltech
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků